reklama

Strunovka a obratný křovinořez v jednom

Sezona sečení trávy je v plném proudu a nejrůznější zahradní pomocníci jsou stále v plné práci. Při pravidelném sečení je údržba trávníku a zatravněných ploch kolem domu příjemným relaxem, ale běda, když tráva přeroste nebo se například kolem plotu vyskytne nálet malých stromků a urputných plevelů. V takovém případě na řadu přichází křovinořezy s výbavou pevných strun a silných trojzubců. Koneckonců, bez trojzubce, i když trochu jiného, se neobešel ani Neptun, a to už byl nějaký vládce.

Strunovka a obratný křovinořez v jednom

Křovinořez využijete nejen na sekání přerostlé vysoké trávy, potřebujete jej i na posekání svahu, do kterého se nedá vyjet se sekačkou, nebo na likvidaci plevelů a náletu všude tam, kde se vyskytnou. Sekat je potřeba i kolem obrubníků záhonů a cestiček nebo na místech, kam se lišta sekačky nevejde. A co takhle na chalupě, kam se nedostanete pravidelně – všude tam je křovinořez neocenitelným pomocníkem.

Jedním z takovýchto šikovných pomocníků je i křovinořez Fieldmann FZS 3020-B.

FZS 3020-B
FZS 3020-B

Křovinořez Fieldmann FZS 3020-Bje benzínový křovinořez s dvoutaktním motorem – to znamená, že namícháte palivovou směs, nalejete ji do nádržky a jde se na to, nemusíte se starat, zda máte dostupný přívod elektřiny, zda máte dostatečně dlouhý a také bezpečný prodlužovací kabel ani dávat pozor abyste si jej při práci nepřeřízli.

Dvoutaktní motor o objemu 32,5 cm3 s výkonem 1,15 kW má živý chod, nízkou hmotnost a je konstrukčně jednoduchý, takže se snadno udržuje a servisuje. Bez problémů a rychle roztočí poloautomatickou strunovou hlavu se dvěma strunami nebo ocelový trojzubec. Záběr sečení 42 cm naznačuje, že nejde o žádného drobka a využijete jej i při sekání větších ploch.

Strunovka a obratný křovinořez Fieldmann FZS v jednom
Strunovka a obratný křovinořez Fieldmann FZS v jednom

Poloautomatická strunová hlava má tu výhodu, že pokud se vám povede na ostrém kameni či obrubníku strunu useknout nebo se postupně obrousí o tvrdé trsy trávy, nemusíte zastavovat stroj a strunu pracně vytahovat – stačí klepnout za chodu hlavou o zem (přitlačit hlavu k zemi) a struna se automaticky povysune a o čepel v krytu sama zakrátí na správný rozměr. Toto pohodlí a možnost plynulého chodu oceníte zejména při sekání větších a hodně zaplevelených ploch, kde k useknutí struny dojde častěji. Sekání je tak plynulé a nemusíme ztrácet čas staráním se o správnou délku struny.

Strunová hlava FZS 9016
Strunová hlava FZS 9016

Trojzubec se hodí všude tam, kde by struna nestačila – na osekání náletových stromků a keřů, při likvidaci odolných a zdřevnatělých stonků plevelů. Výměna strunové hlavy za trojzubec není složitá ani netrvá dlouho, takže si vždy poradíte na místě podle toho, co je potřeba osekat.

Žací nůž FZS 9004
Žací nůž FZS 9004

Benzínové vyžínače a křovinořezy využijí rádi i chataři a chalupáři nejen doma na zahradě, ale i na svém víkendovém bydlení. Kromě toho, že tady je výhodou benzínový motor, ke kterému nepotřebujete přívod elektřiny, využijete i další z „vychytávek“ tohoto stroje. Na chaty, chalupy či do zahrádkářské kolonie je potřeba křovinořez nějak dopravit a ne každý má velké auto. Křovinořez Fieldmann FZS 3020-Bje na takovou situaci vymyšlen výborně: Má dělenou hřídel, díky které je možné ho, za účelem transportu či uskladnění, rozdělit na dvě stejně dlouhé části. Převod od motoru k žacímu nástroji zajišťuje ocelová hřídel, nikoliv lanko, jako v případě jiných výrobků. Nemusíte se tedy bát, že pokud tělo křovinořezu kvůli transportu rozdělíte na části, povede se vám přeskřípnout nebo jinak poškodit lanko a se sekáním bude konec. Konce hřídele do sebe jednoduše zašroubujete a můžete pracovat.

Dělená hřídel FZS 3020-B
Dělená hřídel FZS 3020-B

Pohodlnému držení stroje při práci slouží i dvojitá ergonomicky tvarovaná rukojeť se snadno ovladatelnými spínači. Ty jsou dva a musí se zmačknout oba najednou, takže nehrozí náhodné zapnutí stroje a nečekaný úraz. I tak ale nenechávejte křovinořez nehlídaný v dosahu dětí, ty jsou někdy až moc šikovné a v případě zapnutí stroje by mohly vážně zranit sebe nebo kamaráda.

Stroj má hmotnost 6,6 kg a pro uživatelský komfort je vybaven ramenním popruhem - přece jen, nosit delší dobu křovinořez jen v rukou by nebylo dobré pro účinné sečení ani kvůli zbytečnému namáhání zad. Takhle ho zvládnou v pohodě i příslušnice „něžného pohlaví“ a nemusí čekat, až se z práce vrátí manžel či partner.Pro jednoduché namíchání palivové směsi použijete kalibrovanou nádobku, která je, stejně jako trojzubý nůž a ramenní popruh, zahrnuta v balení stroje. Odpadá starost s přepočítáváním správného ředění a možnost zbytečné chyby při něm.

Bezpečnost

I přesto že je křovinořez vybaven ochranným bezpečnostním krytem žacího ústrojí je potřeba dodržovat základní bezpečnost práce. Pro bezpečnou práci s křovinořezem Fieldman FZS 3020-B použijeme pevnou obuv, ochranu sluchu a zraku i rukavice. Vysoký výkon a otáčky mohou odseknutou část odhodit daleko.

FZS 3002-B
FZS 3002-B
FZS 4003-B
FZS 4003-B

Technická data:

 • Motor: benzínový
 • Objem motoru: 32,5 cm3
 • Výkon motoru: 1,15 kW
 • Záběr sečení: 420 mm
 • Poloautomatický posun struny: ANO
 • Průměr struny: 2,4 mm
 • Náhradní struny v balení: NE
 • 3-zubý nůž v balení: ANO
 • Nastavitelná rukojeť: ANO
 • Obouruční rukojeť: ANO
 • Ramenní popruh: ANO
 • Hmotnost: 6,6 kg

Publikováno: 6. 7. 2015, Autor: Petra (text), Fieldmann (foto), Profil autora: Redakce