reklama

Krásná zahrádka, malá jako dlaň. Kde? No přece na střeše!

Střešní zahrady zdaleka nejsou pouze charakteristickým rysem nízkoenergetických, ekologicky příznivých staveb. Jsou stále oblíbenějším doplňkem zahrad klasických – pozemních – anebo jednou z možností – to v případě, že bydlíme v domě bez zahrady – jak si vytvořit ve své blízkosti trochu přírody. Ukážeme si, jak se dá střešní zahrada zhotovit, a na co bychom neměli při její výrobě zapomenout.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zelená střecha je ekologická, krásná a ochrání interiér před vedrem či mrazem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Především je třeba vycházet z našich podmínek a možností. Jakým způsobem budeme na místo dopravovat materiál (zeminu, rostliny, fólie…) záleží na tom, kde střešní zahradu budujeme. V domech je možno využít i výtah, ovšem tam jsme omezeni jeho velikostí a také tolerancí a shovívavostí případných spolunájemníků. Budujeme-li střešní zahradu na domě, pak je praktické objednat si jeřáb a dopravit materiál třeba v kontejneru.

Dbáme rovněž na dokonalou izolaci spodní vrstvy zahrady od střechy a na odvod přebytečné vody do dešťových svodů. Co se týká výběru rostlin na střešní zahrady, pak je třeba si uvědomit, že se jedná o místa velmi exponovaná na slunci, a tak volíme druhy světlomilné.

Střešní zahrada na pergole

Na vybudování střešní zahrádky na pergole nám postačí žebřík nebo malé lešení a pár nádob, ve kterých budeme dopravovat zeminu a ostatní potřeby vzhůru. Na podlahu střechy rozprostřeme geotextilii, abychom minimalizovali případné protržení vodonepropustné fólie, kterou na ni položíme. Fólie má velmi důležitou roli – izoluje prostory pod střechou od prosakování vody. Následně pokládáme na fólii vrstvu geotextilie. Ta má za úkol zachycovat a udržovat vodu

Geotextilie zadržuje vodu
i (Zdroj: Fox)
Geotextilie zadržuje vodu

Aby mohla přebytečná voda ze střechy odtékat, vyvaříme na fólii odtoková místa – v tomto případě v rohu střechy. Odtok musí být na nejnižším místě spádu a pokud možno jej svedeme do okapu. Další vrstvou je nopovaná fólie, která ale musí být perforovaná! Na ni nasypeme čistý keramzit – což je dehydrovaná zemina v granulích, která má velmi malou hmotnost, a tak nám střechu příliš nezatíží.

Keramzit střechu nezatíží
i (Zdroj: Fox)
Keramzit střechu nezatíží

Touto vrstvou zasypeme mističky fólie. Keramzit překryjeme další vrstvou geotextilie. Na ni už dáváme keramzit smíchaný se substrátem. Geotextilie je tam proto, aby se substrát nevyplavoval s deštěm do spodních vrstev. Po nasypání dostatečné vrstvy substrátu a upravení povrchu odstraníme přečnívající konce textilie a fólie. Nakonec do substrátu vysadíme rostliny a jejich okolí zalijeme vodou.

Komu se nelení, tomu se zelení
i (Zdroj: Fox)
Komu se nelení, tomu se zelení

Okraj střechy můžeme zakončit dřevěnými natřenými profily. Za pár měsíců rostliny pokryjí celou plochu pergoly.

Zdroj informací: Fox

Zelenou střechu můžete mít i na menších zahradních stavbách:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 3. 2022, Autor: Fox (text a foto), Profil autora: Redakce