reklama

Ochrana stromků před zvěří, okusem a poškozením

S nadcházející zimou a novou výsadbou nastává problém, jak můžeme mladé stromky ochránit před okusem hladové zvěře. Na výběr máme dvě možnosti. Mechanickou ochranu ve formě různých plašičů, strašáků, plůtků nebo oplocení. Druhou variantou je chemická ochrana ve formě nátěru nebo postřiku. Každá z variant má svá pozitiva i negativa, pro jejich volbu je důležité zohlednit, kde se stromky nachází, zda se nejedná o území, na kterém by např. chemický postřik mohl způsobit škody na životním prostředí.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Ochrana stromků před zvěří, okusem a poškozením začíná na naší zahradě (Zdroj: Šárka Miškovská)

Mechanická ochrana

Nejjednodušším způsobem ochrany před okusem zvěře je použití plašičů ve formě CD nosičů nebo proužků ze staniolu či alobalu rozvěšených na stromku nebo vedle něj. Tento způsob ochrany je velmi jednoduchý na zhotovení za minimální náklady. Nevýhodou je, že vydrží jen několik týdnů, než si zvířata na tento odpuzovač zvyknou.

Ocelová ochrana
Tato kovová konstrukce poslouží proti rozlomení stromu (Zdroj: Šárka Miškovská)
Strašák
Strašák vypadá děsivě, ale zvířata si na něj dokáží zvyknout (Zdroj: Depositphotos.com)

Oplocení

Mnohdy to ale není možné, proto je vhodné oplocení každého jednotlivého stromku nebo jejich skupinek. Oplocení musí být dostatečně vysoké, už kvůli napadnutí sněhové pokrývky, po které se mohou zvířata snáz dostat ke stromkům. Důležité je, aby oplocení bylo až na zem, ideálně zapuštěno 30 cm pod zemí. Jde o ochranu před zajíci, kteří se pod zábranou mohou podhrabat.

Plot
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Plot sice zamezí přístupu zvěře, ale není to 100 % ochrana

Plastový kryt ze speciálního prstence nebo pletiva

Jedná se o plastový výlisek, který se navlékne na spodní kmen stromku, zajistí se proti otevření. Takto opatřený stromek může dál nerušeně růst a má přísun dostatečného světla díky otvorům. Jeho životnost je 3 roky, poté se materiál ekologický rozpadá.

Plastový kryt
U mladých stromků jsou plastové kryty jako ochrana nutností (Zdroj: Šárka Miškovská)
Plastový kryt z dálky
Plastové kryty okolo stromků odradí hlodavce (Zdroj: Šárka Miškovská)

Použití drátěného pletiva je další z variant ochrany stromků. Jedná se opět o velmi cenově nenáročnou ochranu, avšak trochu náročnější na instalaci. Z rolí pozinkovaného pletiva si musíme nejdříve nastříhat požadované rozměry a následně vsadit do předem vykopané drážky nebo jej připevnit za pomoci dřevěných kůlů. Dražší variantou je oplocení z žárové zinkové oceli, která je odolná proti korozi. K dostání je ve standardním průměru 250 - 360 mm a výšky 1500 mm. Další možností je použití dřevěného plotu či ohradníku okolo stromku.

Ochrana stromku - pletivo a plastový kryt
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Dvojitá ochrana jistě odradí zvěř i vandaly

Někdy se jako ochrana používají různé keře. Pro velmi nízké stromky je ideální zapíchat do země větve, které na konci svážeme a tím uděláme jakési teepee. Je to levná a velmi účinná metoda. Stromek bude chráněn nejen před zvířaty, ale i nepřízní počasí. Nejúčinnější je zkombinovat několik mechanických ochran.

Keře okolo stromků
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Výsadba keřů okolo stromů má praktickou a ochrannou funkci

Chemická ochrana

Chemická ochrana se nejčastěji kombinuje i s mechanickou ochranou, protože sama o sobě dlouho nevydrží. Většinou se jedná o chemické látky, které mohou být nebezpečné pro zvířata anebo při spláchnutí deštěm mohou kontaminovat vodní toky. Proto je důležité užívat jen ty na bázi přírodních látek, které imitují pach zvířat nebo člověka. Jedná se o různé repelenty nebo postřiky, které se mohou aplikovat přímo na stromky nebo na mechanickou ochranu. Může jít o chemické nátěry, kterými se potírá kmen. Můžeme použít i obyčejný parfém nebo lidské vlasy či žluklé tuky nebo trus. Rozhodně doporučuji vyzkoušet kombinaci více způsobů, protože ochrana proti okusu nemusí být stoprocentní.

Dřevěný ohradník
Dřevěné ohradníky jsou sice pěkné, ale ne moc efektivní (Zdroj: Šárka Miškovská)
Ochranný nátěr
Nátěr stromků je prováděn nezávadným repelentem nebo vápnem (Zdroj: Šárka Miškovská)

Publikováno: 19. 10. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská