Větší intenzita dešťových srážek nás nemusí nutně překvapit. Dešťová voda ze střech nebo zpevněných ploch nesmí být na kanalizační řád napojena. S vodou na pozemku se dá hospodařit chytře – zachytit jí, předčistit, akumulovat, využít a nakonec jí vrátit zpět do půdy, nebo-li využít systém vsakování.
Vsakování se řeší pomocí podzemních instalací vsakovacích bloků, kde se voda při dešti akumuluje a následně se vsakuje do podloží. Systémy bloků se spojují dohromady a dají se vytvořit libovolné tvary a velikost podle potřeby. Vsakovací galerie se navrhují dle velikosti odvodňované plochy a hodnoty koeficientu filtrace zeminy tzn. rychlosti vsakování. Hodnota koeficientu filtrace se zjišťuje z hydrogeologického posudku.
Do odvodňované plochy započítáváme vodu ze střech a zpevněných ploch, jako jsou příjezdové cesty, terasy a chodníky. Ve správném návrhu vsakovacího systému je třeba také zohlednit lokalitu a její srážkové poměry, stav podloží a druh půdy, výšku hladiny spodní vody a konkrétní omezující podmínky místa.
Návrh bloků také závisí na požadované únosnosti. To umožňuje snadněji přizpůsobit návrh a výškové umístění geologickým podmínkám, například při zvýšené hladině podzemní vody stačí použít vsakovací boxy vysoké 30 cm. Systém je dobré doplnit čistícími boxy a pomocí geotextilie vytvořit dodatečný filtr proti zanášení. Návrh vsakovacího systému je dobré nechat na odborné firmě, ale v případě chalupy nebo chaty si s instalací poradíte sami.
Jak na instalaci vsakovacích bloků krok za krokem









A máte hotovo, srážky mohou přijít.
Zdroj informací: RONN Water Management s.r.o.
Někdy je vody nedostatek:
Publikováno: 13. 3. 2022, Autor: RONN Water Management, s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce