reklama

Právě teď ke čas na sázení chladnomilných rostlin

Rozhodli jste se obohatit svoji zahrádku s končící sezonou o nové přírůstky, ale máte strach, jestli již není pozdě? Některé druhy květin jsou na chladné počasí přímo ideální a vyšší teploty jim naopak vůbec neprospívají. Chladnomilné rostliny pocházejí ze studených oblastí. Patří mezi ně například pryskyřník, lilie, pivoňka, maceška, šalvěj, petrklíč, mák nebo kontryhel.

i (Zdroj: Gardena)
Vybavte se na sázení chladnomilných rostlin (Zdroj: Gardena)

Chladné a vlhké počasí je naopak pro tento typ rostlin ideální, aby jejich semena mohla naklíčit. K jejich nabobtnání je potřeba, aby se teplota alespoň 4-6 týdnů pohybovala mezi -4 a +4 °C a půda musí být po tuto dobu dostatečně vlhká. Díky této teplotě semena nevyklíčí příliš brzy a nezmrznou.

Sázení chladnomilných rostlin je ideální na podzim. Vyberte na své zahradě takové místo, kde se příliš nestřídají teploty a vy budete moci snadno kontrolovat vlhkost půdy a pohlídejte si, aby v době výsevu nemrzlo.

V nejhorším pomůže chladnička

Pokud jste s výsevem chladnomilných rostlin začali už příliš pozdě nebo jsou zimní teploty příliš mírné, můžete využít ledničku, která bude simulovat semenům potřebné klima. V takovém případě dejte do misky s osivem trochu savé bavlny, na ni nasypte semena a přikryjte je tenkou vrstvou půdy. Poté půdu a bavlnu lehce navlhčete a misku zabalte do plastového sáčku. Délka pobytu semen v lednici se odvíjí od druhu semen.

Bez cibulovin by jaro nebylo jarem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bez cibulovin by jaro nebylo jarem

Může to být od 2 týdnů do několika měsíců při teplotě 4 °C nebo méně. Dejte si však pozor, aby v lednici nebyly příliš nízké teploty, které by mohly semena zničit. Po příslušné době vyjměte misku z plastového sáčku a semena přesaďte do nádoby s pěstebním substrátem. Udržujte je v teple při minimální teplotě 12 °C, než začnou klíčit.

Co budete při sázení chladnomilných rostlin potřebovat?

1. Sázecí kolík na květinové cibulky je rozevíratelný, a proto ideální pomocník k sázení cibulek.

S rozevíratelným sázecím kolíkem na cibuloviny práce půjde od ruky
i (Zdroj: Gardena)
S rozevíratelným sázecím kolíkem na cibuloviny práce půjde od ruky

2. Kypřič záhonů je optimální pro přípravu na setí a kypření půdy u hustých rostlin, malých záhonů a truhlíků. Díky dvěma speciálně tvarovaným hvězdicovým kolečkům je půda dobře rozmělněna.

Ruční kypřič si poradí s hroudami
i (Zdroj: Gardena)
Ruční kypřič si poradí s hroudami

3. Sázecí kolík je zárukou jednoduché a pohodlné práce. Nářadí má ideálně tvarovanou rukojeť, která současně izoluje proti chladu.

Sázecí kolík má jistě každý zahradník
i (Zdroj: Gardena)
Sázecí kolík má jistě každý zahradník

4. Zahradní motyčka má tři hroty a rovný ozubený list k pletí, kypření, provzdušňování půdy, tažení žlábků nebo zarovnávání. Velký list motyčky má vylepšené okraje pro snazší vniknutí do půdy.

5. Lopatka je optimální pro vysazování a přesazování v záhonech, truhlících na květiny nebo velkých květináčích.

6. Malé hrábě jsou optimální pro shrabávání listí, plevele a travních odřezků na trávnících. Speciálně tvarovaná rukojeť dobře sedí v ruce a usnadňuje práci.

Malé hrábě jsou základním vybavením každého pěstitele
i (Zdroj: Gardena)
Malé hrábě jsou základním vybavením každého pěstitele

A je to, nyní jste již na sázení chladnomilných rostlin řádně vybaveni. Pusťte se s chutí do práce!

Zdroj informací: gardena.com

Publikováno: 31. 8. 2022, Autor: Husqvarna (text a foto), Profil autora: Redakce