reklama

Rajčata jako ze žurnálu budete mít s tou správnou péčí i vy! Nevěříte?

Kdo jednou ochutná vlastní rajče, nebude už chtít jiné! Přitom vypěstovat si vlastní rajče není nikterak složité – pěstovat můžete na záhoně, ve skleníku, ale i v nádobách na balkoně panelového domu! Tajemství úspěchu pěstování tkví v komplexní péči o rostlinu od kořenů až po listy.

Zdravá a chutná rajčata budete mít jsn s tou správnou péčí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výsadba jako základ

Rajčata nejlépe vysazujte jako předpěstované sazenice. Dbejte na to, aby nebyla sazenice vytažená, měla temně zelené listy, a hlavně bohatý kořenový systém. Výsadbu proveďte od konce dubna do konce května, záleží na počasí a odrůdě, a to na slunné místo. Nepsaným pravidlem je výsadba až po Zmrzlých.

Před výsadbou udržujte kořenový bal rajčat vlhký. Jednotlivé sazenice sázejte v dostatečné vzdálenosti od sebe do speciální zeminy se startovací dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu. Pokud jsou sazenice vytáhlé, sázejte je šikmo, až k první části listů. Ihned po výsadbě rostliny nezapomeňte zalít!

Pokud máte strach z náhlých nočních mrazíků, zakrývejte rajčata na noc zahrádkářskou bílou textilií. Rajčata jsou vysoké rostliny, a je třeba je připevnit k opoře (dřevěné nebo kovové tyčky). Do záhonu nebo nádoby je umístěte ještě před výsadbou, aby se rostlinám nepoškodily kořeny.

Vyvarujte se chybám už při vysazování
Vyvarujte se chybám už při vysazování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ošetřování rajčat během růstu, kvalitní výživa

Sazenice rajčat brzy vyvazujeme k oporám, a to vždy, když hrozí poškození rostlin větrem a jejich zlomení. U tyčkových rajčat veďte rajče na jediný výhon (boční výhony vylamujte) – je to jistota větší sklizně. Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm – pak hlavní výhon zaštípněte; rostlina se tak nebude vysilovat a všechnu svoji sílu dá do plodů (ne do stonku a listů). U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla.

Rajčatům prospívá nakypřená půda, dobré je i přihrnutí zeminy ke stonku; více naroste kořenový systém, a s ním i pozdější výnosy. Velmi důležitá je závlaha. Při nedostatku vláhy plody praskají, jsou malé a deformované. Zalévejte ráno nebo na večer, a to přímo ke kořenům, nikdy ne na list! Nezapomínejte na pravidelnou výživu – aplikujte 1x 14 dní hnojivou zálivku hnojivem s nejvyšším obsahem živin a mikroprvků – ty působí v rostlině jako vitamíny na člověka. 

Likvidace chorob a škůdců

Během růstu rajčat nezapomeňte na prevenci proti chorobám a škůdcům. Proti savým škůdcům (mšice, molice, svilušky či třásněnky) aplikujte již při prvním výskytu ekologický přípravek. Nejenže přítomné škůdce zahubí, ale ošetřené rostliny dalším škůdcům nebudou ani chutnat. Nezapomeňte postřik aplikovat i z rubu listů, kde se škůdci hlavně vyskytují!

Abyste nepřišli o celou úrodu, musíte zasáhnout včas. Dbejte na prevenci
Abyste nepřišli o celou úrodu, musíte zasáhnout včas. Dbejte na prevenci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Z nejčastějších chorob se na rajčatech vyskytuje plíseň bramborová – na listech vznikají od okrajů nepravidelné, šedozelené skvrny, které postupně zasychají. Choroba později může napadnout i stonek a plody. I zde je třeba začít včas s prevencí – přibližně od začátku až poloviny června aplikovat speciální přípravky, poté ošetření opakujeme v pravidelných intervalech podle doporučení v návodu.

Na co si dát pozor

  • přelití – přelitým rajčatům přestane fungovat kořenový systém, kořeny uhnijí a následně uhyne celá rostlina
  • odřezávání bočních výhonů nožem – zvýší riziko přenosu viróz
  • zálivka nebo přihnojování na list – zvýší riziko napadení rostlin chorobami a škůdci
  • pozdní ošetření proti chorobám a škůdcům – nezapomínat na prevenci! Raději ošetřit dříve než později!

Věděli jste, že:

  • rajčata pochází z Mexika
  • prvními pěstiteli byli už Aztékové
  • původně byla rajčata považována za afrodiziakum
  • plody mají antibakteriální účinky a vysoký obsah vody
  • některé složky rajčat mají protirakovinné účinky

Zdroj informací: AGRO CS a.s.

Podívejte se, jak na výsadbu rajčat:

Publikováno: 7. 3. 2022, Autor: Agro Cs (text a foto), Profil autora: Redakce