reklama

Sněhové frézy: Záchrana je na cestě!

Tak nám konečně nasněžilo! Už bylo na čase… Děti a lyžaři jásají, ale chalupáři, obyvatelé horských samot a majitelé horských penzionů to spíš vidí jako Jarek Nohavica ve své známé písničce Ladovská zima: „Zas padá!“

Sněhové frézy: Záchrana je na cestě!

Brodíte se i u Vás závějemi sněhu? Záchrana je na cestě! Se sněhovou frézou ušetříte spoustu času a energie a vyhnete se bolavým zádům. Spočítali jsme, že ve srovnání s hrablem a lopatou odklidí sněhová fréza sníh čtrnáctkrát rychleji.

Člověk vs. Sněhová fréza

V rámci testování sněhové frézy Ariens Sno-Tek 20 provedla společnost Mountfield test „Člověk vs. Sněhová fréza“. Soutěžní plochou se stala plocha o výměře 40 m2 se 30 cm čerstvého sněhu, rozdělená na dva stejné díly. Jeden byl vyhrazen figurantovi, muži středního věku v dobrém zdravotním stavu, vyzbrojenému hliníkovou lopatou o hmotnosti 1,17 kg. Druhý už zmíněné sněhové fréze, s níž manipuloval rovněž muž středního věku v dobrém zdravotním stavu. Hádejte, kdo vyhrál! Není těžké uhodnout, ale možná vás překvapí, jak velký rozdíl to byl: Muž s lopatou odklízel sníh 1 hodinu 29 minut. Muži s frézou to zabralo 6 minut 26 vteřin, tedy čtrnáctkrát méně.

Podívejte se na duel člověk vs. fréza!

Sněhová fréza Ariens Sno-Tek 20
Sněhová fréza Ariens Sno-Tek 20

Typy sněhových fréz: V dosahu elektrické zásuvky

Jednostupňové elektrické sněhové frézy představují levné a funkční řešení. V prodejnách Mountfield je seženete už od 2 990 Kč, tedy za cenu zahradní sekačky. Pokud bydlíte v nížině a odklízíte čerstvý sníh z terasy nebo ze zpevněných ploch okolo domu, bohatě postačí tam, kam dosáhne šňůra. Jsou lehké, kompaktní a snadno ovladatelné, takže s nimi budou v pohodě zacházet i ženy nebo starší osoby.

Sněhová fréza Ikra ESF 4016
Sněhová fréza Ikra ESF 4016

Bez omezení vzdálenosti

Jaký typ sněhové frézy vybrat?

Benzinové sněhové frézy vás osvobodí od elektrické zásuvky. Pohání je spalovací motor, tudíž s nimi projedete kamkoli, kde je to potřeba. Podle systému odklízení sněhu se dělí na jednostupňové a dvoustupňové.

Jednostupňové sněhové frézy jsou mistry v odklízení čerstvého nebo neudusaného sněhu z menších zpevněných ploch jako asfalt, dlažba a beton. Jejich princip spočívá v tom, že rotující lopatky z tvrzené gumy nabírají sníh z odklízeného povrchu a přes odhozový komín jej odhazují do vzdálenosti, kterou si sami nastavíte. Tyto stroje vynikají malými rozměry, takže nezaberou příliš místa.

Jednostupňová sněhová fréza Quick clear CCR 6053 R
Jednostupňová sněhová fréza Quick clear CCR 6053 R

Dvoustupňové sněhové frézy potom užijete i v těch nejnáročnějších sněhových podmínkách, například v horách. Dvoustupňové frézy sníh odřezávají, nabírají a odhazují, zvládnou tedy i takový, který je mokrý, udusaný či přemrzlý a zledovatělý a klidně i z travnaté polní cesty.

Dvoustupňová sněhová fréza Ariens Deluxe 24 LE
Dvoustupňová sněhová fréza Ariens Deluxe 24 LE

Proč vybrat kvalitnější model?

Stejně jako u jiného zboží platí – čím delší záruka, tím lépe. Osobně bychom vybírali frézu, na kterou je alespoň sedmiletá záruka. Doporučujeme také zjistit, v jaké zemi byl stroj vyroben. Pochází-li z Japonska nebo z USA, máte jistotu, že je kvalitní. Některé modely fréz jsou navíc vybaveny technickými vychytávkami pro pohodlnější práci. Můžete třeba sami zvolit směr, kam odhazovat sníh, v mrazech si zahřejete ruce na vyhřívaných rukojetích nebo si za tmy posvítíte na cestu.

Dvoustupňová sněhová fréza Ariens Compact 22 E
Dvoustupňová sněhová fréza Ariens Compact 22 E

Technické parametry

 • výkon: 6 HP
 • záběr: 56 cm
 • počet rychlostí:
 • délka odhozu 12 m
 • množství sněhu: až 686 kg/min
 • výška bunkru 51 cm
 • litinová převodovka
 • nadstandardní výbava: startér, světlomet

Výhody kvalitních dvoustupňových fréz:

 • Pevný, robustní bunkr. Při silném zatlačení shora oběma rukama se ani nepohne. Zvládne i zledovatělý sníh.
 • Stabilně ukotvený ocelový šnek s bytelnými lopatkami a zuby. Dokáže rozdrtit a odhodit i silné kusy ledu.
 • Snadné ovládání: Všechny modely jsou vybaveny vlastním pojezdem s několikarychlostní převodovkou včetně zpátečky. Díky tomu se dokážou pohybovat v různých terénech.
 • Precizní a hladké řazení rychlostí. Co nejkratší dráhy řazení umožňují změnu rychlosti za jízdy.
 • Řadicí páka na hlavním ovládacím panelu. Nemusíte se k ní shýbat.
 • Snadné nastavení komínu. Ovládací klička, případně joystick umožňují rychlé natočení.
 • Velká kolečka pro hladký pohyb na nerovném povrchu.
Sněhová fréza Ariens Sno-Tek – Pevnost bunkru
Sněhová fréza Ariens Sno-Tek – Pevnost bunkru

Publikováno: 11. 1. 2016, Autor: Mountfield (text a foto), Profil autora: Redakce