reklama

Jak bychom měli o trávník pečovat na podzim?

Péče o trávník má v sezóně zcela zásadní význam. Vypovídá hodně o majiteli zahrady, i když móda pěstěných krátkých trávníku v poslední době upadá. Na podzim je zapotřebí věnovat trávníku více síly, je nutné, abyste jej připravili nejen na zimu. Jak a čím si poradit v rámci podzimní péče o trávník? A musí se z plochy odstraňovat i spadané listí?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Sekání trávy patří k základním podzimním pracím na trávníku (Zdroj: Depositphotos)

Podzimní péče o trávník není jen sekání

Na podzim je zapotřebí s trávníkem více pracovat. V příštím roce, pokud vše uděláte správně a řádně, se vám odvděčí vynikajícím zdravotním stavem. Začněte sečením. Celou zelenou plochu zakraťte sekačkou na výšku 4 až 5 cm, přitom veškerou sekanou trávu sbírejte zásadně do koše. Mulčování trávníku není vzhledem k vlhčímu rázu podzimních dnů vhodné. Zmulčovaný porost začne hnít, což trávník bude dusit. Mohou se objevit nepěkné hnědé fleky a holá místa, která bude zapotřebí zjara dosít. Posekanou trávu ze sekačky použijte při kompostování, kdy jejím smícháním s hlínou a listím zajistíte, že příští rok budete mít černé zlato. To použijete jak pro přihnojení trávníku, tak zúrodnění půdy na záhoncích.

Zahradní rider
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Sekaná tráva se musí posbírat, dělala by na ploše neplechu

Odstranění spadaného listí

S opadáváním listí vyražte na zahradu s hráběmi, tedy pokud máte jen menší pozemek. Ve větších zahradách je pohodlnější listí rozdrtit a sesbírat sekačkou nebo zahradním traktorem. Nejlepší je zmenšit výrazně jeho objem, čehož dosáhnete za použití bočního nebo zadního výhozu stroje. Nasekané, několikrát přejeté řádky listí s trávou sesbírejte při finálním dosečení plochy. Výhodou jemně nasekaného materiálu je, že mnohem rychleji zetlí. Ve velmi deštivém počasí, kdy není možno vyjet s technikou ven na zahradu, jste odkázáni na použití hrábí a postupného odklizení. V případě, že listí ponecháte na ploše, dojde k hnilobě, vzniku velkých skvrn a nutnosti na jaře trávník zasít znovu. Plocha bývá totiž nevratně poškozena.

Hrabání listí
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ve velmi vlhkém počasí listí shrabejte ručně

Provzdušnění a hnojení

Trávník před zimou nezapomeňte očistit od mechu, plsti a jiných drobných nečistot, které zapadly mezi jednotlivá stébla. Tyto částečky společně vytvoří na trávníku neprodyšný krunýř, ztěžující zelenému koberci život. Provzdušňovačem důkladně celý trávník vyčešte, tím ho zbavíte mnoha dílčích problémů. Pokud je plocha velmi znečištěná, proveďte provzdušnění alespoň dvakrát v odstupu několika dnů. Vyhrabanou hmotu smíchejte s ostatním materiálem v kompostu.

Provzdušňování trávníku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Provzdušnění často vyřkne ortel o stavu trávníku

Nezapomeňte ani na přihnojení. Živiny dodá rozhozený prosítovaný kompost.

Hnojení trávníku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Hnojení trávníku na podzim svěřte kompostu, ne umělým hnojivům

Několik rad na závěr

  • Trávník na podzim nikdy neskalpujte sečením na minimální možnou sekací výšku. Jeho regenerace bude zjara trvat velmi dlouho.
  • Pokud vlastníte velký pozemek a máte k malotraktoru i obraceč sena, použijte jej pro shrabování listí. Práce s ním je velmi rychlá, plošný výkon úžasný.

Publikováno: 18. 10. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček