Ročně průměrně spotřebujeme 70 kg jablek na osobu. Přestože naše podmínky zcela vyhovují pro pěstování tohoto ovoce, s oblibou kupujeme ta dovážená. Proč tomu tak je? V obchodech narážíme na krásně vyrovnané kousky bez jediné vady, nejlépe všechny stopky jedním směrem. Přestože mnohdy hůř vypadají, jsou ta naše česká jablka levnější i méně chemicky ošetřovaná. U nás se stromy ošetřují až v případě signalizace výskytu škodlivých patogenů. Přesto se s červivím jablkem setkal asi každý. Co způsobuje červivost a čím jablka ošetřit?
S nástupem teplých dní přichází kromě sluníčka také vyšší výskyt škůdců a chorob. Jabloně nejsou výjimkou, proto i tento tak hojně rozšířený strom musíme chránit. Červivost způsobují škůdci - u mladých plodů to je Pilatka jablečná (která nenapadá jen jabloně, ale najdeme ji i na hrušních) a u větších plodů potom Obaleč jablečný.
Pilatka jablečná

Larvy tohoto hmyzu vyžírají mladé plody. Buď jen na povrchu, čímž vzniká typická korková jizva ve tvaru oblouku či spirály. Plody v tomto případě neopadává, ale takto poškozené dozrávají. Nebo se larvy prokousávají až dovnitř k jadřinci, takto napadený plod je vyplněn trusem a později opadává. Jedna larva zničí 3-4 plody.

Ochrana
Postřik se provádí těsně po opadu květních plátků vhodnými přípravky, jako jsou např. Calypso 480 SC nebo Reldan 22.


Obaleč jablečný

Jedná se o motýla, který klade vajíčka na jednotlivé plody. Z vajíček se pak líhnou housenky, které vyžírají vnitřek plodu. Housenka během svého života poškodí 2-3 plody. Napadené plody opadávají nebo dozrávají poškozené. Plody jsou navíc často v místě žeru housenky napadány hnilobou, např. monilií.

Ochrana
Při ochraně je důležité si určit optimální termín ošetření, protože kladení vajíček obaleče se může v jednotlivých letech (v závislosti na teplotě) značně lišit. Liší se samozřejmě i podle lokality, kde jabloně pěstujeme. Optimální je tedy si ideální dobu určit použitím feromonového lapače, ten pověsíme na jabloň a sledujeme počet chycených obalečů. Ošetření provedeme 7. - 8. den po tzv. vrcholu náletové vlny, tzn. 7. - 8. den poté, kdy se chytne nejvíce obalečů.

Pokud tuto možnost nemáme, ošetřujeme na přelomu května a června, ale v tomto případě je třeba ošetření po 10 - 14 dnech zopakovat.Vhodné přípravky jsou SpinTor, Calypso 480 SC nebo Mospilan 20 SP.


Publikováno: 5. 6. 2015, Autor: Pavla (text a foto), Lovela (text a foto), Profil autora: Redakce