reklama

Je nejvyšší čas na přípravu dřeva na zimu

Zima se pokradmu blíží. Nejprve se ohlašuje jinovatkou a mrazíky, a poté nás jednoho dne zahalí do bílého pláště sněhu. Jak už to tak v životě bývá, někteří mají raději teplo a léto, jiní se naopak na tyto symboly zimy těší. Pro domácnosti, které nerady spoléhají na dodávky elektrické energie nebo plynu, a topí nebo přitápí dřevem, začíná období příprav na blížící se topnou sezónu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S přípravou dřeva na zimu začněte včas (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Topení dřevem má řadu výhod. Dřevo jako palivo do kotle nebo kamen je oproti plynu či elektřině levnější i ekologičtější, je nenáročné na skladování a představa dlouhého zimního večera v křesle u praskajícího krbu nás zahřeje jen při pouhém pomyšlení. Protože čerstvé dřevo by mělo před pálením prosychat ideálně kolem dvou let, na letošní zimu musíme mít nachystané palivo již z předešlých let. Z toho důvodu na nás letos čeká úkol doplnění zásob dřeva na další sezonu.

Co musíme na podzim stihnout? Připravit dřevo na zimu!

Při doplnění zásob dřeva na zimu máme na výběr v podstatě dva způsoby jak nové dřevo opatřit – samovýroba dřeva v lese, či koupě již zpracovaného dřeva připraveného k prosychání. Nejpohodlnější, ale samozřejmě o to dražší variantou, je pořízení dřeva nařezaného a naštípaného na kusy připravené rovnou k topení.

Častěji si ale palivové dřevo buď sami v lese připravujeme anebo kupujeme kulatinu nebo větší špalky, které je nutné nařezat ruční, cirkulární nebo motorovou pilou na požadovanou délku a naštípat na menší kusy, které lépe proschnou. Vyřešit musíme i uskladnění v podmínkách, kde dřevo dobře proschne.

Kupované dřevo na zimu

Pokud jde o koupi palivového dřeva na zimu, pořídit jej můžete ve specializovaných obchodech s topivy, či hobbymarketech. Obvykle nakoupíte tzv. „prostorový metr” dřeva, což je množství dřeva, vyskládané do krychle o objemu jeden metr krychlový. Za nejvýhodnější cenu nakoupíme dřevo mimo topnou sezónu.

Palivové dřevo pořídíte ve specializovaných obchodech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Palivové dřevo pořídíte ve specializovaných obchodech

I když je často těžké myslet na topení během tropických veder, nejvíce se vyplatí pořídit dřevo přímo v rámci letních slev. Na topení v kamnech a krbech doporučujeme koupit štípané dřevo. Celá polena jsou vhodná do velkých kotlů a topenišť. Pokud zvolíte pohodlnější variantu a zakoupíte si dřevo zkrácené na požadovanou délku, zbývá vám vyřešit jen dobré uskladnění. Pokud je třeba dřevo pro lepší vysychání naštípat, postačí vám na malé špalky štípací sekera.

Aby byla sekera stále ostrá, je dobré si pořídit ostřič seker. Při štípání větších kusů bývá nápomocný štípací klín. Paradoxní je, že tvrdé (například dubové) dřevo se štípe mnohem lépe než některé měkčí druhy dřeva. Vždy se přitom nejlépe štípe dřevo čerstvé než vyschlé.

Práce jde od ruky jen se správně ostrou sekerou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Práce jde od ruky jen se správně ostrou sekerou

Vlastní příprava palivového dřeva

Mnohem levnější než koupě dřeva s danými rozměry je nakoupit kulatinu, kterou si na požadované rozměry nařežete a naštípete sami. Je na to ovšem potřeba dostatek času, energie i síly. Tato příprava se rozhodně neobejde bez správného náčiní, techniky a ochranných pomůcek. Pokud si chcete přitápět jen příležitostně v nejhorších mrazech a nechce se vám investovat do drahého nářadí, můžete si dřevo připravit pouze s obloukovou pilou a sekerkou.

Jelikož se jedná o poměrně fyzicky náročnou práci, je zpracování objemnějšího a většího množství dřeva bez kvalitních pomocníků v podstatě nemožné. Pro nařezání kmenů a kulatiny na požadovanou délku se hodí kvalitní benzinová řetězová pila nebo kolébková pila, takzvaná cirkulárka. Protože samotné nařezání nestačí, dostane se ke slovu i elektrická štípačka, díky níž se při štípání nenadřete.

