reklama

Výsev bylinek

Čerstvé zelené koření neboli bylinky povznesou připravované pokrmy o několik tříd výše. Než je shánět po tržištích, kde jsou mnohdy již řádně ovadlé, je praktičtější vypěstovat si je na zahrádce nebo alespoň v truhlíku na okně. Začněte tak, že si nakoupíte a vysejete semínka a předpěstujete sazenice.

Výsev bylinek
Výsev bylinek
Výsev bylinek
Výsev bylinek
Výsev bylinek

Semínka k předpěstování bylin v domácím prostředí vysejte do menších pěstebních nádob, například do různých kelímků, plastových krabiček anebo do pokojových množáren - miniskleníků. Postavte je na světlé a teplé místo, nejlépe na parapet okna. Pro začátek si vyberte rostliny, které se snadno pěstují, patří k nim i máta a bazalka.

Výsev bylinek
Výsev bylinek
Výsev bylinek
Výsev bylinek

Pažitku dokáže pěstovat snad každý, důležitá je pravidelná zálivka, ale nesmíte ji příliš přemokřovat, aby jí neuhnily kořínky. Ani pelyněk kozalec (estragon) není obtížné vypěstovat. Jeho lístky dodávají pečeným masům jedinečnou chuť. Zeminu zvolte nepříliš těžkou, jinak na obsah živin nejsou byliny náročné. Semínka nasypte na povrch substrátu, zasypte je slabou vrstvičkou (asi půl centimetru) prosáté zeminy a opatrně zalijte kropítkem nebo rozprašovačem, abyste semínka nevyplavili.

Publikováno: 19. 2. 2016, Autor: JARA (text), Pavel Zeman (foto), Profil autora: Redakce