V průběhu léta sklízíme plody pěstovaných rajčat a okurek, ale bohužel tato doba je vhodná i pro tzv. „pravé plísně“, které tyto rostliny napadají a mohou nám tak zcela znehodnotit úrodu.

Plíseň na rajčatech
Plíseň na rajčatech postihuje listy, stonky i plody. Prvním příznakem, kterého si pravděpodobně všimneme, jsou šedozelené vodnaté skvrny na okrajích a špičkách listů, ty pak postupně hnědnou a mohou se objevit i na řapících a stoncích. Na plodech se tvoří nejdříve malé šedozelené skvrny, které také postupně hnědnou, povrch rajčat se stane vrásčitý, ale plody stále zůstávají poměrně pevné.

Pokud jsou plody již napadené, pak k dalšímu rozvoji choroby dochází i po sklizni u skladovaných rajčat. Ideální pro další vývoj choroby jsou nestabilní teploty, kdy se střídají teplé a studené dny či noci, a samozřejmě také dostatek srážek.
Bez chemické ochrany se ve většině případů neobejdeme. První preventivní ošetření provádíme v druhé polovině června, a poté ho pravidelně opakujeme cca každých 14 dní, pokud jsou vhodné podmínky pro šíření plísně, tedy zmíněné střídání teplot a dostatek srážek. Samotná plíseň se totiž není schopna šířit, pokud nedojde k ovlhčení listů.
V průběhu sklizně preferujeme přípravky s krátkou ochrannou lhůtou (3 -7 dní) a střídáme organické fungicidy (např. Ortiva, Magnicur Finito) s přípravky měďnatými (Champion 50 WG).
Plíseň na okurkách
Plíseň na okurkách se objevuje většinou až v druhé polovině léta (srpen, září). Typickým příznakem jsou hranaté, žilnatinou ohraničené skvrny, které postupně splývají, listy zasychají a rostliny hynou. Prvotní příznaky se objevují na starších listech. Ochrana je podobná jako u rajčat, tzn., od druhé poloviny července se provádějí postřiky pravidelně v cca 14denních intervalech. Přípravky můžeme použít také stejné, jako jsou uvedeny u plísně na rajčatech.

Sviluška
V praxi se často setkávám se záměnou příznaků plísně okurkové s napadením listů okurek sviluškou. Sviluška je drobný roztoč, který saje na spodní straně listů, ty také začnou žloutnout, ale žilnatina vždy zůstává zelená. Kdo má dobré oči nebo použije lupu, najde na spodní straně listu drobné pohybující se "pavoučky", a to je právě sviluška.

Rozpoznání příznaků, které způsobují sviluška a plíseň, je velmi důležité, protože na svilušku musíme použít zcela jiné přípravky, tzv. akaricidy, jako je např. Nissorun 10 WP. Sviluška má ráda teplo, proto je velmi častá ve sklenících či fóliovnících, a tak se s ní na rozdíl od plísně okurkové můžeme setkat v mnohem časnějším období, třeba již v červnu.
Zdroj informací: LOVELA Terezín s.r.o.
Publikováno: 10. 7. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce