Zahradní drtiče a štěpkovače jsou určeny ke zpracování větví a odřezků, i odkvetlých květin a květů, větví z keřů a stromů. Stroje nejsou určeny ke zpracování skla, kovů, umělé hmoty nebo zbytků jídel.
Drtiče a štěpkovače
Drtič pojme a rozdrtí větve až o průměru 4,5 cm, které zpracuje na jemnou drť, již zužitkujete jako kvalitní mulč. Drtiče zpracovávají dřevní hmotu pomocí soustavy rotujících nožů. Mulč si tak nemusíte pořizovat v zahradnictvích. Tímto zpracováním dřevního odpadu tedy šetříte nejen přírodu, ale i svou peněženku.

Pokud spíše než drť využijete větší kousky dřevní hmoty – asi 2,5 centimetru velké odřezky a kousky větví, které se po proschnutí hodí i jako palivo do kamen, pak je pro vás ideální zahradní štěpkovač – stroj s ozubeným kolem, vlastně jakousi frézkou, která automaticky vtahuje větve do vnitřního mechanismu stroje a vytváří z nich takzvané štěpky.

Na co se při výběru drtičů a štěpkovačů zaměřit
Kvalitní stroje jsou vybaveny záchytným košem, díky kterému se nemusíte obávat, že se drť či štěpky budou nekontrolovaně hromadit na vašem trávníku. Navíc můžete sledovat, kolik materiálu je už zpracováno. Pro snadný pohyb po zahradě jsou určena velká kola, díky kterým nepotřebujete pro přesunutí stroje z místa na místo výraznou fyzickou sílu. Vyhnete se nesnadnému posouvání stroje po trávníku nebo přenášení ve dvou. Součástí kvalitních drtičů a štěpkovačů je jednoduchá a především praktická pomůcka – tzv. pěchovač či pěchovadlo nebo chcete-li, lidově řečeno, šťouchadlo. Jak již sám název napovídá, předmět slouží k posouvání a zatlačování větví do drticího ústrojí.


Nasaďte brýle, navlékněte rukavice
Při výpadku proudu se přístroj díky pojistce automaticky vypne. K opětovnému spuštění je pak nutné jej znovu zapnout. Motor je vybaven jističem a při přetížení se samočinně vypíná. Po fázi ochlazení (cca 5 minut) je možné jej opět uvést do provozu. Nedílnou součástí stroje je pojistka pro zabránění zapnutí stroje, když není pod výstupem právě umístěn záchytný koš.


Při nákupu drtiče zkontrolujte stabilitu stroje – za všech okolností musí stát pevně stát na zemi. Nesmí se kývat. Kousky větví kolem sebe mohou občas šlehnout, proto při práci použijte ochranné brýle a pracovní rukavice pro zabránění poranění dlaní.
Publikováno: 22. 10. 2013, Autor: Mountfield (text a foto), Profil autora: Redakce