reklama

Postavte si svůj vlastní rybníček

Mít vlastní jezírko nebo alespoň malinký rybníček na zahradě, to je sen spousty lidí. Na to, aby nám jej vybudovala specializovaná firma, jen tak mít nebudeme, ale co to zkusit svépomocí? Komponentů, techniky i chemie je na našem trhu dnes již dostatek, tak co nám v tom brání? Není většího uspokojení, než něco vybudovat vlastníma rukama. Získáme jedinečný originál a zahrada nepřehlédnutelný okrasný prvek.

i (Zdroj: Oase-Filtrace.cz)
Vlastní rybníček či jezírko na zahradě může mít každý (Zdroj: Oase-Filtrace.cz)

Pro menší rybníčky a jezírka bychom měli zvolit plastovou nádrž jako základ. Odpadne nám starost s pokládáním a svařováním fólie a celkovou realizaci zvládneme bez větších odborných znalostí sami. Dobré je si na začátku alespoň nahrubo načrtnout, jakou máme představu o filtraci, zda zabudujete okrasné prvky v podobě fontánky či světel, jaké rostlinky budete v jezírku mít.

Schéma zahradního jezírka
Schéma zahradního jezírka (Zdroj: Oase-Filtrace.cz)
Plastová nádrž je základ
Plastová nádrž je základ (Zdroj: Oase-Filtrace.cz)

Jakmile máme zvolené místo, kde bude budoucí jezírko zabudované, vyznačíme si místo kopání. Pomocí písku "obkreslíme" vnější tvar nádrže a poté i jednotlivé rozdílné hloubky. Vyznačený tvar nám pomůže lépe určit každé patro kopané jámy.

Vyznačte si místo kopání...
Vyznačte si místo kopání... (Zdroj: Oase-Filtrace.cz)
... i rozdílné hloubky jezírka
... i rozdílné hloubky jezírka (Zdroj: Oase-Filtrace.cz)

A přichází na řadu fyzicky nejnáročnější část našeho budování. Kopání a hloubení. I když je to činnost neoblíbená, večer ulehnete s pocitem dobře odvedené práce. A to i přes to, že vám manželka dře namožená záda kafrem a obvazuje puchýře na dlaních. Je dobré mít při práci druhého člověka, nejlépe statného muže. Během výkopů je potřeba překontrolovat, zda nádrž pasuje do připraveného otvoru. Pokud máme pocit, že jsme kopali moc, místo dosypeme pískem.

V průběhu výkopových prací vše průběžně kontrolujte
i (Zdroj: Oase-Filtrace.cz)
V průběhu výkopových prací vše průběžně kontrolujte

Rybníček musí být v rovnováze, aby voda nevytékala k jedné straně a na druhé neusychala pobřežní část. Proto mějte u ruky vodováhu a zapuštěnou nádrž srovnejte do roviny. Jen tak se budete moci radovat z výsledného efektu. Raději několikrát rovinu překontrolujte. Pokud nemáte dostatečně dlouhou vodováhu, stačí přes hrany nádrže položit prkno a vodováhu umístit doprostřed.

Výsledný výkop by měl co nejvěrněji kopírovat plastovou nádrž
Výsledný výkop by měl co nejvěrněji kopírovat plastovou nádrž (Zdroj: Oase-Filtrace.cz)
Po usazení zkontrolujte rovinu nádrže
Po usazení zkontrolujte rovinu nádrže (Zdroj: Oase-Filtrace.cz)

Jakmile je nádrž umístěná a pevně sedí, musíme začistit kraje a zafixovat nádrž. Do jedné třetiny jí naplníme vodou. Díry vysypeme zeminou a tlakem vody spláchneme zbytky do prostoru mezi nádrží a stěnou jámy.

Okolo jezírka nesmí být dutá místa, mohlo by dojít k budoucímu propadnutí zeminy v okolí nebo nepříjemnému sesutí půdy podél boků nádrže. Kraje můžeme obsypat dekorativním štěrkem a osázet kameny. Postupně dopustíme vodu do nádrže.

Okolo nádrže nesmí zůstat dutá místa
Okolo nádrže nesmí zůstat dutá místa (Zdroj: Oase-Filtrace.cz)
Po napuštění nádrže je čas na její osázení
Po napuštění nádrže je čas na její osázení (Zdroj: Oase-Filtrace.cz)

Nezapomeňme také vysadit do pater nádrže rostliny. Teprve rostliny dodají jezírku ten pravý nádech. Některé rostliny navíc nemají ve vodě jen funkci okrasnou. Pomohou udržet čistou vodu a potlačit růst řas a sinic. Dodržujte nároky jednotlivých druhů.

  • Na dno jezírka hlubokého alespoň 60 cm patří rostliny kořenící v hloubce. Jejich funkce je čistě praktická. Spotřebovávají oxid uhličitý a minerály a tím brání v rozvoji řas. Tyto rostliny jsou zcela ponořené.
  • Do pater nádrže umístíme rostliny, které patří do mělké vody. Kořeny jsou pod vodou, ale větší část rostliny se tyčí nad hladinou.
  • Hladinu pak mohou pokrývat rostliny plovoucí. Ke svému životu nepotřebují být zakořeněné.
Správné jezírko či rybníček musí mít také vhodné technické vybavení. Zde se dočtete vše o filtraci, osvětlení, UV lampách a dalším příslušenství pro zahradní jezírka.

Zdroj informací: Oase-Filtrace.cz

Publikováno: 30. 8. 2022, Autor: Pavla (text), Oase (fotky), Profil autora: Redakce