reklama

Podzimní péče o zahradní jezírko. Jen shrabat listí nestačí...

Podzim je časem úklidu na zahradách. Je potřeba sklidit poslední úrodu, postupně uklízet spadané listí, a postarat se o kytky, aby na jaře opět vše krásně rozkvetlo. Zahradní jezírko potřebuje také péči, zima a mráz by mohly napáchat nemalé škody.

Podzimní péče o zahradní jezírko. Jen shrabat listí nestačí...

Začátkem podzimu nás čeká také péče o zahradní jezírko. Pokud máme menší okrasné jezírko bez rybiček, je ideální ho vypustit a vyčistit. Ještě před příchodem prvních mrazů vyndáme všechna zařízení. Vyčistíme je, propláchneme a zkontrolujeme filtry. Po důkladném vysušení je můžeme na zimu uklidit třeba do garáže nebo do sklepa. Z vodního systému vypustíme vodu a kohoutky necháme otevřené, aby v nich nezamrzala voda.

Zazimovat jezírko na zahradě se vyplatí, na jaře vás odmění
Zazimovat jezírko na zahradě se vyplatí, na jaře vás odmění

Poté vyčistíme okolí jezírka a dno. V okolí odstraníme kluzké kameny a místa, která by mohly zamrzat. To se hodí udělat na celé zahradě. Při mrazech tak nebudeme mít na pozemku místa, kde by mohlo dojít ke zranění. Dno jezírka vyčistíme buď ručně nebo si vezmeme na pomoc podtlakový vodní vysavač. Snadno a pečlivě tak uklidíme celé dno jezírka. Koupací a větší jezírka vypouštět nemusíme. Vyčistíme hladinu od spadaného listí. Postaráme se o okolí jezírka, vytáhneme a uložíme techniku. Na hladinu jezírka můžeme natáhnout ochrannou síť, aby do něj během podzimu a v zimě nepadaly listy a další zbytečné nečistoty.

Vodní rostliny zimu přežijí v bahně
Vodní rostliny zimu přežijí v bahně

Jak se postarat o ryby v jezírku

Pokud máme v jezírku i rybičky, hlídáme teplotu vody a pod bodem 12 °C přestáváme s krmením. Okouni a tloušti přijímají potravu i v zimě, ale jenom minimálně a přikrmování není nezbytné. Spíše je potřeba hlídat, aby se ve vodě nehromadily zbytky jídla či spadané listí. Jejich rozklad by vodu znečišťoval, ubíral rybám kyslík a nemusely by tak zimu přežít. Pokud se vytvoří led, nikdy ho nerozbíjíme. Otřesy by mohly poškodit fólii na dně nebo také usmrtit ryby. Jezírko by ale nikdy nemělo zamrznout úplně. Pro bezpečné vytvoření otvoru seženeme profesionální rozmrazovací spirály s vlastním zdrojem nebo s elektrickou přípojkou k síti.

Pokud není jezírko příliš hluboké, ryby vylovte a zazimujte
Pokud není jezírko příliš hluboké, ryby vylovte a zazimujte

S klesající teplotou se ryby v zimě zdržují u dna. Doporučená hloubka pro zahradní jezírka, kde chceme chovat koi kapříky a jiné druhy, je minimálně 80 cm, a velikost nádrže by měla být zhruba čtyři až pět metrů čtverečních. S těmito minimálními rozměry nedochází k zamrzání jezírka až na dno a vaše ryby tak zimu přečkají bez stěhování. V opačném případě je nutné pro ně na zimu vybudovat vhodné útočiště. Také můžeme jezírko zajistit proti zamrzání pomocí polystyrenových plováků v kombinaci s okysličovacím zařízením. Rozkladem organických části v jezírku se tvoří nebezpečné plyny a ty jsou pro ryby nevhodné a životu nebezpečné, potřebují proto doplňovat přísun kyslíku do vody. Během zimy, zejména při dlouhotrvajících mrazech, pravidelně kontrolujte otvory v ledu a dbejte, aby vzduchové okysličovací čerpadlo mělo neustále zajištěno volné nasávání vzduchu.

Ryby potřebují dostatečný přísun vzduchu
Ryby potřebují dostatečný přísun vzduchu

Zimoviště mimo jezírko

Pro ryby ze zahradního jezírka můžeme pro zimní období připravit zimoviště v domě, zimní zahradě nebo skleníku. Můžeme se z nich tak těšit i v tomto období a ryby navíc nebude vysilovat náročné období bez potravy. Zimoviště můžete v chladné místnosti s přirozeným nebo umělým světlem a teplotou kolem 10 °C. Při těchto podmínkách ryby po celou dobu nekrmíme a postačí zajistit vzduchování, základně filtrovat a pravidelně obměňovat část vody. Při vyšších teplotách, třeba v domě, také v menším množství přikrmujeme.

Pokud ryby zazimujeme mimo jezírko, mírně přikrmujeme
Pokud ryby zazimujeme mimo jezírko, mírně přikrmujeme

Zazimování vodních rostlin

Většina vodních a bahenních rostlin, které můžeme mít v jezírku, zimu v našich podmínkách přečkají bez nutnosti většího zásahu. Pokud máme v jezírku lekníny a jiné choulostivější vodní rostliny přemístíme je do nejhlubší části jezírka, nebo je vyjmeme a na zimu umístíme do sklepa. Výška vody nad oddenkem by měla být třicet až padesát centimetrů. U jezírka, které vypouštíme, můžeme rostliny ponechat na dně. Vyčerpáme většinu vody a dno zasypeme vrstvou listí a přikryjeme pytlovinou.

Choulostivé rostliny na zimu umístíme do sklepa
Choulostivé rostliny na zimu umístíme do sklepa

Publikováno: 4. 10. 2019, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce