Stroje pro zpracování zahradního odpadu jsou praktickou součástí zahradního vybavení.Zlikvidujeme s jejich pomocí zbytky z prořezu stromů a křovin. Větve, větvičky i listí, jakýkoli zahradní organický odpad. To vše drtiče a štěpkovače zpracují na materiál vhodný pro kompostování, mulčování nebo topení. Šetří čas i finance a nenarušují dobré sousedské vztahy.
Úspora času, peněz, ekologie, udržování dobrých sousedských vztahů... Tak by mohla vypadat stručná prezentace zahradních drtičů – štěpkovačů. Pojďme se však na ně podívat trochu blíže.
Základem kvalitních zahradních drtičů jsou speciální nože z vysoce odolné oceli. Díky nim efektivně – tedy rychle a spolehlivě – změní vše, co potřebujete zpracovat, v dále využitelnou drť. Větve o průměru až 4,5 cm, či jiný materiál vhodný pro drcení, zasunete do konstrukce násypky a nožové ústrojí si už samočinně vtáhne materiál do útrob stroje.


Vzniklý materiál je dále využitelný – drť jako mulč, štěpky jako palivo do kamen
Technická vybavenost napoví
Průhledný PVC box umožňuje sledovat, kolik odpadu je již zpracováno. Můžete jej kdykoli vyjmout a nadrcený odpad vysypat. „Není-li pod výstupem právě umístěn, stroj nelze spustit. Když během provozu uvolníte zámek záchytného koše, drtič se automaticky vypne,“ říká Aleš Mostecký, specialista na zahradní drtiče a štěpkovače ze společnosti Mountfield. Kromě této pojistky je stroj vybaven i bezpečnostní pojistkou proti znovuspuštění při výpadku proudu. Motor je vybaven jističem a při přetížení se samočinně vypíná. Po fázi ochlazení, cca 5 minut, je možné jej opět zapnout.


Se štěpky do kamen
Zahradní štěpkovač zpracovává materiál ozubenou válcovou frézou, která z větví vytváří tzv. štěpky. Ty se dají využít jako mulčovací materiál nebo jako palivo do kamen. Ušetříte tak svou peněženku a navíc se vyhnete pálení zahradního odpadu, takže si sousedé nebudou stěžovat na nepříjemný kouř. Tento stroj musí být schopen zpracovat větve až o průměru 4,5 centimetrů. Drtiče a štěpkovače jsou vybaveny i funkcí přepínání směru otáčení štěpkovací frézy. Ta tedy může pracovat i opačným směrem, díky čemuž se uvolní materiál, který případně uvízl.
O kvalitě strojů vypovídají i velká kola pro snadné posouvání stroje na vhodné místo a opěrné nohy pro napomáhání jeho stabilitě. Box drtičů a štěpkovačů by měl mít objem minimálně 60 litrů.

Jak dosáhnout nejlepšího výsledku?
Do zahradních drtičů a štěpkovačů nepatří sklo, kov, plasty, igelitové sáčky, kameny, látky, kořeny se zeminou nebo odpady bez pevné konzistence (např. kuchyňské odpady).
Nejlepších výsledků při drcení a štěpkování dosáhnete, když větve, pruty a jiná dřeva, budete zpracovávat krátce po jejich odřezání. U silnějších větví je třeba odstranit boční výhony. K dotlačení kratšího materiálu do násypky obou strojů můžete použít tzv. pěchovač. Při práci využijte ochranné brýle, pracovní rukavice a ochranu sluchu.
Různé typy zahradních drtičů a štěpkovačů si můžete prohlédnout na www.mountfield.cz
Publikováno: 23. 9. 2014, Autor: Mountfield (text a foto), archiv firem (foto) , Profil autora: Redakce