reklama

Právě teď ke čas na sázení chladnomilných rostlin

Rozhodli jste se obohatit svoji zahrádku s končící sezonou o nové přírůstky, ale máte strach, jestli již není pozdě? Některé druhy květin jsou na chladné počasí přímo ideální a vyšší teploty jim naopak vůbec neprospívají. Chladnomilné rostliny pocházejí ze studených oblastí. Patří mezi ně například pryskyřník, lilie, pivoňka, maceška, šalvěj, petrklíč, mák nebo kontryhel.

Vybavte se na sázení chladnomilných rostlin (Zdroj: Gardena)

Chladné a vlhké počasí je naopak pro tento typ rostlin ideální, aby jejich semena mohla naklíčit. K jejich nabobtnání je potřeba, aby se teplota alespoň 4-6 týdnů pohybovala mezi -4 a +4 °C a půda musí být po tuto dobu dostatečně vlhká. Díky této teplotě semena nevyklíčí příliš brzy a nezmrznou.

Sázení chladnomilných rostlin je ideální na podzim. Vyberte na své zahradě takové místo, kde se příliš nestřídají teploty a vy budete moci snadno kontrolovat vlhkost půdy a pohlídejte si, aby v době výsevu nemrzlo.

V nejhorším pomůže chladnička

Pokud jste s výsevem chladnomilných rostlin začali už příliš pozdě nebo jsou zimní teploty příliš mírné, můžete využít ledničku, která bude simulovat semenům potřebné klima. V takovém případě dejte do misky s osivem trochu savé bavlny, na ni nasypte semena a přikryjte je tenkou vrstvou půdy. Poté půdu a bavlnu lehce navlhčete a misku zabalte do plastového sáčku. Délka pobytu semen v lednici se odvíjí od druhu semen.

Bez cibulovin by jaro nebylo jarem
Bez cibulovin by jaro nebylo jarem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Může to být od 2 týdnů do několika měsíců při teplotě 4 °C nebo méně. Dejte si však pozor, aby v lednici nebyly příliš nízké teploty, které by mohly semena zničit. Po příslušné době vyjměte misku z plastového sáčku a semena přesaďte do nádoby s pěstebním substrátem. Udržujte je v teple při minimální teplotě 12 °C, než začnou klíčit.

Co budete při sázení chladnomilných rostlin potřebovat?

1. Sázecí kolík na květinové cibulky je rozevíratelný, a proto ideální pomocník k sázení cibulek.

S rozevíratelným sázecím kolíkem na cibuloviny práce půjde od ruky
S rozevíratelným sázecím kolíkem na cibuloviny práce půjde od ruky (Zdroj: Gardena)

2. Kypřič záhonů je optimální pro přípravu na setí a kypření půdy u hustých rostlin, malých záhonů a truhlíků. Díky dvěma speciálně tvarovaným hvězdicovým kolečkům je půda dobře rozmělněna.

Ruční kypřič si poradí s hroudami
Ruční kypřič si poradí s hroudami (Zdroj: Gardena)

3. Sázecí kolík je zárukou jednoduché a pohodlné práce. Nářadí má ideálně tvarovanou rukojeť, která současně izoluje proti chladu.

Sázecí kolík má jistě každý zahradník
Sázecí kolík má jistě každý zahradník (Zdroj: Gardena)

4. Zahradní motyčka má tři hroty a rovný ozubený list k pletí, kypření, provzdušňování půdy, tažení žlábků nebo zarovnávání. Velký list motyčky má vylepšené okraje pro snazší vniknutí do půdy.

5. Lopatka je optimální pro vysazování a přesazování v záhonech, truhlících na květiny nebo velkých květináčích.

6. Malé hrábě jsou optimální pro shrabávání listí, plevele a travních odřezků na trávnících. Speciálně tvarovaná rukojeť dobře sedí v ruce a usnadňuje práci.

Malé hrábě jsou základním vybavením každého pěstitele
Malé hrábě jsou základním vybavením každého pěstitele (Zdroj: Gardena)

A je to, nyní jste již na sázení chladnomilných rostlin řádně vybaveni. Pusťte se s chutí do práce!

Zdroj informací: gardena.com

Publikováno: 31. 8. 2022, Autor: Husqvarna (text a foto), Profil autora: Redakce