reklama

Jak si správně vybrat pilu

Dobrá benzinová pila je neocenitelný pomocník, který patří ke standardní výbavě každého rodinného domu, v němž se trvale topí dřevem. Ale umíte si ji správně vybrat?

Jak si správně vybrat pilu

Sychravé podzimní počasí a hejna havranů jsou předzvěstí dlouhé a tuhé zimy. A to je jasný signál pro všechny, kteří plánují topit dřevem, že si je třeba přichvátnout s jeho přípravou. Na takovou práci už je ovšem potřeba mít kvalitního a spolehlivého pomocníka jakým je benzinová řetězová pila. Ale máte před tím, než si pro ni vyrazíte k prodejci, jasné, co skutečně potřebujete? Dokážete posoudit, jestli se ten který model hodí právě pro vás? Podle odborníků je třeba být při výběru řetězové pily pozorný.

Jak si správně vybrat pilu
Jak si správně vybrat pilu
Jak si správně vybrat pilu
Jak si správně vybrat pilu

Benzinovou pilu si nekupujeme každý den a počítáme s tím, že nám bude sloužit dlouhá léta. Na trhu je široká nabídka a nezřídka vám některé z nich mohou doslova vyrazit dech svou výhodností. Ale chyba lávky. Při bližším prozkoumání úrovně výbavy a síly motoru se však můžete hodně divit. Proto bychom se při volbě správné značky a modelu neměli unáhlit. Rozhodně doporučuji nevybírat pilu na internetu, tedy bez osobní konzultace s odborníkem na tuto techniku.

Jak si správně vybrat pilu
Jak si správně vybrat pilu
Jak si správně vybrat pilu
Jak si správně vybrat pilu

Co má správná pila mít?

Při výběru řetězových pil bychom se měli v první řadě řídit celkovým zpracováním stroje, a to především motoru. Zajímat bychom se měli o pokovení válce tvrdokovem, což je například chrom nebo nikasil, a o počet pístních kroužků. Neméně důležité je i to, zda kliková hřídel není lisovaná z několika částí, ale kovaná, tedy kvalitnější a trvanlivější. Celkové provedení řetězové pily by mělo být robustní.

Velmi podstatná je i spojka. Ta kvalitní má tři segmenty, méně kvalitní pouze dva. U farmářských a profesionálních pil by měl být kryt řetězky, tedy hodně namáhaná součástka přenášející výkon motoru na řetěz, vyrobený ze slitiny a nikoliv z plastu. A pokud si chcete pořídit profesionální pilu, se kterou můžete dlouhodobě pracovat i v těch nejnáročnějších podmínkách, měla by být vybavena takzvaným karterem, tedy klikovou skříní.

Co má správná pila mít?
Co má správná pila mít?

Výbava je důležitá

Moderní a kvalitní pila by ovšem měla mít i řadu dalších funkcí, jako je například přepínání na letní a zimní provoz nebo odstředivé předčištění vzduchu. Určitě se také vyplatí, když je u pily použitý klasický řetěz, který má více zubů než hobby řetěz. Dalším důležitým bodem je pravidelná údržba. Aby byla co nejjednodušší, měl by být filtr přístupný bez nutnosti použít nářadí a pila by měla nabízet možnost bočního napínání řetězu.

Výbava je důležitá
Výbava je důležitá
Výbava je důležitá
Výbava je důležitá

Důležitým vodítkem při výběru pily je také délka záruční doby, která může být oproti zákonným dvěma letům mnohem delší. U nejkvalitnějších značek je i 7letá. V Česku je dlouhodobě nejžádanější pila OM 952. A to kvůli výbornému poměru cena/výkon. Má propracovanou ergonomii, vzduchový filtr přístupný bez nářadí a boční napínání řetězu. Podle potřeby ji navíc můžete přepnout na letní, nebo zimní provoz.

Výbava je důležitá
Výbava je důležitá
Výbava je důležitá
Výbava je důležitá

Pila musí padnout do ruky

Potřebujete s pilou řezat i delší čas? Pak vám od první chvíle musí „sednout“, tedy dobře padnout do ruky. To obnáší vedle dokonale vypracované ergonomie držení také dobré vyvážení. Možná si kladete otázku, jak to v obchodě při pouhém potěžkání poznáte. Odpověď je celkem jednoduchá. Vydejte se na nákup tam, kde mají pilařské zkušební boxy, v nichž si danou značku můžete vyzkoušet přímo v akci.

Jak dlouhou lištu?

Někteří méně zkušení prodejců tvrdí, že nejdůležitější je, aby měla pila dlouhou lištu. Právě na tom prý záleží, jaký průměr polen lze řezat. Ale není to pravda. Obzvláště v některých hobbymarketech se občas setkáte s pilami s dlouhými lištami, které by je podle výše zmíněné poučky měly předurčovat ke zpracování silných polen. Jenže jsou osazeny slabými motory, takže pro náročné řezání nedisponují dostatečným výkonem. Dlouhá lišta je u takových pil samozřejmě k ničemu. A rovněž i samotný pohyb řetězu po nevyužité délce lišty ubírá pile na řezném výkonu. Jednoznačně tedy platí, že čím je lišta delší, tím je potřeba, aby byl být motor pily výkonnější.

www.mountfield.cz

Publikováno: 4. 10. 2013, Autor: Mountfield (text a foto), Profil autora: Redakce