reklama

Prořezávání ovocných stromů je zodpovědná činnost

Po opadání posledních listů z ovocných stromů se kromě třešní pusťte do jejich prořezávky, která spočívá ve zmlazení a prosvětlení koruny. Avšak aby byla celá akce provedena správně, je zapotřebí si jednotlivé kroky řádně naplánovat a nežádoucí větve označit. Jaké nářadí a přístroje jsou pro prořezávání stromů potřeba? A kdy se provádí u třešní?

Prořezávání ovocných stromů je zodpovědná činnost

Proč prořezávat ovocné stromy?

Prořezávku ovocných stromů provádějte až na výjimky na podzim, kdy nastane doba vegetačního klidu. Zásadou každé prořezávky je prosvětlit korunu stromu, aby lépe prospívala a poskytovala vyrovnané a vysoké výnosy. Před prořezávkou si označte všechny větve, kterých je zapotřebí strom zbavit. K tomu vám postačí bílá křída. Nepoužívejte laky, oleje ani jiné chemické sloučeniny, ty mohou nežádoucím způsobem kontaminovat půdu a dostat se i do spodních vod, které jsou pak znehodnocené.

Detail převodových nůžek na větve ukazuje, jakou silou stříhají
Detail převodových nůžek na větve ukazuje, jakou silou stříhají

Pozor na prořez třešní, u nich je nejvhodnějším obdobím pro tyto činnosti červenec, kdy většina odrůd rodí. Při dozrávajících plodech se provádí řez, jehož výsledkem je dobrý zdravotní stav a prevence fyziologických poruch, jako například klejotok, spočívající ve výtoku pryskyřičné hmoty z hlavních větví. Mnohokrát se ale daří tento problém vyřešit. Kromě správně načasovaných řezů v létě pečujte o třešně mírným přihnojováním, a pokud je přemokřelá půda, je zapotřebí ji vydrenážovat.

Třešňové stromy prořezáváme v období července
Třešňové stromy prořezáváme v období července

Potřebné ruční nářadí

Na stromovou chirurgii potřebujete kvalitní ruční nářadí. Nejlepší jsou krátké a teleskopické nůžky, které mají pracovní části vyrobené z ušlechtilé, velice kvalitní oceli. Aby nářadí vykazovalo nejen vysokou životnost, ale mělo i zároveň nízkou hmotnost, rukojeti se vyrábějí z uhlíkových vláken. Takové řešení nabízí mimořádné vlastnosti, protože je lehké, tuhé a odolné proti povrchovému opotřebení. Vlivem UV stabilizace má barevnou stálost, také je možné jej ve formě vytvarovat tak, aby splnilo vysoké nároky na ergonomii, podle které se majitelé často rozhodují při koupi.

Průklest ovocných stromů se až na výjimky provádí mimo vegetační dobu
Průklest ovocných stromů se až na výjimky provádí mimo vegetační dobu

Příliš levné nářadí nemá takové vlastnosti jako značkový kvalitní produkt, poskytující navíc několikaletou standardní záruku. Ocel pro pracovní část je levnější, s pofidérní povrchovou úpravou, plasty madel jsou levné. Výsledkem je, že za málo peněz více muziky prostě nedostanete, maximálně tak druhořadou kvalitu.

Pro prořezávku v úzkých místech se hodí malá pilka
Pro prořezávku v úzkých místech se hodí malá pilka

Prořezávka řetězovou pilou

Vzrostlé stromy potřebují mnohokrát za svůj život provést radikálnější proměnu a zušlechtit patřičným prořezáním zejména ovocných stromů. Větve rostoucí uprostřed koruny postupně zesílí, takže stíní těm ostatním a omezují výnos. Určitým řešením je prořezávka řetězovou pilou. Velice vhodným prostředkem je použití elektrické pily s podélnou zástavbou motoru. Taková pila je pořizovací cenou výrazně dražší než klasika v podobě pily s motorem napříč, za to se však jedná o naprosto převratné řešení s velice vhodným rozložením váhy, užší stavbou a pokrokovým převodovým mechanismem, spočívajícím v nutnosti změny osy otáčení. Perfektním prvkem pro snadnou práci a údržbu je rychlonapínání řetězu a průhledná nádržka pro mazací olej řezné soupravy. U pil se spalovacím pohonem jsou vhodné modely s menším objemem válce, což znamená obecně také menší hmotnost a větší obratnost. Benzinová řetězová pila v menším provedení ale dokáže potěšit kromě vysokého řezného výkonu dalšími prvky. Seřiditelný průtok oleje na řeznou soupravu, pružinový antivibrační systém, účinný sytič s nastřikovačem paliva nebo slitinová skříň - to jsou prvky, které má řada farmářských modelů.

Teleskopická pila je úžasný pomocník i při potřebě prořezávky ve větší výšce
Teleskopická pila je úžasný pomocník i při potřebě prořezávky ve větší výšce

Několik rad na závěr

  • Pokud si nevíte ohledně prořezávky rady, poraďte se v diskuzích na internetu, případně vyhledejte odborníka, který má mnohaleté zkušenosti.
  • Silné větve rozřežte na menší kusy, rozštípejte a nechejte uschnout. Za zhruba rok je možné s takovým dřevem topit například v krbových kamnech.

Publikováno: 14. 10. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce