Léto je v plném proudu a zahradní bazény jsou vytížené. Proto není od věci si připomenout základní kroky v péči o bazénovou vodu.
Základem je kvalitní písková filtrace
Naprostá většina zahradních bazénů je dnes vybavena moderními a účinnými pískovými filtracemi, které odebírají vodu z bazénu prostřednictvím skimmeru a čistou ji vrací zpět. Během sezony je potřeba, aby byl celý objem bazénu přefiltrován alespoň 1 krát za den. To znamená, že například pískovou filtraci s výkonem 5 m3/hodinu, která je instalována k bazénu s objemem 15 000 litrů, musíte nechat pracovat tři hodiny denně. Při potížích s čistotou vody (když zezelená nebo se zakalí a musíte aplikovat rychle působící bazénovou chemii) i déle.
Pískovou náplň, v níž se nečistoty zachycují, je vhodné každý týden propláchnout, k čemuž slouží tzv. 6cestný ventil. Po dvou sezonách odborníci doporučují náplň vyměnit za novou. Běžně je k dostání u bazénových prodejců.

Pravidelně kontrolujte a upravujte hodnotu pH
K tomu slouží kapkové, případně proužkové testery, a přípravky na úpravu pH (tedy pH minus na snížení a pH plus na zvýšení hodnot pH). Při běžném provozu bazénu kontrolujte a upravujte pH jednou týdně. Při větší zátěži bazénu i častěji. Optimální hodnoty pH se na stupnici testeru pohybují mezi v rozmezí 6,8 – 7,2.

Nečistoty z bazénu odstraňujte včas
Nečistoty, se kterými si neporadí písková filtrace, se usazují na dně a na stěnách bazénu. S nimi si však hravě poradí bazénový vysavač. K dostání jsou v trojím provedení - ruční, poloautomatické a automatické (robotické).
Ruční vysavač připojíte na teleskopickou tyč a na bazénovou hadici, která je připojena k vývodu z pískové filtrace.
Poloautomatický vysavač pracuje sám, stačí jej ponořit do vody. Využívá přitom sací síly filtračního systému, na který je připojen přes skimmer.
Automatický vysavač představuje nejmodernější trend v čistění dna i stěn bazénů. Pracuje zcela sám a nezávisle na pískové filtraci. Je řízen řídicí jednotkou. Sám se v nastavený čas zapne a po skončení práce i vypne. Automatický vysavač stačí jen naprogramovat a vložit do vody. Vysátou špínu shromažďuje v kontejneru, který pak snadno vyjmete a nečistoty vypláchnete.

Zvířata do bazénu nepatří
Chcete-li domácího mazlíčka, například psa, v letních vedrech ochladit, postříkejte ho hadicí nebo se s ním vydejte k nějakému potoku. V bazénu si s ním nehrajte. Zvířata zanášejí do vody parazity i zbytky výkalů, což po hygienické stránce výrazně zhoršuje kvalitu vody.
Chemie pro údržbu bazénu
O kvalitu bazénové vody, aby byla křišťálově čistá, je potřeba se pravidelně a preventivně starat. Během sezony totiž hrozí, že se v ní začnou množit bakterie nebo řasy. Stabilně čistou vodu ke koupání si zajistíte pomocí kvalitní bazénové chemie. Tyto přípravky se prodávají v tabletách, koncentrovaných roztocích i jako granulát. Které budete potřebovat?
- Prevence proti řasám - Chraňte svůj bazén před řasami preventivně dřív, než bude pozdě, kdy voda zezelená. Osvědčeným běžně používaným přípravkem je Azuro ALG.
- Vločkovač - Pokud se voda během sezony zakalí, je potřeba ihned zasáhnout a použít vhodný přípravek například Azuro Flokul. Ten ze zákalu vysráží vločky, které se zachytí ve filtraci, nebo je snadno vysajete bazénovým vysavačem.
- Chlorování vody - Bazénovou vodu je potřeba pravidelně dezinfikovat pomocí chloru. Oblíbené jsou například tablety Azuro Chlor Trio nebo Multi 5v1, což jsou multifunkční tablety, které dezinfikují a změkčují vodu, flokulují, stabilizují pH a brání i tvorbě řas.
- Chlorové tablety se umisťují do plovoucího chlorátoru (dávkovače). Vystačí obvykle 1 týden, pak je potřeba doplnit další tabletu.

Pro lidi, kteří trpí například některými alergiemi a nechtějí přijít do styku s chlorem, existují přípravky na ošetření bazénové vody, které fungují na bázi aktivního kyslíku. Jsou rovněž běžně k dostání u specializovaných prodejců bazénů například v Mountfieldu nebo v Marimexu.
Nezapomeňte pravidelně
- pravidelně z vody odstraňovat hrubé nečistoty
- čistit dno a stěny bazénovým kartáčem nebo vysavačem
- kontrolovat a případně upravovat hodnotu pH
- předcházet vzniku řas a bakterií k tomu určenými bazénovými přípravky
- používat plovoucí dávkovač s chlorovými tabletami celou sezonu
- kontrolovat filtraci a proplachovat pískovou náplň
Publikováno: 10. 8. 2015, Autor: Mountfield (text a foto), Profil autora: Redakce