Pokud si přitápíte jen příležitostně, bude vám stačit ruční pilka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud si přitápíte jen příležitostně, bude vám stačit ruční pilka

Výběr motorové pily

Před pořízením nové motorové pily je nutné se zamyslet nad jejím budoucím upotřebením. Jak často a jaký materiál budete zpracovávat, budete mít přístup k elektrickému proudu, jaké máte s řezáním zkušenosti atd. Na základě těchto faktorů budete volit požadovaný výkon stroje, délku vodící lišty či samotný pohon pily.

Nejprve se musíme rozmyslet, zda zvolíme elektrickou nebo motorovou pilu. Výhodou elektrických pil je jejich tichý chod, snadné ovládání a minimální nároky na údržbu. Hodí se především pro práce na zahradě či u chalupy, protože vyžadují přístup k elektřině. S jejich pomocí snadno zkrátíte řezivo o menších průměrech (hodí se především pro krácení krajin v balíku či řezání kulatiny do průměru 20-30 cm).

Benzinové motorové pily jsou co do údržby náročnější, ale disponují zase výrazně větším výkonem a člověk není závislý na přítomnosti elektrické sítě. Hodně lidí se drží pravidla, že čím delší lišta, tím lepší pila. Na tento úzus se však nelze spoléhat. Délka lišty totiž snižuje kvůli tření výkon pily. Proto dlouhá vodící lišta není, obzvláště u méně kvalitních neznačkových pil, naprostou zárukou pohodlného a bezpečného řezání. Na většinu prací na zahradě bohatě postačí lišta 45 centimetrů dlouhá.

Práci urychlí a zjednoduší řetězová pila
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Práci urychlí a zjednoduší řetězová pila

Pily se dělí také podle obsahu motoru a preciznosti zpracování na hobby, farmářskou a profesionální třídu. Pily nejnižší hobby třídy mají obsah motoru okolo 40 cm3, lišty dlouhé do 35 centimetrů a válec mívají uchycený k plastové skříni motoru. Konstrukce je celkově dimenzovaná spíše na sporadický provoz a pro studený start jsou vybaveny palivovou pumpičkou. Farmářské pily mívají obsah motoru mezi 45 a 50 cm3 a jejich konstrukce se blíží spíše profesionálním strojům.

Mívají seřiditelné olejové čerpadlo a tlumení vibrací do rukojeti je řešeno kombinací silentbloků a kovových pružin. Délka lišty okolo 45 cm už v kombinaci s dostatečným výkonem svoluje k náročnější práci a hodí se na přípravu dřeva na zimu. U pil z profesionální řady dosahuje zdvihový objem až 120 cm3, skříň motoru bývá odlita z hořčíku a dílenské zpracování celkově odpovídá nárokům pro každodenní profesionální práci v lese.

Správná štípačka

Pocity zmaru při nekonečném sekání sukovitého špalku špatně nabroušenou sekerkou, sjíždějící při každém úderu z topůrka při přípravě dřeva na zimu, zná asi každý. Čím dál větší oblibě se proto těší štípání s pomocí výkonného pomocníka – elektro-hydraulické štípačky. Při výběru štípačky rozhoduje, jak velká polena budete zpracovávat a jaký druh dřeva se chystáte štípat. Základní typy štípaček dělíme na horizontální a vertikální. Skladnější a lehčí horizontální štípačky s tlačnou silou okolo 5 tun se používají na menší polena z měkkého dřeva, do průměru 25 cm a délky 50 cm.

S většími špalky si hravě poradí štípačka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S většími špalky si hravě poradí štípačka

Při přípravě dřeva na zimu musíme vždy pamatovat, že pracujeme zpravidla s velice ostrými nástroji a výkonnou technikou. Opatrnost se v tomto případě skutečně vyplácí, a pokud se chcete vyvarovat úrazu, dbejte základních zásad bezpečnosti. Při práci s dřevorubeckými stroji používejte ochranný štít, nebo minimálně ochranné brýle. Rukavice či ochrana sluchu by měly být při podobných činnostech samozřejmostí.

Pro častější práci s motorovou pilou v lese je vhodné i ochranné oblečení – speciální kalhoty a bunda vás ochrání proti pořezání, což je zajištěno několika vrstvami látek se speciálně dlouhými vlákny, které se namotají na řetěz a ve zlomku sekundy ho zastaví. Obuv by měla být vždy pevná, nejlépe s ocelovou špičkou.

Zdroj informací: OBI Česká republika s.r.o.

Publikováno: 4. 9. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce