reklama

Moniliová spála a hniloba peckovin

Každý z nás kdo pěstuje meruňky, višně či třešně nebo švestky se již určitě s touto nejčastější chorobou peckovin setkal i když si to třeba neuvědomuje, protože toto onemocnění může mít celou řadu příznaků, které způsobuje původce houby z rodu Monillia.

Moniliová spála a hniloba peckovin

Moniliová spála (úžeh)

Moniliová spála (úžeh) se nejčastěji vyskytuje u meruněk a višní, lidově se označuje také jako mrtvice. Dochází k tomu, že jsou napadeny květy, které hnědnou a zasychají. Části větévek nad postiženým místem zasychají a listy zavadají, hnědnou, ale zůstávají na větvičkách viset a může se také objevit klejotok. Často takto může dojít k odumření části nebo dokonce celého stromu.

Moniliová spála (úžeh)
Moniliová spála (úžeh)

Moniliová hniloba

Moniliová hniloba napadá všechny plody peckovin v období dozrávání a zralosti. Na plodech vznikají hnědá, měkká místa, která se rychle rozšiřují, až zhnědne celý plod. Na napadených místech pak za vlhkého počasí spory hub vytvářejí světlé polštářky, které jsou umístěny v typických v soustředných kruzích. Napadené plody buď spadají nebo se vysuší (mumifikují) a zůstanou viset na stromě i přes zimu. Na jaře jsou zdrojem nové infekce, proto je vhodné je ze stromu včas odstranit. K napadení plodů dochází nejčastěji při poškození hmyzem (vosy, požerky škůdců) nebo kroupami.

Moniliová hniloba
Moniliová hniloba
Moniliová hniloba
Moniliová hniloba

Ochrana:

Proti moniliové spále se provádí na počátku kvetení. Je-li v době květu deštivé počasí, je vhodné postřik zopakovat ještě na konci kvetení. Proti moniliové hnilobě se ošetřuje 4 a 2 týdny před sklizní. Přípravky, které jsou vhodné: Horizon 250 EW, Teldor 500 SC, Rovral Aquaflo

Ochrana:
Ochrana:
Ochrana:
Ochrana:

Pokud máte jiný problém, podívejte se na www.lovela.cz, kde např. v Zahrádkářské poradně najdete seznam škodlivých činitelů nebo v databázi rostlin vyhledáte svoji problémovou rostlinu a ihned víte, který prostředek použít.

Publikováno: 2. 5. 2014, Autor: Lovela (text a foto), Profil autora: Redakce