reklama

Škůdce nebo pomocník?

Radost z rozkvetlé zahrady nebo sadu, kde začínají dozrávat plody ovocných stromků nám často mohou zkazit nevítaní návštěvníci - škůdci. jenže jak s nimi bojovat, když je ani neznáme? A jsou to opravdu škůdci? Dnes jsme k tomuto tématu vybrali dotaz čtenáře, který přišel do redakce.

Škůdce nebo pomocník?

Dobrý den, kordony jabloní mi letos napadl škůdce, kterého jsem nikde nenašel. Nemohli byste poradit co to je a tím co nasadit na ochranu ? Jsou to dva brouci, kteří se vyskytují někdy pohromadě. Jsou to dvě jiné vývojové fáze, samička + sameček, nebo zcela jiní brouci ? Při rozmáčknutí jsou oba smetanově červení.

Škůdce nebo pomocník? Slunéčko východní
Škůdce nebo pomocník? Slunéčko východní
Škůdce nebo pomocník? Slunéčko východní
Škůdce nebo pomocník? Slunéčko východní

Odpověď redakce:Jedná se o larvy sluníček (odhaduji, že je to slunéčko východní, které bohužel pomalu vytlačuje původní druhy slunéček). Tento puntíkatý brouček je nepřítelem číslo jedna pro mšice, červce a puklice. ( Podobný druh broučka z podčeledi Epilachninae patří mezi býložravé brouky a může být velkým škůdcem v zahradě)

Larvy slunéčka od vylíhnutí až do zakuklení spořádají až 3000 mšic. Bohužel většina širokospektrální insekticidů je hubí. Proto nehubit, ale nechat!

Další zajímavé informace o slunéčcích a celé čeledi slunéčkovitých najdete například na wikipedii

Publikováno: 4. 7. 2015, Autor: Pavla (text), Jan H. (text a foto), Profil autora: Redakce