reklama

Péče o bazénovou vodu

Léto je v plném proudu a zahradní bazény jsou vytížené. Proto není od věci si připomenout základní kroky v péči o bazénovou vodu.

Péče o bazénovou vodu

Základem je kvalitní písková filtrace

Naprostá většina zahradních bazénů je dnes vybavena moderními a účinnými pískovými filtracemi, které odebírají vodu z bazénu prostřednictvím skimmeru a čistou ji vrací zpět. Během sezony je potřeba, aby byl celý objem bazénu přefiltrován alespoň 1 krát za den. To znamená, že například pískovou filtraci s výkonem 5 m3/hodinu, která je instalována k bazénu s objemem 15 000 litrů, musíte nechat pracovat tři hodiny denně. Při potížích s čistotou vody (když zezelená nebo se zakalí a musíte aplikovat rychle působící bazénovou chemii) i déle.

Pískovou náplň, v níž se nečistoty zachycují, je vhodné každý týden propláchnout, k čemuž slouží tzv. 6cestný ventil. Po dvou sezonách odborníci doporučují náplň vyměnit za novou. Běžně je k dostání u bazénových prodejců.

Písková filtrace funguje na přírodním principu. Nečistoty obsažené ve vodě se zachycují ve speciálním křemičitém písku
Písková filtrace funguje na přírodním principu. Nečistoty obsažené ve vodě se zachycují ve speciálním křemičitém písku

Pravidelně kontrolujte a upravujte hodnotu pH

K tomu slouží kapkové, případně proužkové testery, a přípravky na úpravu pH (tedy pH minus na snížení a pH plus na zvýšení hodnot pH). Při běžném provozu bazénu kontrolujte a upravujte pH jednou týdně. Při větší zátěži bazénu i častěji. Optimální hodnoty pH se na stupnici testeru pohybují mezi v rozmezí 6,8 – 7,2.

Odborníci doporučují používat na ošetřování bazénové vody osvědčené přípravky jedné řady, které na sebe ideálně navazují
Odborníci doporučují používat na ošetřování bazénové vody osvědčené přípravky jedné řady, které na sebe ideálně navazují

Nečistoty z bazénu odstraňujte včas

Nečistoty, se kterými si neporadí písková filtrace, se usazují na dně a na stěnách bazénu. S nimi si však hravě poradí bazénový vysavač. K dostání jsou v trojím provedení - ruční, poloautomatické a automatické (robotické).

Ruční vysavač připojíte na teleskopickou tyč a na bazénovou hadici, která je připojena k vývodu z pískové filtrace.

Poloautomatický vysavač pracuje sám, stačí jej ponořit do vody. Využívá přitom sací síly filtračního systému, na který je připojen přes skimmer.

Automatický vysavač představuje nejmodernější trend v čistění dna i stěn bazénů. Pracuje zcela sám a nezávisle na pískové filtraci. Je řízen řídicí jednotkou. Sám se v nastavený čas zapne a po skončení práce i vypne. Automatický vysavač stačí jen naprogramovat a vložit do vody. Vysátou špínu shromažďuje v kontejneru, který pak snadno vyjmete a nečistoty vypláchnete.

Automatický bazénový vysavač je ideálním pomocníkem na čistění dna i stěn bazénů bez ohledu na jejich typ a velikost
Automatický bazénový vysavač je ideálním pomocníkem na čistění dna i stěn bazénů bez ohledu na jejich typ a velikost

Zvířata do bazénu nepatří

Chcete-li domácího mazlíčka, například psa, v letních vedrech ochladit, postříkejte ho hadicí nebo se s ním vydejte k nějakému potoku. V bazénu si s ním nehrajte. Zvířata zanášejí do vody parazity i zbytky výkalů, což po hygienické stránce výrazně zhoršuje kvalitu vody.

Chemie pro údržbu bazénu

O kvalitu bazénové vody, aby byla křišťálově čistá, je potřeba se pravidelně a preventivně starat. Během sezony totiž hrozí, že se v ní začnou množit bakterie nebo řasy. Stabilně čistou vodu ke koupání si zajistíte pomocí kvalitní bazénové chemie. Tyto přípravky se prodávají v tabletách, koncentrovaných roztocích i jako granulát. Které budete potřebovat?

  • Prevence proti řasám - Chraňte svůj bazén před řasami preventivně dřív, než bude pozdě, kdy voda zezelená. Osvědčeným běžně používaným přípravkem je Azuro ALG.
  • Vločkovač - Pokud se voda během sezony zakalí, je potřeba ihned zasáhnout a použít vhodný přípravek například Azuro Flokul. Ten ze zákalu vysráží vločky, které se zachytí ve filtraci, nebo je snadno vysajete bazénovým vysavačem.
  • Chlorování vody - Bazénovou vodu je potřeba pravidelně dezinfikovat pomocí chloru. Oblíbené jsou například tablety Azuro Chlor Trio nebo Multi 5v1, což jsou multifunkční tablety, které dezinfikují a změkčují vodu, flokulují, stabilizují pH a brání i tvorbě řas.
  • Chlorové tablety se umisťují do plovoucího chlorátoru (dávkovače). Vystačí obvykle 1 týden, pak je potřeba doplnit další tabletu.
Péči o vodu velmi usnadňují multifunkční tablety. Umisťují se do plovoucího dávkovače
Péči o vodu velmi usnadňují multifunkční tablety. Umisťují se do plovoucího dávkovače

Pro lidi, kteří trpí například některými alergiemi a nechtějí přijít do styku s chlorem, existují přípravky na ošetření bazénové vody, které fungují na bázi aktivního kyslíku. Jsou rovněž běžně k dostání u specializovaných prodejců bazénů například v Mountfieldu nebo v Marimexu.

Nezapomeňte pravidelně

  • pravidelně z vody odstraňovat hrubé nečistoty
  • čistit dno a stěny bazénovým kartáčem nebo vysavačem
  • kontrolovat a případně upravovat hodnotu pH
  • předcházet vzniku řas a bakterií k tomu určenými bazénovými přípravky
  • používat plovoucí dávkovač s chlorovými tabletami celou sezonu
  • kontrolovat filtraci a proplachovat pískovou náplň

Publikováno: 10. 8. 2015, Autor: Mountfield (text a foto), Profil autora: Redakce