Sezona sečení je tady, a proto jsme sestavili krátký detailní přehled o aktuálních trendech a vývoji v segmentu nejrozšířenějších sekacích strojů u nás - rotačních sekaček.
Rotační sekačky dneška se vyvinuly do mnoha různorodých podob a variant. Pojícím prvkem zůstává snad už jen nůž rotující v šasi stroje. Základní dělení se děje na základě typu motoru – buď elektrického, nebo benzinového. Volit potom můžeme také mezi samochodnou variantou, tedy tou, kdy sekačka využívá k pohybu vlastní pohon, a tlačenou variantou – takovou sekačku musíme tlačit sami.
Ona zmiňovaná různorodost modelů rotačních sekaček vychází z různorodých potřeb, které se zase zakládají na různorodých pozemcích. Jinými slovy: rotačních sekaček je dnes na výběr velké množství, a to pro většinu typů a velikostí pozemků.
Trendy posledních let navíc ukazují, že se výrobci nesnaží odlišit „pouze“ technickými parametry, ale také designem a ergonomií. Pryč jsou doby, kdy rotační sekačky vypadaly jedna jako druhá. V dnešní době už prostě lze vybrat konkrétní sekačku i podle vzhledu nebo jednoduše podle toho, zda dobře padne do ruky.
Elektrické sekačky

Výhodou modelů poháněných elektromotorem je tichý chod, nízká hmotnost, minimální provozní náklady a nároky na údržbu. Na trhu lze najít i několik technologických „zajímavostí“ jako například Blue Power 37 E od Wolf-Gartenu, jehož kolektorový elektromotor dokáže ušetřit až 50 % elektrické energie. Tato sekačka má příkon 650 W, ale její výkon odpovídá 1 400 W. K dalším přednostem patří výborné výsledky při sečení, sběru a mulčování, které dosahuje zásluhou zdvojeného nože.
Přestože jsou elektrické sekačky primárně určeny na menší pozemky, lze i zde narazit na varianty s pojezdem. Stále sice platí jisté omezení dané nutností přívodu elektrické energie, nicméně s takovouto sekačkou je možné pohodlně pracovat i ve složitějším terénu.
Benzinové rotační sekačky Mountfield


Rotační sekačky poháněné benzinovým motorem jsou určeny pro sečení na středních až velkých plochách, přičemž je nasnadě, že pro dosažení maximálního pohodlí při práci jsou vhodné modely s pojezdem. Ve výbavě těchto strojů by neměl chybět variátor nebo vícerychlostní automatická převodovka, jež umožňuje změnu rychlosti jízdy, a výkonný motor, kterému nevadí ani všelijaké výmoly nebo kopce, ale ani tráva vlhká od ranní rosy nebo deště. Co se pohonných jednotek týče, špičku představují agregáty Briggs & Stratton, Honda a GGP, jež se vyznačují snadným a spolehlivým startováním a mimořádnou životností. Nejvyspělejší modely disponují systémem 4v1 – tzn. zvládnou sběr, mulčování a zadní i boční odhoz trávy.
Výrobci se při vývoji sekaček orientují především na budoucí majitele, kteří budou se stroji pracovat – objemné sběrné koše umožňují sekat bez zbytečně častého přerušování kvůli vysypávání trávy, ergonomické spínače motoru a pojezdu dobře padnou do ruky, díky speciálním materiálům nikde nedřou, netlačí a výška sečení je nastavitelná centrálně, nikoli u každého kola zvlášť. Jako jeden z vrcholů této snahy výrobců může být chápán model MTF 5320 PD ES, jenž lze nastartovat pomocí klíčku jako v automobilu. Elektrický startér je v těsné blízkosti madel, takže ani není nutné se k nastartování shýbat. Kromě toho disponuje sekačka systémem Ready Start, který umožňuje spuštění stroje bez nutnosti nástřiku paliva a bez využití sytiče.
Další typy rotačních sekaček Mountfield si prohlédnete např na www.mountfield.cz
Publikováno: 25. 4. 2014, Autor: Mountfield (text a foto), Oleo Mac, Wolf Garten (foto), red (text), Profil autora: Redakce