reklama

Trávník jako ze škatulky

Trávník vyžaduje vaši pravidelnou péči, věnujte proto zvýšenou pozornost výběru správného náčiní na jeho úpravy a dodržujte tři základní pravidla, díky kterým docílíte krásného a bohatého pažitu.Těmi je správná výška sekání, nabroušené ostří a vhodné, tedy suché počasí. Při správném sečení by neměla být useknuta více než jedna třetina délky stébla trávy. Pro růst trávníku je nejlepší výška posekané trávy mezi 40 a 60 mm. Pokud je totiž výška posekané trávy nižší, snižuje se biomasa kořenů a tráva se stává méně odolnou vůči dehydrataci. Navíc můžete velmi snadno poškodit žací plošinu sekačky.

Trávník jako ze škatulky

Vždy je důležité dosáhnout co nejčistšího a nejostřejšího řezu pomocí perfektně nabroušeného ostří. Tupé ostří trávu ulamuje a ohýbá a řez je tím pádem velmi hrubý a zubatý. Vždy se snažte sekat za suchého počasí. Při sekání vlhkého trávníku zvyšujete namáhání motoru a nože sekačky, je tedy vhodné snížit rychlost sekání.

Pro dosažení perfektního trávníku je také nezbytné používat sekačku, která svými vlastnostmi nejvíce vyhovuje danému pozemku. Hlavním měřítkem by při výběru měla být velikost sekané plochy. Platí jednoduchá úměrnost: čím větší trávník, tím širší záběr sekání.

Trávník jako ze škatulky aneb Sekačky značky Husqvarna
Trávník jako ze škatulky aneb Sekačky značky Husqvarna
Trávník jako ze škatulky aneb Sekačky značky Husqvarna
Trávník jako ze škatulky aneb Sekačky značky Husqvarna

V úvahu musíte vzít také systém sekání, který závisí na frekvenci sekání a typu trávníku. Pokud sekáte trávník často, abyste dosáhli perfektních výsledků, je pro vás ideální mulčování. Jedná se o sekání, při kterém je tráva posekána na drobné částečky, které jsou ponechány na trávníku a působí jako hnojivo. Pokud neradi hrabete, rozhodně si pořiďte sekačku Husqvarna se sběrným košem. Její výhodou je úspora času a okamžitě upravený vzhled trávníku.

Sekačka Husqvarna LC 348V

Ideálním pomocníkem je sekačka Husqvarna LC 348V v robustním provedení, která vám zaručí efektivní sekání díky technologii AFTech™. Žací kotouč je navržen tak, aby při rotaci vytvořil vzestupný proud vzduchu. Ten zvedá trávu, aby bylo umožněno její rovnoměrné sekání. Posekaná tráva je následně vyhazovacím komínem dopravena do sběrného koše.

Sekačka Husqvarna LC 348V
Sekačka Husqvarna LC 348V

Funkce AutoWalk™ umožňuje rychlost regulovat jednoduše a pohodlně pouze jednou rukou. Bezpečnost při sekání zajišťuje bezpečnostní rukojeť, která okamžitě zastaví žací nůž a motor, jestliže obsluha stroje uvolní sevření ovládací rukojeti. K sekačce Husqvarna je k dispozici jako příslušenství sada BioClip®, která umožňuje sekání s mulčovací funkcí.

Husté křoví nemá šanci

V náročném terénu a v místech, které jsou pro sekačky těžko přístupné, je ideální použít křovinořez, který si snadno poradí i s hustým podrostem, plevelem, malými keři či mlázím. Vyzkoušejte třeba křovinořez Husqvarna 525RX, který je výkonný a přitom lehký a pohodlný stroj, vhodný k odstraňování hrubé trávy a podrostu. Silný výkon zaručuje motor X-TORQ. Výhodou je intuitivní ovládání; pro snadné startování je křovinořez vybaven palivovou pumpičkou a sytičem, které jsou snadno dosažitelné. Jakmile je motor vypnut, vypínač STOP se automaticky přepne do pohotovostní polohy pro bezproblémové startování. K sekání lze využít buď strunovou hlavu, nebo trávní kotouč. Pro pohodlnou výměnu příslušenství a vaši bezpečnost je stroj vybaven kombinovaným ochranným krytem.

Husté křoví nemá šanci
Husté křoví nemá šanci

Model 525RX se vyznačuje skvělou ergonomií a nabízí velmi pohodlné ovládání. Zalomená rukojeť a komfortní madla zajišťují výborné uchopení a pohodlný pracovní postoj. Ergonomický popruh Balance 35 optimálně rozloží zátěž mezi ramena, hrudník a záda. Křovinořez disponuje systémem antivibračních tlumičů LowVib®, který efektivně tlumí vibrace a tím šetří paže a ruce obsluhy. Vysoký, odsazený sloupek z magnézia zvyšuje volnost pohybu při práci ve svahu.

Více informací naleznete na www.husqvarna.cz.

Publikováno: 21. 4. 2015, Autor: Husqvarna (text a foto), Profil autora: Redakce