reklama

Upravená zahrádka je něco jako galerie. Pojďte se do jedné takové podívat

Opět jsme přijali pozvání manželů Čtvrtníkových do jejich zahradní galerie, kde všechno hraje a zvoní. Díky důmyslnému zavlažování, několika vychytávkám a především láskyplné péči se jim podařilo vybudovat místo, které vás chytí za srdce a již nepustí.

Tvarované jehličnany dodají zahradě jistou důstojnost (Zdroj: PePa)

Zahrada u Čtvrtníků se nám líbila tak, že jsme měli problém vybrat jen pár fotografií na ukázku. Proto vás dnes zveme na pokračování návštěvy. Kromě paní domu se zde přece jen realizuje i její muž. Zavlažování na dálkové ovládání je hitem, kterým udělal své ženě velkou radost.

Barevné osvětlení a voda na dálkové ovládání

„Tyhle technické vynálezy jsou skvělé. To je zase doména mého muže,“ chválí ho Eva. „Ideálně se doplňujeme. Jan například instaloval červené a žluté diody do japonských kamenných luceren. Jsou napájené solárním panelem, takže po setmění svítí, jakoby v nich hořela svíčka. Je to velmi atraktivní a udělal mi s nimi velkou radost. Posledním hitem, kterým mi ulehčil spoustu námahy, je zavlažování na dálkové ovládání. A pergola i s novým okapem je také jeho dílem, je pod ní příjemné posezení za horka i v dešti.“

Důmyslný systém zavlažování ušetří spoustu práce
Důmyslný systém zavlažování ušetří spoustu práce (Zdroj: PePa)
Malé lucerničky pro intimní noční osvětlení
Malé lucerničky pro intimní noční osvětlení (Zdroj: PePa)

Čtvrtníkovi nevsadili na značkové systémy. Zdají se jim drahé. A tak je u nich pod zemí voda rozvedena do pěti šachtiček, které ústí na různých místech v zahradě a do nichž je možné zastrčit buď hadici, nebo rozstřikovač. Univerzálním dálkovým ovladačem, vyráběným firmou ABB z Jablonce nad Nisou, pak spustí čerpadlo, které vhání vodu do systému. „Trošku jsem si s tím pohrál a sám jsem byl překvapen, že nás to stálo jen pár korun,“ konstatuje Jan. „Chystáme se tímto způsobem řídit i osvětlení,“ plánuje.

Pravidelná závlaha rostlinám a zejména trávníku svědčí. Ostatně zelený koberec, jinak ho ani nejde nazvat, je tady vskutku výstavní. Eva radí, jak na to: „Jednou týdně trávu zkrátím na pět až šest centimetrů, okraje zarovnávám starým nožem, plevel vypíchnu. Třikrát ročně projedu trávník vertikutátorem, který drn prořeže noži a stejně často jej provzdušním nástavcem s drátky. Nezapomínám hnojit a často zalévám. A těším se, že za tři sta let bude mít trávník anglickou kvalitu!“

Obrovské kameny po vzoru japonských zahrad
Obrovské kameny po vzoru japonských zahrad (Zdroj: PePa)
Relaxační kout s malým jezírkem
Relaxační kout s malým jezírkem (Zdroj: PePa)

Na pilnou zahradnici musíme prozradit, že svým nadšením už nakazila i sousedky. Také za jejich ploty jsou vidět upravené záhony a zdravá, hustá tráva. Jak to, že se ani u nich plevelu nedaří? Odpověď je jednoduchá. Chce to soustavnou péči a nebát se rad odborníků. Mimochodem, paní Eva často nahlíží nejenom do moudrých knih, ale jezdí na radu k zahradníkům v blízkém okolí.

Koule a spirály

Největší Evinou zahradní láskou jsou stromy. Má jich už slušnou sbírku, ale bude ještě pár let trvat, než některé z okrasných jehličnanů i listnáčů povyrostou a stanou se dominantními. Tuhle úlohu zatím plní převážně ovocné stromy podél plotu. Právě kvete třešeň, o kus dál přitahují oči narůžovělé svíce magnólie a kolem nich natahují větve s nalitými pupeny jabloň, nektarinka, višeň, bluma. Terasu před domem pak stíní vzrostlý smrk modrý ve společnosti štíhlých jalovců.

Něžná kráska magnólie v době květu
Něžná kráska magnólie v době květu (Zdroj: PePa)

Mnohem zajímavější je ale pohled do nižších pater, zejména ve střední části zahrady. Do trávy jsou vetkány podivuhodné obrazce z drcené kůry, kamenů, květin, keříčků a nejzvláštnějších stromků: zakrslých i nízkých, poléhavých, převislých, na kmínku nebo tvarovaných do koulí a spirál.

Proměnlivá krása barevné skalky překvapuje po celý rok
Proměnlivá krása barevné skalky překvapuje po celý rok (Zdroj: PePa)

„Někdy si říkám, že ty stromy pro mě mají pochopení. Často je přesazuji, stěhuji, zahradu měním, ale zatím žádný nezahynul,“ svěřuje se Eva a ukazuje na vybrané kousky: „Dikobrazí borovice má dvoubarevné jehličky, tuhle je smrk ’Inversa’ – sloupovitě splývající, tady smrk Formánek. U lucerny roste cypřišek hrachonosný s provázkovými jehlicemi a jedna rarita: pajehličník zlatý. Objevila jsem ho v zahradnictví v Třebízi a musela ho mít! Radši si koupím stromek než boty,“ směje se.

Za záhony s mnoha stromečky a právě kvetoucími kytičkami se vzadu rýsují i řádky jahod. Co kdyby přijeli vnuci? Jsou sice už velcí a doba, kdy voda z bazénu byla jejich zásluhou do půlky vycákaná, a po zahradě poletovaly helikoptéry, je pryč, ale když přijedou za babičkou a dědou, sladká dobrota jim přijde k chuti.

Pěstování zeleniny Čtvrtníkovi již omezují. Místo ní má Eva jistě už dávno vymyšlenou novou pestrobarevnou kompozici. Kdysi prý ráda malovala kvítka na talíře. Dnes vytváří obrazy v trávě. Prý se stačí jen pozorně dívat a nápady pak přijdou samy.

Letničkový záhon je malý kousek ráje
Letničkový záhon je malý kousek ráje (Zdroj: PePa)

Zahrádka sice vyžaduje více péče, ale pro Čtvrtníkovy je to radost a relaxace. Vynaložená námaha a úsilí se mnohonásobně vrátí, což zná jistě každý zahrádkář.

Zdroj informací: manželé Čtvrtníkovi

Podívejte se, jaké trvalky vybrat do skalky:

Publikováno: 19. 2. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce