reklama

I rybníčkem malým jako dlaň dodáte vaší zahradě další rozměr. A není to vůbec těžké

Každá zahrada by měla mít nějaký ten vodní prvek. Elegantním řešením by mohl být i docela malý rybníček. Aby nebyl jen pro zlost, ale hlavně pro radost a relaxaci, budete potřebovat tu správnou techniku. A s tím vám teď poradíme.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zahradní rybníček se stane tím pravým místem k relaxaci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Voda přináší do zahrady život. Tím nemáme na mysli vodu na zalévání, ale jako okrasný prvek, zdroj inspirace, potěšení a také zábavy, protože každý kutil má kolem rybníčku nebo jezírka okamžitě co dělat.Snad v každé zahradě najdeme alespoň malou vodní plochu v podobě velkého, vodními rostlinami osazeného džberu, plastového, zahradního nebo dokonce koupacího zahradního rybníčku.

Vodní nádrže jsou exkluzivní na pohled, přinášejí do zahrady romantiku i komfort, ale rovněž vyžadují pravidelnou péči. S ní nám pomáhají rozmanité technické prvky. Firma Vladeko, která patří k předním evropským výrobcům zahradní techniky a speciální techniky pro zahradní rybníčky, proto nabízí techniku značky Oase.

Design rybníčku si přizpůsobíte podle stylu zahrady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Design rybníčku si přizpůsobíte podle stylu zahrady

Co můžeme potřebovat

Řada pro velkoobjemová jezírka s osádkou ryb nebo pro koupací jezírka zahrnuje:

 • Čerpadla pro vodní efekt (Nautilus, Pronaut) včetně trysek
 • Filtrační čerpadla (Promax, Aquamax, Profimax)
 • Tlakové filtry BioSys (Biotec)
 • Tlakové filtry BioSys (Filtoclear)
 • Předčisťovací přístroje - UV lampy (Bitron)
 • Skimmery, vysavače
 • Kompletní filtrační systémy (Biosys)
 • Série svítidel (Lanaqua, InScenio)
 • Potoční dílce
 • Jezírkové folie a dekorační materiály
 • Vodotrysky a fontánové trysky
 • Přípravky pro úpravu vody, krmivo pro ryby

Pro děti, pro ryby nebo na koupání?

Zahrada může být velmi proměnlivá a mnohostranná, stejně tak se různí možnosti pro vytvoření jezírka. Musíme se ale hned na počátku jeho vzniku rozhodnout:

Je pro nás důležitější architektura, nebo flóra a fauna? Chceme chovat ryby či raději vytvořit jezírko pro radost dětí? Toužíme po okrasném jezírku, nebo chceme velkou koupací nádrž? Firma nabízí ucelená technologická řešení pro naše sny – malé nádrže či velká koupací jezírka.

Rybníček přiláká i různé vodní živočichy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rybníček přiláká i různé vodní živočichy

Chybování by bylo drahé

Správné stanovení si cíle je snad nejdůležitější rozhodnutí, které ovlivní budoucí stav našeho vodního díla. Odlišné konstrukce jednotlivých druhů nádrží, množství ryb, hloubka a další řada parametrů výrazně odlišuje jezírka podle použití – a v tom mnoho zájemců dělá chyby. Proto při volbě nespěchejme, dobře uvažme, co se do naší zahrady hodí nejlépe a dobře si vyberme. Zahradní rybníček není levná záležitost, nepořizujeme je na rok, proto se vyplatí plánovat a vybírat co nejpečlivěji, s vizí na mnoho let dopředu.

I v případě, že chceme vytvořit přirozené jezero, je to bez čerpadla, filtračního zařízení a správného ošetření co se řasy, čistoty vody a údržby jezírka týče složité. Uspokojivý výsledek, který použitím technologie docílíme, je snazší dosáhnout vyzkoušenými postupy než experimenty.

Zdroj informací: Vladeko

Podívejte se, jak zadržet vodu v tůních a jezírkách:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 2. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce