reklama

Elektrický kultivátor - záhonky připravené na sázení

Zemina a hlína slehlá po zimě potřebuje zrýt a otočit. Rozmělnit hroudy a nakypřit. Teprve potom je připravená pro další použití. Jde to samozřejmě i rýčem, jako to s ním šlo vždycky. To se ale bavíme o malé ploše nebo záhonku. Pro větší (ale i malé plochy pohodlně) je výhodnější elektrický kultivátor nebo také rotavátor. Jde o stejný stroj, jen každý je zvyklý jej pojmenovávat jinak. Jeho výhody proti rýči jsou jasné. Jsou především ve výkonu, rychlosti a pravidelném nakypření a promísení hlíny.

Elektrický kultivátor - záhonky připravené na sázení

Elektrický kultivátor nám pomůže rychle připravit a rovnoměrně nakypřit malé záhonky, ale i větší plochy, a to bez naší větší fyzické námahy. Tím také šetříme i čas. Co jsme nyní dělali několik hodin, se dá zvládnout o mnoho rychleji. Jestliže máme vlastní kompost, pomůže nám díky rotujícím nožům zapravit kompost do hlíny spolu s živinami v něm obsaženými a rovnoměrně jej promísit.

Elektrický kultivátor - záhonky připravené na sázení
Elektrický kultivátor - záhonky připravené na sázení

Malý a obratný

Elektrický kultivátor FZK 2005E má díky příkonu 1400 W dostatečný výkon. Přitom si zachovává malou váhu, pouhých 11 kilogramů a díky tomu i velkou obratnost. Je jako malý elektrický krtek. Jenom nás poslouchá na slovo a pomůže nám přesně tam, kde potřebujeme. Je malý a obratný, dostaneme se s ním proto všude. Jednoduchá trubková konstrukce rukojeti je pevná a velmi dobře jde složit. To využijeme po práci, při uskladnění stroje nebo při jeho transportu na jiné místo. Snadno kultivátor přepravíme v kufru osobního auta. Po sezoně nám při uskladnění zabere méně místa. Práci s kultivátorem Fieldmann zjednodušují i malá pojezdová kolečka. Díky nim a náklonu můžeme regulovat hloubku kypření a kultivace. Náš rýč tak skoro nepřijde ke slovu. Nemusíme jej však stavět do kouta, ponecháme si ho na přesazování větších rostlin nebo keřů.

Malý a obratný
Malý a obratný

Nože, které kypří

Svůj výkon přenáší kultivátor přes převodovku na šest rotujících nožů. Převodová skříň je vyrobena ze slitiny hliníku a všechny převody jsou ocelové. Křížové nože jsou profilovány tak, aby půdu dobře nakypřily. Jejich průměr je 21 cm a pomůže nám hlínu zkypřit do požadované hloubky. Samotné nože mají pevnostní prolis, který zvyšuje jejich tuhost, pevnost a prodlužuje životnost. Jejich postavení na hřídeli je vždy o otáčku posunuté tak, aby jejich výkon byl co nejvíc využitý a zabíraly do pomyslné spirály. Rozšířené ocelové kryty nožů chrání uživatele proti odletující hlíně a kamenům. I přes to při práci s kultivátorem dbáme zásad bezpečnosti práce. Pracujeme v pevné obuvi a rukavicích a nezapomeneme také na ochranu zraku.

Nůž
Nůž
Převodová skříňka
Převodová skříňka

Jednoduché a bezpečné ovládání

Elektrický kultivátor Fieldmann je elektrický, takže se obejdeme bez benzínu. Díky tomu má i nižší hlučnost a samozřejmě váhu. Dostaneme se s ním snadno i tam, kam bychom se s velkým strojem nedostali. Pomůže nám nejenom nakypřit a připravit půdu pro brambory, rajčata, papriky, ale i pro vysazení živého plotu. Na rukojeti je úchyt proti vytažení prodlužovací šňůry a bezpečnostní spoušť. Pákovou rukojeť bez zmáčknutí bezpečnostního tlačítka nespustíme. Nedojde tak k náhodnému zapnutí například dítětem. Kultivátor díky své velikosti mohou snadno ovládat jak muži, tak ženy.

Jednoduché a bezpečné ovládání
Jednoduché a bezpečné ovládání
Jednoduché a bezpečné ovládání
Jednoduché a bezpečné ovládání

Údržba elektrického kultivátoru

Po práci kultivátor díky jeho konstrukci snadno zbavíme nečistot. Můžeme mechanicky nebo tlakovou vodou z hadice či tlakové myčky. Před tím samozřejmě nezapomene stroj odpojit od elektriky. Při oplachování dáváme pozor, aby se voda nedostala ke spínací bezpečnostní spoušti a elektrickým přívodům. Nečeká nás žádné složité startování trháním za šňůru, pouze stisknutí tlačítka a spouště. Pro práci nám proto postačí chuť do práce a prodlužovací kabel.

Publikováno: 21. 2. 2016, Autor: Pavel Zeman (text), Fieldmann (foto), Profil autora: Redakce