Plánujete rozšířit využití vaší pergoly a hledáte vhodné materiály na zastřešení? Zeptali jsme se ve firmě Zenit, jednoho z předních dodavatelů polykarbonátových desek na českém trhu, jaké prosklívací materiály pro pergoly jsou v nabídce. Na prosklení přístřešku či zakrytí pergoly se nejběžněji používají polykarbonátové desky. Ty jsou buď komůrkové (např. značky Makrolon®, Sunlite®, nebo Macrolux®), nebo mají tvar trapézu (Palram SUNTUF®, Politec WT). Podívejme se blíže na oba typy desek, jejich výhody a omezení.
Vhodnost desky určuje spodní nosná konstrukce, na kterou bude polykarbonát připevněn. Pokud je skladba jako klasická pergola (tzn. svislé trámy a na nich příčné latě), pak je konstrukce připravená pro pokládku trapézových desek. Ty mají díky svému tvaru pevnost v podélném směru, a proto je potřeba tyto prosklívací desky podkládat příčně. Pro běžné zatížení sněhem (tj. do 75 kg/m2) je max. doporučená vzdálenost latí 80cm. Většina pergol má latě vzdálené 40-60cm, a proto obvykle není zapotřebí konstrukci pergoly nijak upravovat.
Jakou konstrukci vlastně mají mít komůrkové desky z polykarbonátu?
Komůrkový polykarbonát potřebuje být podepřen podélně i příčně, tzn., že do podélných trámů (ideálně aby byly od sebe vzdáleny 1,05 m, protože standardní šíře polykarbonátové desky je 2,1 m) by měly být příčné latě zadlabané tak, aby s trámy tvořily jednu rovinu. Vzdálenost latí je v závislosti na zvolené tloušťce komůrkového polykarbonátu. Pro komůrkový polykarbonát Makrolon® obecně platí při rozteči trámů 1,05 m a při plánovaném zatížení do 75 kg/m2, že pro sílu 10 mm je max. doporučená vzdálenost mezi latěmi 2 m. Pro desky síly 8mm je pak tato vzdálenost max. 1,5 m a pro silnější – např. 16 mm silný polykarbonát je doporučená max. vzdálenost latí 3 m.

Pokud dáváte přednost komůrkovým deskám, ale konstrukci máte klasickou, tzn. připravenou pro trapézové desky – nezoufejte! I pro tyto případy existuje elegantní řešení. Jedná se komůrkové desky Click, které jsou široké jen 25 cm a zaklapávají se jedna do druhé pomocí zámku. Ten zajišťuje pevnost v podélném směru, a proto stačí podepírání pouze v příčném směru – stejně jako u trapézových desek. Spoj desek Click již není potřeba ničím překrývat, čímž získáváme celistvou prosklenou plochu bez rušivých hliníkových krycích lišt.

Schema montáže komůrkových PC desek naznačuje tento obrázek. V nedávné době jsme zařadili do našeho sortimentu hliníkové montážní doplňky v barvě dřeva (tmavě hnědá mahagon a světle hnědá borovice), takže dnes je již jednoduché pergolu barevně sladit.


Hliníkové montážní doplňky jsou buďto stříbrné, nebo ve výše zmíněném dřevodekoru. Polykarbonátové desky se běžně nabízí čiré (bezbarvé), hnědé (jinak též zvané kouř či bronz) a bílé (označované také jako mléčné nebo opálové).

A nyní potěšující info: přehled akčních cen je k dispozici na eshopu firmy Zenit. Např. v ceně okolo 200,- Kč/m2 bez DPH tam zákazníci mohou nalézt trapézové desky z polykarbonátu, nebo odlehčené komůrkové polykarbonátové desky tloušťky 10 mm.
Závěrem dodejme, že firma Zenit poskytuje na polykarbonátové desky všech zde popsaných typů záruku 10 let, což v kombinaci s historií firmy od roku 1968 poskytuje zákazníkům bezpečné zázemí silného a spolehlivého dodavatele.
Pokud si nejste jisti, která krytina je pro Vás ta pravá, obraťte se na specialisty z firmy Zenit na stránkách www.zenit.cz, kteří Vám s výběrem rádi poradí.
Publikováno: 7. 7. 2018, Autor: Zenit (text a foto), Profil autora: Redakce