reklama

Vertikutace trávníku aneb dopřejte trávníku dýchat

Vertikutací jinými slovy provzdušněním trávníku odstraňujete staré uschlé zbytky trávy, různých kořínků, drnů a mechu. Někdy se můžete setkat i s termínem travní fréza. Dochází k „pročesání“ nebo „prořezávání“vrchní části půdy a tím ji dodáváte vzduch, lepší přístup vody a živin. Trávník se oživí a zhoustne.

Vertikutace trávníku aneb dopřejte trávníku dýchat

Jak často provzdušňovat trávník?

Trávník se doporučuje provzdušnit na jaře před počátkem růstu trávy a také v podzimním období při zazimovávání zahrady. Zvláště po zimě nemusí váš trávník vypadat nejlépe. Krásný zelený koberec z minulého roku je nenávratně pryč. A právě toto je ten pravý čas pro vertikutaci a provzdušnění. Před vertikutací trávník nejdříve posečte sekačkou. Po dešti nebo pokud je trávník příliš vlhký, vertikutaci neprovádějte. Po provzdušení trávníku můžete prořídlá místa dosít travním semenem.

Jak často provzdušňovat trávník?
Jak často provzdušňovat trávník?

Jaký vertikutátor vybrat?

Na trhu jsou vertikutátory elektrické a benzínové. Na spodní části mají umístěn dle konstrukce buď válec s provzdušňovacími drátky nebo noži. Běžně se také setkáte i s vertikutátory, které mají ve výbavě oba válce, tzv. funkce 2 v jednom (2v1). Dle potřeby jednoduše válec vyměníte. Na hrubší frézování trávníku použijete nože. S drátky trávník spíše pročesáváte. Některé vertikutátory mají válec kombinovaný. Pokud chcete trávník pouze lehce provzdušnit, použijete vyšší nastavení hloubky, kdy pracují drátky a nože se povrchu pouze jemně dotýkají. Pokud váš trávník vyžaduje hlubší vertikutaci, poloha se sníží a drátky i nože zabírají povrch mnohem agresivněji. Odměnou je vždy dokonalý, hustý a zdravý trávník.

Jaký vertikutátor vybrat?
Jaký vertikutátor vybrat?
Jaký vertikutátor vybrat?
Jaký vertikutátor vybrat?

Pro menší zahrady a kolem domu do 500 m2 postačí elektrický vertikutátor s šířkou záběru od 30 cm a výše. Na rozsáhlejší zahrady a travní plochy už se doporučuje použití benzínového vertikutátoru.

I když vertikutátor použijete pouze 2 – 3x ročně, na ceně nešetřte a dobře se informujte u prodejce na všechny detaily. Ptejte se na šíři záběru, dostatečném výkonu elektromotoru nebo benzínového motoru. Vertikutáror by měl mít také centrálně nastavitelnou pracovní hloubku. Plastové nebo kovové šasi by mělo být dostatečně robustní, pevné a stabilní. Aby se při práci nezanášely výhozové otvory, musí být dostatečně široké. V neposlední řadě by měl být stroj uživatelsky přívětivý jak po stránce jednoduché obsluhy, z hlediska ergonomie, tak i po stránce bezpečnostní. Důležité jsou také velká kola, které usnadňují pohyb v travnatém terénu. Dražší modely mají již kola s kuličkovými ložisky. Ve výbavě by neměl chybět také sběrný koš s dostatečným obsahem. Pozor tedy u některých modelů je nutné koš dokoupit zvlášť.

Bezpečnostní spínač motoru Stiga SV 213E
Bezpečnostní spínač motoru Stiga SV 213E
Bezpečnostní spínač motoru
Bezpečnostní spínač motoru
Centrální nastavení hloubky
Centrální nastavení hloubky
Nastavení pracovní hloubky
Nastavení pracovní hloubky

Elektrické vertikutátory

Lehký a snadno ovladatelný vertikutátor (provzdušňovač) s výkonným elektrickým motorem 1 500 W. Doporučujeme pro všechny menší až střední zahrady. Pracovní záběr 38 cm je víc než dostačující. Hloubka záběru je nastavitelná v rozmezí od 4,5 – 13 mm. Součástí balení jsou 2 válce, provzdušňovací i frézovací, které velmi snadno dle potřeby ve stroji vyměníte. Koš má kapacitu 50 l.

Elektrické vertikutátory
Elektrické vertikutátory

Elektrický vertikutátor Dolmar EV3618 s výkonným elektromotorem 1800W je optimální volbou pro provzdušnění nebo frézování zvláště menších až středních zahrad s travnatými plochami. Má centrální nastavení hloubky -10 až +5mm a odolné hliníkové držáky válců, které hodně vydrží. Stroj má rychlovýměnný systém válců. Součástí balení jsou tak 2 válce, provzdušňovací i frézovací, které velmi snadno dle potřeby ve stroji vyměníte. Při práci oceníte rukojeť s měkčenou povrchovou úpravou. Rukojeť je také výškově stavitelná. Koš má dostatečný obsah 40 l.

Elektrické vertikutátory
Elektrické vertikutátory

Benzínové vertikutátory

Travní vertikutátor s OHV benzinovým motorem Cub Cadet 35H s výkonem 1,8 / 2,4 kW/HP. Stroj má 1 kombinovaný válec (2 v 1): na válci je 17 dvojitých nožů a zároveň 16 dvojitých pružin. Komfortní systém nožů i pružných drátků na jednom válci Vám umožní provést všechny operace najednou. Ušetříte tak čas i námahu a můžete se radovat z krásného a zdravého trávníku. Stroj zvládne obě funkce při jednom cyklu.

Benzínové vertikutátory
Benzínové vertikutátory

Benzínový vertikutátor Stiga SVP 40 B je robustní stroj poháněný benzínovým motorem Briggs & Stratton o výkonu 5,5 HP. Pracovní záběr má dostatečných 40 cm s 32 prořezávacími noži. Ve velkých kolech o průměru 180mm již najdete spolehlivá kuličková ložiska. Vertikutár má centrální nastavování hloubky záběru. Sběrací koš o obsahu má kapacitu 50 l.

Benzínové vertikutátory
Benzínové vertikutátory

Ať už se rozhodnete pro koupi jakéhokoliv vertikutátoru, určitě se vždy poraďte s prodejcem, neváhejte se na cokoliv zeptat. Kvalitní prodejce by vás měl nejen proškolit ohledně ovládání stroje, ale na vyžádání by měl doplnit do vertikutátoru příslušné kapaliny podle návodu a připravit ho k používání. Před prvním použitím na zahradě určitě doporučujeme si poctivě přečíst návod k obsluze.

Elektrické provzdušňovače a benzínové vertikutátory si můžete objednat na www.elvin.cz.

Velká kolaProvzdušňovací válec s drátkyMěkčená rukojeť

Publikováno: 18. 3. 2016, Autor: Elvin (text a foto), Profil autora: Redakce