reklama

Ochrana angreštu a rybízu

Mnohé pěstitele rybízu a hlavně angreštu od jejich pěstování odradily houbové choroby, které napadají tyto rostliny a často úplně znehodnotí úrodu. Stromky či keře angreštu a rybízu však do našich zahrad neodmyslitelně patří, tak než se je rozhodnete vykopat, zkuste se řídit pár radami a postupy, které vám pomohou vyhrát boj s americkým padlím a antraknózou rybízu, což jsou nejčastější příčiny našich problému při jejich pěstování.

Ochrana angreštu a rybízu

Hnědé padlí angreštu

Tato houbová choroba pochází původně z Ameriky, proto se jí většinou říká „americké padlí“. Dnes se vyskytuje takřka po celém světě a je nejvážnější chorobou angreštů, může ale napadat i rybíz, zejména rybíz černý.

Příznaky: Nejdříve se objevují typické bílé vatovité povlaky na špičkách výhonků angreštu, po odkvětu se tyto povlaky rozšíří i na plody. Šíření padlí napomáhá vlhké počasí s dostatkem dešťových přeháněk a teploty okolo 20 °C. Bílé vatovité povlaky postupně hnědnou, listy zasychají a plody jsou nepoživatelné.

Hnědé padlí angreštu
Hnědé padlí angreštu

Ochrana: Tato choroba přezimuje na špičkách letorostů, které jsou pokryté šedostříbrným povlakem, proto je velmi důležité její mechanické odstřihnutí při zimním řezu. Angrešty nevysazujeme blízko u sebe a celkově udržujeme stromky vzdušné, nepřehoustlé. I přes tato opatření bývá nutné použít také chemickou ochranu. První ošetření provádíme již při rašení angreštů. Další dvě ošetření aplikujeme těsně po odkvětu angreštu v intervalu 10 - 14 dní.

Přípravky: Discus

Hnědé padlí angreštu
Hnědé padlí angreštu

Antraknóza rybízu

Dříve se jí také říkalo Pakustřebka rybízová, je to houbová choroba, která napadá rybíz, angrešt i křížence rybízu a angreštu. Nejčastěji se s ní setkáme u červeného rybízu.

Příznaky: Na listech se nejdříve objevují drobné 1 - 2 mm velké žlutozelené skvrny. Skvrny následně od středu zasychají a jejích okraj zůstává světlý. Při silném napadení se skvrny spojují, listy se svinují a opadávají.

Antraknóza rybízu
Antraknóza rybízu

Ochrana: Ošetřuje se preventivně před květem, postřik se poté 1 - 2x opakuje v intervalu 10 - 14 dnů v závislosti na počasí. Za suchého počasí neošetřujeme, ošetříme až při předpokládané změně počasí.

Přípravky: Dithane DG Neotec

Antraknóza rybízu
Antraknóza rybízu

Publikováno: 4. 3. 2016, Autor: Lovela (text a foto), Profil autora: Redakce