reklama

Zimní ochrana vám zachrání rostliny před mrazem

Ne všechny rostliny jsou schopny přežít zimu, mráz a sníh bez úhony. Ty choulostivější bychom měli ochránit vhodně zvoleným materiálem, protože jinak nám na jaře nezbude nic jiného, než si jít koupit nové. Taková ochrana nestojí téměř žádné peníze a rostliny nám za ni budou vděčné.

Zimní ochranu rostlin není radno podceňovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zimní ochrana rostlin se vyplatí

Naše zahrada se pomalu chystá k zimnímu spánku. Všechny plodiny jsou již sklizené a uskladněné, trávník posekaný a pohnojený, kompost připravený, jezírko zazimované, skleník uklizený. Ale co s rostlinami, které zimu přečkávají na záhonech a na zahradě? Jak ochránit před mrazem a hromadami sněhu trvalky, keře nebo stromy? Není to žádná složitá matematika, pokud si dáme práci se zimní ochranou rostlin, na jaře nás odmění novými květy a výhony a nebudeme muset kupovat nové, protože ty původní prostě zmrzly.

Lehké fóliovníky na ochranu jehličnanů musí být prodyšné
Lehké fóliovníky na ochranu jehličnanů musí být prodyšné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přírodní ochrana rostlin

Jako velmi příhodná ochrana rostlin se nám jeví právě přírodní materiál. V první řadě to je opadané listí a větve, konkrétně chvojí z jehličnanů. Pravda, listí sice můžeme zkompostovat a vytvořit si listovku jako skvělé přírodní hnojivo, ale část listí využijeme jako přirozenou ochranu nízkých keříků, skalniček nebo trvalek na záhonech. Stačí suché listí nakupit na rostliny. V případě, že máme obavy, aby nám vítr listí znovu nerozfoukal po uklizené zahradě, doplníme, anebo vůbec nahradíme listí chvojím.

Spousta zahradnictví na podzim stříhá ve velkém okrasné jehličnany a jistě vám rádi náruč za rozumný peníz přenechají. Chvojí je ideální ochrana. Husté jehličí nepropustí mrazy, ani velké množství sněhu, a rostliny pod ním budou jako v peřince. Další z možností je využít slámu a nastlat jí vysoce okolo rostlin.

Chvojí ochrání stromky i před okusem zvěře
Chvojí ochrání stromky i před okusem zvěře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kombinace chvojí a rákosových rohoží je výborná zimní ochrana
Kombinace chvojí a rákosových rohoží je výborná zimní ochrana (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Netkaná textilie

Netkaná textilie získává stále více na oblibě. Její využití jé téměř všestranné. Jako ochrana rostlin před zimou se jeví jako velmi ideální záležitost. Textilie netkané o nižších gramážích kolem 20 g/m² jsou určeny na zeleninové či okrasné záhony, kde je potřeba vytvořit ochranu před mrazem. Textilii jednoduše položíme přes rostliny a po stranách záhonu jí zatížíme kameny nebo prkny, neboť je velmi lehká a nápor větru by jí odfoukl. Díky skvělé prodyšnosti budou rostliny volně dýchat a nebude se okolo nich vytvářet vlhké prostředí, náchylné k tvorbě plísní.

Netkanou textilií můžeme zakrýt celé záhony
Netkanou textilií můžeme zakrýt celé záhony (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Anebo jen části rostlin
Anebo jen části rostlin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rohože

Mladé stromky, keře nebo vysoké trvalky a trávy zabalíme do rákosových rohoží a převážeme motouzem. Vrcholky mohou zůstat odkryté, případně lehce zakryjeme chvojím nebo textilií. Rohože mají dokonce dvojí ochranu - jednak před zimou a také před zvěří, která může zahrady v zimě navštěvovat a stromky a keře okusovat. Rákosové rohože lze zakoupit v zahradnictví nebo v hobby marketech.

Slaměné rohože jsou navlečené na konstrukci
Slaměné rohože jsou navlečené na konstrukci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Další ochranné prvky

Filcová kola nejsou moc známá, ale přesto jsou velmi ceněná. Používají se jako ochrana kořenů a kmínků mladých stromků. Obdobně poslouží i jutové pásy, které mají stejný princip ochrany jako rákosové rohože. Vrcholky stromků nebo stromkové růže chráníme před zimou a mrazem zakrytím papírovým pytlem a pečlivě ovážeme, aby chlad nepronikal zespodu. Místo papírového pytle lze se stejným úspěchem použít balící papír nebo lehčí prodyšnou pytlovinu.

Jutové pytle mají taktéž dobrou funkci ochrany před zimou
Jutové pytle mají taktéž dobrou funkci ochrany před zimou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rostliny v nádobách

Ty rostliny v nádobách, jejichž velikost a hmotnost nám nedovolí je na zimu přestěhovat do zazimovacích prostor, ochráníme obdobně jako venkovní rostliny na záhonech. Nádoby navíc můžeme obložit polystyrenovými deskami nebo bublinkovou fólií, aby nedošlo k promrznutí nádob a následně i substrátu uvnitř. Dbáme neustále na prodyšnost, nikdy neuzavíráme do igelitu celou rostlinu.

Mezery mezi ochranou a nádobou můžeme vyplnit slámou nebo hoblinami, zvýšíme tím odolnost ochrany. Jako další jsou využitelné i podložky z kokosového vlákna, které vkládáme pod nádoby s rostlinami. V neposlední řadě připomeneme uložení rostlin do půdy a zakrytí textilií nebo zasypání mulčovací kůrou.

Důležitá rada na závěr - všechny rostliny je potřeba v zimě zalévat, zvlášť pokud je zima suchá s malým množstvím napadaného sněhu a teplotami nad bodem mrazu. Jestliže rostliny ponecháme svému osudu bez zalití, jakmile přijdou silnější mrazy, rostliny zahynou. Stejně tak jako zálivku dopřejte rostlinám i postřik proti škůdcům a zejména repelent proti okusu

Zdroj informací: autorka článku; ceskestavby.cz

Publikováno: 22. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová