reklama

Rotační sekačka pro každého

Sezona sečení je tady, a proto jsme sestavili krátký detailní přehled o aktuálních trendech a vývoji v segmentu nejrozšířenějších sekacích strojů u nás - rotačních sekaček.

Rotační sekačka pro každého

Rotační sekačky dneška se vyvinuly do mnoha různorodých podob a variant. Pojícím prvkem zůstává snad už jen nůž rotující v šasi stroje. Základní dělení se děje na základě typu motoru – buď elektrického, nebo benzinového. Volit potom můžeme také mezi samochodnou variantou, tedy tou, kdy sekačka využívá k pohybu vlastní pohon, a tlačenou variantou – takovou sekačku musíme tlačit sami.

Ona zmiňovaná různorodost modelů rotačních sekaček vychází z různorodých potřeb, které se zase zakládají na různorodých pozemcích. Jinými slovy: rotačních sekaček je dnes na výběr velké množství, a to pro většinu typů a velikostí pozemků.

Trendy posledních let navíc ukazují, že se výrobci nesnaží odlišit „pouze“ technickými parametry, ale také designem a ergonomií. Pryč jsou doby, kdy rotační sekačky vypadaly jedna jako druhá. V dnešní době už prostě lze vybrat konkrétní sekačku i podle vzhledu nebo jednoduše podle toho, zda dobře padne do ruky.

Elektrické sekačky

Model elektrické sekačky Blue Power 37 E od Wolf-Gartenu s kolektorovým elektromotorem, který dokáže ušetřit až 50 % elektrické energie
Model elektrické sekačky Blue Power 37 E od Wolf-Gartenu s kolektorovým elektromotorem, který dokáže ušetřit až 50 % elektrické energie

Výhodou modelů poháněných elektromotorem je tichý chod, nízká hmotnost, minimální provozní náklady a nároky na údržbu. Na trhu lze najít i několik technologických „zajímavostí“ jako například Blue Power 37 E od Wolf-Gartenu, jehož kolektorový elektromotor dokáže ušetřit až 50 % elektrické energie. Tato sekačka má příkon 650 W, ale její výkon odpovídá 1 400 W. K dalším přednostem patří výborné výsledky při sečení, sběru a mulčování, které dosahuje zásluhou zdvojeného nože.

Přestože jsou elektrické sekačky primárně určeny na menší pozemky, lze i zde narazit na varianty s pojezdem. Stále sice platí jisté omezení dané nutností přívodu elektrické energie, nicméně s takovouto sekačkou je možné pohodlně pracovat i ve složitějším terénu.

Benzinové rotační sekačky Mountfield

Technicky propracovaná a designově atraktivní – model benzinové sekačky s pojezdem Ambition 46 AB uspokojí i velmi náročné
Technicky propracovaná a designově atraktivní – model benzinové sekačky s pojezdem Ambition 46 AB uspokojí i velmi náročné
Výkonná, moderní a robustní - sekačka G 48 TBR AP 4 si poradí s prací v jakémkoli terénu
Výkonná, moderní a robustní - sekačka G 48 TBR AP 4 si poradí s prací v jakémkoli terénu

Rotační sekačky poháněné benzinovým motorem jsou určeny pro sečení na středních až velkých plochách, přičemž je nasnadě, že pro dosažení maximálního pohodlí při práci jsou vhodné modely s pojezdem. Ve výbavě těchto strojů by neměl chybět variátor nebo vícerychlostní automatická převodovka, jež umožňuje změnu rychlosti jízdy, a výkonný motor, kterému nevadí ani všelijaké výmoly nebo kopce, ale ani tráva vlhká od ranní rosy nebo deště. Co se pohonných jednotek týče, špičku představují agregáty Briggs & Stratton, Honda a GGP, jež se vyznačují snadným a spolehlivým startováním a mimořádnou životností. Nejvyspělejší modely disponují systémem 4v1 – tzn. zvládnou sběr, mulčování a zadní i boční odhoz trávy.

Výrobci se při vývoji sekaček orientují především na budoucí majitele, kteří budou se stroji pracovat – objemné sběrné koše umožňují sekat bez zbytečně častého přerušování kvůli vysypávání trávy, ergonomické spínače motoru a pojezdu dobře padnou do ruky, díky speciálním materiálům nikde nedřou, netlačí a výška sečení je nastavitelná centrálně, nikoli u každého kola zvlášť. Jako jeden z vrcholů této snahy výrobců může být chápán model MTF 5320 PD ES, jenž lze nastartovat pomocí klíčku jako v automobilu. Elektrický startér je v těsné blízkosti madel, takže ani není nutné se k nastartování shýbat. Kromě toho disponuje sekačka systémem Ready Start, který umožňuje spuštění stroje bez nutnosti nástřiku paliva a bez využití sytiče.

Další typy rotačních sekaček Mountfield si prohlédnete např na www.mountfield.cz

Publikováno: 25. 4. 2014, Autor: Mountfield (text a foto), Oleo Mac, Wolf Garten (foto), red (text), Profil autora: Redakce