reklama

Nářadí pro řez a střih

Platí obecná zásada, že na každou činnost používáme nářadí k tomu určené. Aby se nám dobře pracovalo, je třeba mít nářadí udržované, tj. čisté, naostřené… Tedy celkově funkční.

Nářadí pro řez a střih

Nůžky

Jednoruční nůžky používáme ke stříhání menších větví.Je mnoho druhů a typů: převodové (mají otočnou spodní rukojeť, která se při stříhání odvaluje po dlani), jednočepelové (vhodné ke stříhání suchých a tvrdých větví), dvoučepelové (umožňují stříhat těsně u větve, pro stříhání mladších stromků), nůžky s chráničem prstů.

Nůžky
Nůžky
Nůžky
Nůžky

Dvouruční nůžky používáme ke stříhání silných a vzdálenějších větví.Jednočepelové (střih suchých a tvrdých větví), dvoučepelové (stříhají těsně u kmene), velké nůžky na silné větve (ke stříhání silných větví a slabších kmenů, mají převod, který zvyšuje střižnou sílu na čepelích).

Nůžky
Nůžky
Nůžky
Nůžky

Zahradní pilka – tam, kde nůžky nestačí. Na řezání čerstvých větví a kmenů.

Nůžky
Nůžky

Zahradní nůžky na střihání větví ve výškách – teleskopické, prodlužovací. Umožňují odstranění větví ve výškách přímo ze země bez pomoci žebříku, stříhání trnitých keřů, hustých křovin či vysokých živých plotů. Jejich dosah je od 3–5 m.

Nůžky na trávu ke stříhání trávy v místech, kam se nedostanete se sekačkou – kolem květin, keřů, záhonů, okraje trávníku. Možno použít ruční anebo pákové (bez ohýbání se) nůžky.

Nůžky
Nůžky

Nůžky na živé ploty – obouruční nůžky i s převodovými mechanismy.

Nůžky
Nůžky

Motorová zahradní technika:V některých případech je neocenitelná, ovšem za předpokladu dodržení bezpečnostních předpisů.K dostání je mnoho druhů nůžek na živé ploty, sekaček na trávník. V provedení elektrickém (jsou lehčí, ovšem pozor na elektrický přívod) či s benzinovým motorem.

Nůžky
Nůžky
Nůžky
Nůžky

Důležité je nepoužívat elektrické přístroje při dešti a jsou-li rostliny mokré. Při práci s motorovými přístroji používejte ochranu sluchu a brýle. Obecně platí, že se musíte seznámit s bezpečnostními zásadami a způsobem používání přístroje. Pracovat s motorovou pilou by neměl člověk neproškolený a bez zkušeností!

Nůžky
Nůžky

Údržba nářadí

Nářadí pro řez a střih po použití pečlivě očistíme a osušíme. Nakonec otřeme kovové části kouskem látky namočeným v oleji. Nářadí, kterým jsme odřezávali nemocné části rostlin, před dalším použitím dezinfikujeme v prostředku doporučeném pro zahradnické účely. Nástroje udržujeme ostré.

Publikováno: 21. 2. 2015, Autor: FOX (text), Pepa (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.