reklama

Rajčata jako ze žurnálu budete mít s tou správnou péčí i vy! Nevěříte?

Kdo jednou ochutná vlastní rajče, nebude už chtít jiné! Přitom vypěstovat si vlastní rajče není nikterak složité – pěstovat můžete na záhoně, ve skleníku, ale i v nádobách na balkoně panelového domu! Tajemství úspěchu pěstování tkví v komplexní péči o rostlinu od kořenů až po listy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zdravá a chutná rajčata budete mít jsn s tou správnou péčí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výsadba jako základ

Rajčata nejlépe vysazujte jako předpěstované sazenice. Dbejte na to, aby nebyla sazenice vytažená, měla temně zelené listy, a hlavně bohatý kořenový systém. Výsadbu proveďte od konce dubna do konce května, záleží na počasí a odrůdě, a to na slunné místo. Nepsaným pravidlem je výsadba až po Zmrzlých.

Před výsadbou udržujte kořenový bal rajčat vlhký. Jednotlivé sazenice sázejte v dostatečné vzdálenosti od sebe do speciální zeminy se startovací dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu. Pokud jsou sazenice vytáhlé, sázejte je šikmo, až k první části listů. Ihned po výsadbě rostliny nezapomeňte zalít!

Pokud máte strach z náhlých nočních mrazíků, zakrývejte rajčata na noc zahrádkářskou bílou textilií. Rajčata jsou vysoké rostliny, a je třeba je připevnit k opoře (dřevěné nebo kovové tyčky). Do záhonu nebo nádoby je umístěte ještě před výsadbou, aby se rostlinám nepoškodily kořeny.

Vyvarujte se chybám už při vysazování
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyvarujte se chybám už při vysazování

Ošetřování rajčat během růstu, kvalitní výživa

Sazenice rajčat brzy vyvazujeme k oporám, a to vždy, když hrozí poškození rostlin větrem a jejich zlomení. U tyčkových rajčat veďte rajče na jediný výhon (boční výhony vylamujte) – je to jistota větší sklizně. Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm – pak hlavní výhon zaštípněte; rostlina se tak nebude vysilovat a všechnu svoji sílu dá do plodů (ne do stonku a listů). U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla.

Rajčatům prospívá nakypřená půda, dobré je i přihrnutí zeminy ke stonku; více naroste kořenový systém, a s ním i pozdější výnosy. Velmi důležitá je závlaha. Při nedostatku vláhy plody praskají, jsou malé a deformované. Zalévejte ráno nebo na večer, a to přímo ke kořenům, nikdy ne na list! Nezapomínejte na pravidelnou výživu – aplikujte 1x 14 dní hnojivou zálivku hnojivem s nejvyšším obsahem živin a mikroprvků – ty působí v rostlině jako vitamíny na člověka. 

Likvidace chorob a škůdců

Během růstu rajčat nezapomeňte na prevenci proti chorobám a škůdcům. Proti savým škůdcům (mšice, molice, svilušky či třásněnky) aplikujte již při prvním výskytu ekologický přípravek. Nejenže přítomné škůdce zahubí, ale ošetřené rostliny dalším škůdcům nebudou ani chutnat. Nezapomeňte postřik aplikovat i z rubu listů, kde se škůdci hlavně vyskytují!

Abyste nepřišli o celou úrodu, musíte zasáhnout včas. Dbejte na prevenci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Abyste nepřišli o celou úrodu, musíte zasáhnout včas. Dbejte na prevenci

Z nejčastějších chorob se na rajčatech vyskytuje plíseň bramborová – na listech vznikají od okrajů nepravidelné, šedozelené skvrny, které postupně zasychají. Choroba později může napadnout i stonek a plody. I zde je třeba začít včas s prevencí – přibližně od začátku až poloviny června aplikovat speciální přípravky, poté ošetření opakujeme v pravidelných intervalech podle doporučení v návodu.

Na co si dát pozor

  • přelití – přelitým rajčatům přestane fungovat kořenový systém, kořeny uhnijí a následně uhyne celá rostlina
  • odřezávání bočních výhonů nožem – zvýší riziko přenosu viróz
  • zálivka nebo přihnojování na list – zvýší riziko napadení rostlin chorobami a škůdci
  • pozdní ošetření proti chorobám a škůdcům – nezapomínat na prevenci! Raději ošetřit dříve než později!

Věděli jste, že:

  • rajčata pochází z Mexika
  • prvními pěstiteli byli už Aztékové
  • původně byla rajčata považována za afrodiziakum
  • plody mají antibakteriální účinky a vysoký obsah vody
  • některé složky rajčat mají protirakovinné účinky

Zdroj informací: AGRO CS a.s.

Podívejte se, jak na výsadbu rajčat:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 3. 2022, Autor: Agro Cs (text a foto), Profil autora: Redakce