reklama

Jak vybírat řetězovou pilu

Chystáte se pořídit řetězovou pilu? Při výběru by měl být rozhodující účel, ke kterému budete pilu používat. Podle čeho vybrat tu správnou pilu poradí Petr Tichý, specialista technické podpory ze společnosti HECHT.

Jak vybírat řetězovou pilu

Jaký druh pily vybrat?

Pro běžné použití kolem domu postačí pily označené jako hobby, určené pro domácí občasnou práci, nebo farmářské, které jsou určeny k poloprofesionálnímu využití. Jsou vhodné jak pro přípravu palivového dřeva, tak pro menší práce při údržbě zahrady. Pro práci kolem domu mohou být vhodnou volbou akumulátorové a elektrické řetězové pily. S výkonnějšími benzínovými pilami s obsahem nad 45 cm3 se pak můžete pustit i do lesa nebo připravit větší množství palivového dřeva. Pokud však palivové dřevo ve větším množství připravujete pravidelně, není od věci zvážit i pořízení kolébkové okružní pily (tzv. cirkulárky), se kterou půjde práce lépe od ruky.

Pro práci v sadech jsou pak určené vyvětvovací pily. Lišta s řetězem je umístěna na konci dlouhé, často teleskopické tyče, což umožní prořezávat větve i vysoko v korunách stromů, bez nutnosti s nebezpečnou pilou šplhat po žebříku nebo štaflích.

Pro práci okolo domu vybíráme pily hobby nebo farmářské
Pro práci okolo domu vybíráme pily hobby nebo farmářské

Na pohonu záleží

Na výběr máme v zásadě ze tří kategorií pohonu řetězových pil – benzínové, elektrické a akumulátorové.

Výhodou motorových pil je jejich nezávislost na přívodním elektrickém kabelu a také většinou vynikají větší výkonností, ale zároveň jsou nejhlučnější. Běžný uživatel pravděpodobně vystačí s pilou kategorie HOBBY nebo tzv. farmářskou (poloprofesionální) pilou. Profesionální pily jsou určeny spíše pro kácení stromů a těžkou práci v lese.

Benzínová řetězová pila je velmi účinný pomocník při zpracování dřeva
Benzínová řetězová pila je velmi účinný pomocník při zpracování dřeva

Elektrickou řetězovou pilu kvůli nutnosti přívodního kabelu můžete použít pouze pro práci okolo domu, v dosahu elektrické zásuvky. V porovnání s motorovou benzínovou pilou je podstatně méně hlučná, vyžaduje podstatně jednodušší údržbu, snadněji se ovládá. Neprodukuje žádné spaliny, proto lze použít i na práci v uzavřeném prostoru. Výhodou je nízká pořizovací cena i provozní náklady. Nevýhodou je pak omezení volnosti pohybu, které je způsobeno přívodním kabelem.

Jejich největší výhodou je, že nezatěžují životní prostředí, nejsou příliš hlučné, jejich obsluha i údržba je snadná a zároveň je při práci neomezují přívodní kabely. Snoubí v sobě tedy výhody motorových a elektrických pil. Pro napájení bývá použit lithiový akumulátor, pro nepřetržitou práci je ale lepší mít akumulátory alespoň dva. Poněkud vyšší náklady na pořízení akumulátorů však lze dobře kompenzovat zakoupením pily, která je součástí některého z akumulátorových programů – jeden typ akumulátoru pak můžete využít pro napájení celé řady zahradní techniky a nářadí,“ říká Petr Tichý ze společnosti HECHT.

Akumulátorová pila nezatěžuje životní prostředí hlukem a nepotřebuje kabel
Akumulátorová pila nezatěžuje životní prostředí hlukem a nepotřebuje kabel

Délka řetězové lišty

Jednotlivé pily se liší mimo jiné také délkou řetězové lišty, kterou je důležité volit pečlivě podle zručnosti pracovníka, požadované práce i výkonu motoru. Pro běžnou práci se používají lišty s délkou do 40 cm. Delší lišty jsou vhodné již pro profesionály a práce s nimi tak pro nezkušeného pracovníka může být zdlouhavá a především únavná.

Délku lišty pily volíme podle zručnosti, práce a výkonu
Délku lišty pily volíme podle zručnosti, práce a výkonu

Publikováno: 16. 10. 2019, Autor: Hecht (text a foto), Profil autora: Redakce