reklama

Znáte tento hmyz? Je to škůdce nebo pomocník?

Radost z rozkvetlé zahrady nebo sadu, kde začínají dozrávat plody ovocných stromků nám často mohou zkazit nevítaní návštěvníci - škůdci. Jenže jak s nimi bojovat, když je ani neznáme? A jsou to opravdu škůdci? Dnes jsme k tomuto tématu vybrali dotaz čtenáře, který přišel do redakce.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Larvy slunéček jsou mylně považovány za škůdce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dobrý den, kordony jabloní mi letos napadl škůdce, kterého jsem nikde nenašel. Nemohli byste poradit co to je a tím co nasadit na ochranu? Jsou to dva brouci, kteří se někdy vyskytují pohromadě. Jsou to dvě jiné vývojové fáze, samička + sameček, nebo zcela jiní brouci? Při rozmáčknutí jsou oba smetanově červení

Odpověď redakce: Jedná se o larvy slunéček (odhaduji, že je to slunéčko východní, které bohužel pomalu vytlačuje původní druhy slunéček). Tento puntíkatý brouček je nepřítelem číslo jedna pro mšice, červce a puklice. Podobný druh broučka z podčeledi Epilachninae patří mezi býložravé brouky a může být velkým škůdcem v zahradě.

Larvy se živí škodlivým hmyzem
Larvy se živí škodlivým hmyzem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slunéčka jsou na naší zahradě vítanými pomocníky
Slunéčka jsou na naší zahradě vítanými pomocníky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Larvy slunéčka od vylíhnutí až do zakuklení spořádají až 3000 mšic. Bohužel většina širokospektrální insekticidů je hubí. Proto nehubit, ale nechat!

Další zajímavé informace o slunéčcích a celé čeledi slunéčkovitých najdete například na wikipedii.

Zdroj informací: dumazahrada.cz

Publikováno: 18. 8. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce