reklama

Pracujte s řetězovou pilou bezpečně!

Při práci s řetězovou pilou, ať už na zahradě či v lese, je vždy na prvním místě bezpečnost. Riziko zranění se dá snížit nejen dodržováním základních pravidel, ale také používáním ochranných pomůcek. Ty již dávno nejsou zásadou pouze profesionálních pracovníků v lese nebo arboristů. Ochranné pracovní doplňky by měly mít místo i v té nejmenší kůlně.

Pracujte s řetězovou pilou bezpečně!

Práce s řetězovou pilou může být nebezpečná a nelze ji podceňovat. Rychlost pilového řetězu je velmi vysoká, u hobby pily se pohybuje kolem 15 – 20 metrů za sekundu. Abyste měli takovou sílu a výkon pod kontrolou, je bezpodmínečně nutné dodržovat zásady bezpečné práce. Při samotné práci je nezbytná maximální obezřetnost, přesné dodržování bezpečnostních pravidel a používání předepsané výstroje. Když řežete sami, mějte připravený mobilní telefon, abyste si v případě potřeby mohli zavolat rychlou pomoc. Po ruce by měla být i lékárnička pro poskytnutí první pomoci. Jak tedy na práci s řetězovou pilou bezpečně?

Základ výbavy pro bezpečnou práci s řetězovou pilou tvoří přilba s ochranou obličeje a chrániče sluchu. Chybné je domnívat se, že je přilba pouze doménou profesionálních dřevorubců, které ji nosí při kácení a odvětvování stromů v lese, zatímco vám jako kryt před odletujícími třískami postačí ochranné brýle. Přilba ale chrání i před nebezpečným zpětným vrhem pily, proto by nikdy neměla chybět.

Ochrannou přilbu Husqvarna Classic pro bezpečnou práci s řetězovou pilou na zahradě nebo v lese si snadno přizpůsobíte dle svých potřeb. Je vybavena kovovou ochrannou síťkou, která obličej chrání, ale zároveň poskytuje dobrou viditelnost i za deště. Pořídit si ji můžete nyní za výhodnou cenu 948 Kč (v jarní akci do 5. 6. 2014).

Pracujte s řetězovou pilou bezpečně!
Pracujte s řetězovou pilou bezpečně!

Stejně tak zapomeňte na řezání bez pevných bot s neklouzavou podrážkou. Nejlepší je mít obuv s kovovou špičkou nebo ochranou proti proříznutí. Samozřejmostí by mělo být vhodné oblečení a rukavice.

Pracovní oděv nesmí být volný, tím se sníží riziko jeho zachycení. Ideální je, když má ochranu proti proříznutí. Ta se sestává z podšívky, kterou tvoří několik vrstev velmi dlouhých vláken. V případě kontaktu roztočeného řetězu pily s oblečením z neprořezu se vlákna během zlomku vteřiny namotají do řetězu a okamžitě jej tak zastaví. (obr. H120-0061)

Pracujte s řetězovou pilou bezpečně!
Pracujte s řetězovou pilou bezpečně!

Pro příležitostné uživatele řetězové pily jsou vhodné návleky Husqvarna Classic s protipořezovou ochranou. Navlékají se na pracovní kalhoty, jsou dostupné v jedné univerzální velikosti. Můžete si je pořídit nyní za výhodnou cenu 1 708 Kč v jarní akci (do 5. 6. 2014).

Pracujte s řetězovou pilou bezpečně!
Pracujte s řetězovou pilou bezpečně!

Pohodlné rukavice Husqvarna Functional s protipořezovou ochranou jsou určené pro náročné používání při práci s řetězovou pilou. Mají zdvojenou dlaňovou část z kozinky s dobrou odolností vůči vlhkosti. V jarní akci Husqvarna je pořídíte za výhodnou cenu 444 Kč.

Pracujte s řetězovou pilou bezpečně!
Pracujte s řetězovou pilou bezpečně!

Více o bezpečné práci s řetězovou pilou, včetně on-line příručky Práce s řetězovými pilami najdete na www.husqvarna.cz.

Publikováno: 20. 4. 2014, Autor: Husqvarna (text a foto), Profil autora: Redakce