reklama

Plíseň na rajčatech a okurkách

V průběhu léta sklízíme plody pěstovaných rajčat a okurek, ale bohužel tato doba je vhodná i pro tzv. „pravé plísně“, které nám napadají tyto rostliny a mohou nám zcela znehodnotit úrodu.

Plíseň na rajčatech a okurkách

Plíseň na rajčatech

Plíseň na rajčatech (plíseň bramborová) může napadat listy, stonky i plody. Prvního příznaku, kterého si všimneme, jsou šedozelené vodnaté skvrny na okrajích a špičkách listů, skvrny postupně hnědnou a mohou se objevit i na řapících a stoncích. Na plodech vzniknou nejdříve malé šedozelené skvrny, které také postupně hnědnou a mají vrásčitý povrch, ale zůstávají pevné.

Plíseň na rajčatech
Plíseň na rajčatech

Pokud jsou plody již napadené, pak k rozvoji choroby dochází i po sklizni při skladování rajčat. Pro rozvoj choroby je ideální střídání teplot, kdy se střídají teplé a studené dny či noci a samozřejmě také dostatek srážek.Bez chemické ochrany se ve většině případů neobejdeme. První preventivní ošetření provádíme v druhé polovině června, a poté pravidelně opakujeme cca každých 14 dní, jsou-li vhodné podmínky pro šíření plísně, tedy zmíněné střídání teplot a dostatek srážek. Protože plíseň se není schopna šířit, pokud nedojde k ovlhčení listů.

Plíseň na rajčatech
Plíseň na rajčatech

V průběhu sklizně preferujeme přípravky s krátkou ochrannou lhůtou (3 -7 dní) a střídáme organické fungicidy (např. Ortiva, Acrobat MZ WG, Dithane DG Neotec, Ridomil Gold MZ Pepite) s měďnatými přípravky (Korzar, Bukanyr, Kuprikol, Champion).

Plíseň na rajčatech
Plíseň na rajčatech
Plíseň na rajčatech
Plíseň na rajčatech

Plíseň na okurkách

Plíseň na okurkách se objevuje většinou až v druhé polovině léta (srpen, září), typickým příznakem jsou hranaté, žilnatinou ohraničené skvrny, které postupně splývají, listy zasychají a rostliny hynou. Prvotní příznaky se objevují na starších listech. Ochrana je podobná jako u rajčat, tzn. od druhé poloviny července se provádí postřiky pravidelně v cca 14denních intervalech. Přípravky můžeme použít také stejné, jako jsou uvedeny u plísně na rajčatech.

Plíseň na okurkách
Plíseň na okurkách

Sviluška

V praxi se často setkávám se záměnou příznaků plísně okurkové s napadením listů okurek sviluškou. Sviluška je drobný roztoč, který saje na spodní straně listů, ty také začnou žloutnout, ale žilnatina vždy zůstává zelená. Kdo má dobré oči nebo použije lupu, najde na spodní straně listu drobné pohybující se "pavoučky", a to je právě sviluška.

Sviluška
Sviluška

Rozpoznání příznaků, které způsobují sviluška a plíseň, je velmi důležité, protože na svilušku musíme použít zcela jiné přípravky, tzv. akaricidy, jako je např. Vertimec 1,8 EC, Nissorun 10 WP.Sviluška má ráda teplo, proto je velmi častá ve sklenících či fóliovnících a tak se s ní na rozdíl od plísně okurkové můžeme setkat v mnohem časnějším období, třeba již v červnu.

Sviluška
Sviluška

Trápí vás jiný problém, než o jakém zde píšeme? Na stránkách www.lovela.cz se v Zahrádkářské poradně dozvíte vše, co potřebujete vědět. Můžete listovat v rejstříku škůdců nebo si najít konkrétní rostlinu a zjistit, který prostředek je vhodné použít.

Publikováno: 19. 7. 2013, Autor: Lovela (text a foto), Profil autora: Redakce