reklama

Nechte vaši zahradu rozkvést božskými liliemi. Prozradíme vám pár triků

Léto je období, ve kterém zahradníci pomyslně „sklízejí“ plody svého úsilí. Překrásně rozkvetlé záhonky skýtají potěchu pro nejedno oko. Ale aby ta krása vydržela co nejdéle, je třeba se o květiny starat. Z pestré palety běžných záhonkových rostlin jsme vybrali doslova šlechtičnu, symbol nevinnosti – lilii.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstujte lilie, královny květin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tato vytrvalá cibulovitá květina zažívá v poslední době nebývalý rozmach a ve světě i u nás o ni trvale roste zájem. Dokládá to i její častá „účast“ na různých výstavách. Přinášíme vám několik tipů na péči o tuto královnu zahrad přímo od odborníka na pěstování lilií.

Lilie mohou mít různé barvy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lilie mohou mít různé barvy

Světlo, nebo stín?

Lilie si žádají především slunné stanoviště. Proto pro ně na zahradě vyberte takové místo, kde zachytí alespoň dopolední sluneční paprsky. Na jeho výběru si dejte opravdu záležet, neboť lilie na něm posléze mohou růst čtyři až pět let.

Záhonek, substrát, hnojivo? Svatá trojice pěstitelů

Sázejte buď na samostatný záhonek nebo skupiny tří až pěti cibulí mezi růže, trvalky nebo jehličnany. Liliím vyhovuje svažitý pozemek nebo záhon s dobrým odtokem vody. A jaká by měla být zemina? Candidum hybridy vyžadují vápník, jinak by ale měla být půdní reakce spíše kyselá. Většině lilií vyhovuje klasická zahradní zemina, kterou trošku vylepšíte starým kompostem či rašelinou. Pokud máte na zahradě těžší půdu, promíchejte ji s pískem.

Lilie bývala od pradávna symbolem nevinnosti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lilie bývala od pradávna symbolem nevinnosti

Zaléváme, hnojíme a chráníme

Během vegetace musíme lilie pořádně zalévat. Ideální je pro tyto účely takzvaný vsak neboli podmok. A protože lilie vyžadují hodně živin, musíme samozřejmě přihnojovat. Na jaře použijeme plné hnojivo (například Cererit, NPK nebo Herbasyn). Další etapa hnojení přichází ve chvíli, kdy liliím narůstají malá poupátka.

Během vegetace pak skloubíme hnojení s chemickou ochranou proti škůdcům a houbovým chorobám. V této fázi jsou výborná hnojiva na list, jakými jsou například Vegaflor, Harmavit nebo Wuxal. Dávkujeme 30 ml na 10 l vody. Když nám lilie odkvetou, hnojíme již jen draselnými hnojivy. V tomto bodě si dávejte pozor – nikdy nepoužívejte dusík!

Pozor na imperialistické brouky!

Stejně jako je mandelinka postrachem všech pěstitelů brambor, tak je chřestovníček liliový hrozbou pro záhonky s liliemi. Jak ho poznáte? Je to šarlatově zbarvený brouk o velikosti 6‒9 mm, kterého občas neznalí lidé zaměňují za červenáčka ohnivého. Ten by se ovšem na liliích neměl vyskytovat, takže na něj můžete zapomenout.

Chřestovníček liliový může rostliny zlikvidovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chřestovníček liliový může rostliny zlikvidovat

Chřestovníček má dobré obranné mechanismy – když ho vyrušíte, ztuhne a spadne na zem, a protože je zespod černý, bude se vám pak špatně hledat. Klade vajíčka, ze kterých se vylíhnou housenky ožírající poupata i listy lilií. Můžete ho sice hubit chemicky, ale dle mého názoru plně postačí, když občas projdete záhonek, a jakmile objevíte housenky nebo brouka, tak ho rukou zamáčknete.

Kde lilie neporostou?

Pojďme si nyní shrnout pár zásad, jak a kde lilie rozhodně nepěstovat. Rozhodně se vyhněte přemokřeným stanovištím a přílišnému vlhku. Hnojte pouze výše zmíněnými druhy a typy hnojiv a zapomeňte na hnojiva dusíkatá. Pozor si také dejte na příliš zásaditou půdu. A i když jsem na začátku říkal, že lilie mají rády svit a světlá stanoviště, rozhodně to s tím nepřehánějte – letní úpal přehřáté půdy liliím nesvědčí.

Zdroj informací: Jaroslav Koníček

Publikováno: 9. 3. 2022, Autor: Jaroslav Koníček (text a foto), Petra Marková (foto), Profil autora: Redakce