reklama

5 věcí, které bychom měli vědět o sekání za mokra

Mnoho lidí znejistí, když jim jejich žací plány překazí dlouhotrvající déšť a trávník ne a ne uschnout. Všichni zahrádkáři to znají. Mokrá tráva se nalepí na sekací nože, motor se dusí. Naši dědové vyráželi s kosou z dobrých důvodů na pole za rosy. Ovšem co dnešní moderní technika? Jak si poradí s rozmary přírody. I sekačku můžeme použít na mokrou trávu, je ale třeba dodržovat určitá pravidla.

5 věcí, které bychom měli vědět o sekání za mokra

U elektrické sekačky dbejte zvýšené opatrnosti pří sekání za mokra

Asi každému je jasné, že voda a elektrický proud není příliš šťastá kombinace. V případě použití elektrické sekačky je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k proniknití vody do elektrických rozvodů. Při použití několika prodlužovacích šňůr zabraňte vstupu vlhkosti do jejich spojů. Praktický tip: Vhodné je zabalit spoje igelitem a ten fixovat izolepou.

U benzínových sekaček toto řešit nemusíme. Mívají navíc větší výkon a silnější motory, které jsou pro sekání za mokra nezbytné.

Sekačku se slabším motorem šetřete, sekejte naněkolikrát

Pokud máte sekačku s nižším výkonem, je pro ní sekání za mokra zátěží. Můžete ji práci ulehčit tím, že trávník posekáte naněkolikrát s postupným snižováním výšky sečení. Začněte s nejvyšším nastavením a postupně trávník sečte s nižší a nižší výškou. Ušetříte si tak spoustu námahy.

Sekačku se slabším motorem šetřete, sekejte naněkolikrát
Sekačku se slabším motorem šetřete, sekejte naněkolikrát

„Naslouchejte“ své sekačce

Přizpůsobte styl sekání síle sekačky a sekejte jen tak rychle, jak vám sekačka dovolí. Každý stroj má svou kapacitu, která je u sekání za mokra znát. U rotačních sekaček je tráva hnána do úzkého otvoru. Pokud se nebudeme soustředit na práci, může dojít k jeho ucpání, protože proud vzduchu nemá dostatečnou sílu, aby těžkou trávu dostal až do sběrného koše.

Dbejte na bezpečnost i za deště. Dvojnásobně!

Pravidla, která dodržujeme za sucha, platí i v případě, že sekáme trávník v období dešťů. Na mokrém terénu je zejména třeba mít vhodnou obuv, která zabrání případnému uklouznutí. To se týká i oděvu, který by neměl na člověku plandat, aby se nevpletl do sekačky.

Po skončení sekání sekačku pečlivě ošetřete

Během i po skončení sekání budete pravděpodobně muset čistit vnitřek šasi od mokré trávy, která se sem v průběhu sečení velmi snadno nalepí. Můžete použít špachtli a hadřík a vytřít tělo sekačky do sucha, abyste předešli jejímu zanesení a následnému snížení výkonnosti.

Tip na silného pomocníka:

Tip na silného pomocníka:
Tip na silného pomocníka:

Murray Green je nová řada rotačních sekaček Briggs & Stratton, kterou společnost uvedla na trh v roce 2010 a která využívá ekologických technologií ECO PLUS. Sekačku Murray Green MXMH850E pohání motor Briggs & Stratton 850 SERIES ECO PLUS, tedy nejvyšší motor využívající technologii ECO PLUS. Díky tomu jsou benzínové odpary omezeny až o 51 % v porovnání se motory bez této technologie. Motor splňuje emisní normy státu Kalifornie v USA, které jsou nejpřísnější na světě a současně disponuje silným motorem, který si poradí i v náročném terénu.

- rotační benzinová sekačka s pohonem kol- zdvihový objem 190 cm3- technologie ECO PLUS- šířká sekání 48 cm- velká zadní kola / High Wheeler- objem sběrného koše: 65 l- centrální nastavení výšky sečení (9 poloh / 20-80mm)- funkce: sečení – mulčování– sběr do koše – zadní výhoz- zvláštní výbava: startování ReadyStart

Publikováno: 11. 10. 2014, Autor: Briggs&Stratton (text a foto), Profil autora: Redakce