reklama

Kvalitní trávník vyžaduje kvalitní vertikutátor

Už jste někdy slyšeli termín vertikutace nebo vertikutátor? Já poprvé vloni. Nevím jak vy, ale já prostě nejsem ten typ, co celé dny dře na zahradě pro pár ředkviček. Když jsem před třemi lety vyženil dům se zahradou, rozhodl jsem – a moje žena to naštěstí přijala s povděkem – že tahle zahrada nebudou žádné latifundie a galeje, ale obytná, odpočinková zóna. A že její hlavní perlou bude dokonalý trávník, hebký a zářivě zelený koberec.

Kvalitní trávník vyžaduje kvalitní vertikutátor
Kvalitní trávník vyžaduje kvalitní vertikutátor Fieldmann
Kvalitní trávník vyžaduje kvalitní vertikutátor Fieldmann

A fakt jsem pro to dělal první poslední. Když jsem tehdy hledal dobrou sekačku, poradil mi Jarda. To je náš soused. Je to trochu držgrešle, ale jinak hrozně fajn chlapík. No a on mě tehdy přivedl ke značce Fieldmann. Do té doby jsem ji neznal, ale on mě zavedl k sobě do kůlny a převedl vyrovnanou a nablýskanou armádu nejrůznějších zahradních pomocníků. Zapřísahal se, že to všechno báječně funguje, a tak jsem dal na jeho radu a opatřil si vertikutátor Fieldmann – o dodnes toho nelituju. A tak jsem sekal, vyžínal (na to od nich mám strunovku a křoviňák), pravidelně hnojil, namontoval postřik… jak o miminko jsem se trávník staral, ale nějak to pořád nebylo ono.

Závistivě jsem pokukoval přes plot na Jardův pažit. Byl nádherně hustý a sytě zelený. Ten můj, při vší snaze, jakkoli jsem ho neustále dosíval, byl řidší, slabší, plný mechu, daleko zaplevelenější a ani barva nebyla tak krásná. Jednou jsem zase takhle čučel k Jardovi přes plot a slyším: „Trávník jak ze žurnálu, co?“ Jarda stříhal keře a nebyl mezi nimi vidět. „Já kdybych se přetrhnul, tak tohohle nikdy nedosáhnu,“ skuhral jsem. „Čím to může být? Nebýt toho plotu, je to jedna plocha! Co děláš jinak? Vždyť i nářadí a přístroje máme od stejné firmy. Že ty o půlnoci obětuješ trávníkovému božstvu černého kohouta?“ Jarda se smál a zahalekal z křoví: „To víš, já ti to řeknu a nebudu mít nejhezčí trávník ve čtvrti!“ Pak ale přišel k plotu, plácnul mě po rameni a povídá: „Že jsi to ty – ten fór je ve vertikutaci.“

FZV 4001-E
FZV 4001-E
FZV 2001-E
FZV 2001-E

Vypadal jsem jako trouba. „O toms asi neslyšel, co?“ vychutnával si mě Jarda. A pak jsme hodinu seděli pod pergolou, popíjeli, zobali chuťovky a Jarda mě zasvěcoval. Dneska už samozřejmě vím, že když minimálně na jaře a na podzim podrobím trávním vertikutaci, prokážu mu tím značné dobrodiní. Jde vlastně o to, že se asi do hloubky 3 mm trávník prořeže, vlastně naruší, a tím se zbaví starých zbytků posekané trávy a mechu. Přivede to světlo, zvýší cirkulaci vzduchu i rychlost prosakování živin ke kořínkům, prokořenění trávy je daleko bohatší a ještě ke všemu se přesekají travní výběžky, což podpoří růst nových výhonků a trávník se omladí. Navíc to pomůže omezit růst plevelů, hlavně těch, co mají růžice.

Kvalitní trávník vyžaduje kvalitní vertikutátor Fieldmann
Kvalitní trávník vyžaduje kvalitní vertikutátor Fieldmann
Kvalitní trávník vyžaduje kvalitní vertikutátor Fieldmann
Kvalitní trávník vyžaduje kvalitní vertikutátor Fieldmann
Vertikutační válec
Vertikutační válec
Provzdušňovací válec
Provzdušňovací válec

„Nojo,“ dumal jsem. „Ale to mám po trávníku lítat s nějakým bodcem a doufat, že nebodnu hloub, než tři milimetry? To je práce na kolik dní, ne?“ Jarda zvedl oči. „Kde žiješ – zapomněls na Fieldmann? Normálně si najeď jejich stránky a můžeš si vybrat buď běžný na menší trávníky, nebo jiný, který snese větší zatížení, na větší pažity.“ A tak jsem to udělal. Je to prostě pohádka! Vertikutátor Fieldmann vypadá jako sekačka, vy pěkně projedete trávník v jednom směru a pak kolmo k tomu – a je to! Vertikutátor Fieldmanndokonce sebere veškerou plsť sám, žádné hrabání. Tedy, ještě se musí trávník dosít, pohnojit a pořádně zalít – ale to je všechno. Důležitější je to na jaře, ale když to uděláte i na podzim – fakt jenom dvakrát do roka, tak svůj trávník jednoduše nepoznáte. Bude prostě katalogový! A proč vám to všechno vyprávím? Protože jaro už buší do vrat a vertikutační čas je za dveřmi. O mě nejde, že jo, já už vertikutátor mám od loňska. Ale co vy?

Publikováno: 4. 3. 2015, Autor: Fast ČR (text a foto), Profil autora: Redakce