reklama

5 věcí, které bychom měli vědět o sekání za mokra

Mnoho lidí znejistí, když jim jejich žací plány překazí dlouhotrvající déšť a trávník ne a ne uschnout. Všichni zahrádkáři to znají. Mokrá tráva se nalepí na sekací nože, motor se dusí. Naši dědové vyráželi s kosou z dobrých důvodů na pole za rosy. Ovšem co dnešní moderní technika? Jak si poradí s rozmary přírody. I sekačku můžeme použít na mokrou trávu, je ale třeba dodržovat určitá pravidla.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při sekání trávy za mokra je třeba dbát zvýšené pozornost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

U elektrické sekačky dbejte zvýšené opatrnosti pří sekání za mokra

Asi každému je jasné, že voda a elektrický proud není příliš šťastná kombinace. V případě použití elektrické sekačky je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k proniknutí vody do elektrických rozvodů. Při použití několika prodlužovacích šňůr zabraňte vstupu vlhkosti do jejich spojů.

Tip:

Vhodné je zabalit spoje igelitem a ten fixovat izolepou. U benzínových sekaček toto řešit nemusíme. Mívají navíc větší výkon a silnější motory, které jsou pro sekání za mokra nezbytné.

Sekačku se slabším motorem šetřete, sekejte na několikrát

Pokud máte sekačku s nižším výkonem, je pro ni sekání za mokra zátěží. Můžete ji práci ulehčit tím, že trávník posekáte na několikrát s postupným snižováním výšky sečení. Začněte s nejvyšším nastavením a postupně trávník sečte s nižší a nižší výškou. Ušetříte si tak spoustu námahy.

Sekačku se slabším motorem šetřete, sekejte na několikrát
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sekačku se slabším motorem šetřete, sekejte na několikrát

„Naslouchejte“ své sekačce

Přizpůsobte styl sekání síle sekačky a sekejte jen tak rychle, jak vám sekačka dovolí. Každý stroj má svou kapacitu, která je u sekání za mokra znát. U rotačních sekaček je tráva hnána do úzkého otvoru. Pokud se nebudeme soustředit na práci, může dojít k jeho ucpání, protože proud vzduchu nemá dostatečnou sílu, aby těžkou trávu dostal až do sběrného koše.

Dbejte na bezpečnost i za deště. Dvojnásobně!

Pravidla, která dodržujeme za sucha, platí i v případě, že sekáme trávník v období dešťů. Na mokrém terénu je zejména třeba mít vhodnou obuv, která zabrání případnému uklouznutí. To se týká i oděvu, který by neměl na člověku plandat, aby se nevpletl do sekačky.

Po skončení sekání sekačku pečlivě ošetřete

Během i po skončení sekání budete pravděpodobně muset čistit vnitřek šasi od mokré trávy, která se sem v průběhu sečení velmi snadno nalepí. Můžete použít špachtli a hadřík a vytřít tělo sekačky do sucha, abyste předešli jejímu zanesení a následnému snížení výkonnosti.

Zdroj informací: Briggs & Stratton AG

Publikováno: 5. 9. 2022, Autor: Briggs&Stratton (text a foto), Profil autora: Redakce