reklama

Motorové pily, 2. díl – ostření a údržba řetězu

Nemalý podíl na výkonu pily a kvalitní práci s ní má dobře naostřený a udržovaný řetěz. Správně naostřená pila jde sama do řezu, nemusí se na ni tolik tlačit. Práce s ní je tím pádem snadnější, méně únavná a především bezpečnější.

Motorové pily, 2. díl – ostření a údržba řetězu

Motorové pily 2. díl - údržba a ostření řetězu

Neumíme-li si řetěz ostřit sami, můžeme si ho nechat nabrousit od profesionálů. Proto je vhodné mít v zásobě alespoň dva řetězy, abychom s jedním mohli pracovat a druhý dát nabrousit.

Motorové pily 2. díl - údržba a ostření řetězu
Motorové pily 2. díl - údržba a ostření řetězu

Pro správný a přesný úběr a úhel při broušení můžeme použít některé z prodávaných pomocných vodítek. Čím lépe se naučíme řetěz brousit, tím déle nám vydrží. Někdy stačí jedním nebo dvěma pohyby pilníku ostří pouze obtáhnout a obnovit. Před samotným broušením na pile si nejprve pomocí brzdy řetěz zablokujeme, aby se nám neposouval.

Úhel

Na pomocných vodítkách je vyznačeno několik úhlů, podle kterých můžeme zuby řetězu brousit. Záleží nejenom na velikosti zubů, tvrdosti dřeva, ale i na základním tvaru a profilu zubů řetězu.

Existují různé tvary a profily řetězu, hranaté a kulaté.

Sklon

Při ostření pily je důležitý vhodný sklon pilníku. Ten je podle typu zubu cca 0 až 10o.

Sklon
Sklon

Pilník bez přípravku

Máme-li v ostření už trochu cvik, postačí nám pro udržování ostří samotný pilník. Navedeme jej tak, aby přilnul k původnímu ostří a zkopírujeme i úhel daný zubem. Pilníkem pak ubíráme pouze ve směru od sebe. Ve směru pohybu pilník v ruce protáčíme a kopírujeme tak spirálový sek pilníku. Tak bude jeho využití největší. Pro běžné doostření stačí dva až tři pohyby na zub.

Pilník bez přípravku
Pilník bez přípravku
Pilník bez přípravku
Pilník bez přípravku

Kdy měnit řetěz

Žádný řetěz nelze brousit donekonečna. I když budeme sebevíc opatrní a spořiví, jednou zuby skoro zmizí. Aby se z řetězu nestaly jenom nebezpečné jehličky, které by se mohly ulomit nebo vytrhnout, je na řetězu vyražena na zubech pomocná ryska, po kterou je úběr zubu řetězu bezpečný. Pak už záleží na tom, jak se máme rádi. Raději doporučení respektujeme.

Kdy měnit řetěz
Kdy měnit řetěz
Kdy měnit řetěz
Kdy měnit řetěz

Při broušení ostří nesmíme také zapomenout na úpravu výšky omezovacích zubů, které vymezují velikost třísky a úběru. Nestačí tedy jen donekonečna brousit řezací zuby, ale nutné je i upravit výšku omezovacích zubů. Pro určení jejich správné výšky se používá měrka.

Po delší práci vždy řetěz zkontrolujeme, není-li někde poškozený. Takový je nutné ihned vyměnit nebo opravit.

Kdy měnit řetěz
Kdy měnit řetěz
Kdy měnit řetěz
Kdy měnit řetěz

Porušený řetěz v spojovacím článku – příliš velký sklon pilníku.

Kdy měnit řetěz
Kdy měnit řetěz

Pokažené ostří

Aby nám řetěz vydržel dlouho ostrý, stačí dodržovat jednoduché zásady:

  • Neřezat stará prkna plná hřebíků bez předchozí prohlídky.
  • Neřezat dřevo nebo klády přímo na zemi nebo trávě.
  • Neřezat stavební dříví znečištěné od malty, písku a kamínků.
  • Jakýkoliv kontakt řetězu s materiálem tvrdším než je dřevo jej velmi rychle tupí a ničí.
  • Není-li zbytí a potřebujeme nevhodný materiál řezat, je lepší vzít si starší řetěz.
  • Řetěz i pilu chráníme proti vlhku.

Roztržený řetěz

Příliš vytažený řetěz lze roznýtovat a o článek zkrátit, ale jen do určité míry vytažení, protože pak dochází k poškození řetězky a vrcholového ložiska lišty.Přetržený řetěz lze spojit. Vždy je ale důležité posoudit, zda nevytloukáme pouze klín klínem a zda je kvalita řetězu ještě taková, abychom dobu jeho používání neprodloužili na úkor bezpečnosti.

Roztržený řetěz
Roztržený řetěz

Olejová lázeň

Řetěz motorové pily je sestavou vodících, vymezovacích, řezacích a spojovacích článků. Ty všechny jsou spojeny nýty utaženými tak, aby zůstala vhodná vůle pohybu. Jednou za čas je vhodné řetěz při čištění pily vyndat a naložit do olejové lázně. Ta rozpustí nečistoty, promaže spoje a sníží tření řetězu v nýtech. Po vyndání z lázně řetěz necháme důkladně odkapat. Teprve pak jej nasadíme na lištu.

Děkujeme za přečtení 2. dílu seriálu Motorové pily - ostření a údržba řetězu.

Příště

Třetí díl seriálu o motorových pilách: Motorové pily – startování, bezpečnost, střípky ze servisu.

Ve spolupráci s firmou Solo Praha a jejím profesionálním servisním střediskem připravil Český Kutil.cz. Text a foto Pavel Zeman.

Publikováno: 2. 1. 2015, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce