reklama

Zelená lékárnička

Abyste si vypěstovali zelenou lékárničku, nepotřebujete nijak zvlášť velkou zahradu, postačí malý kousek, anebo dokonce i jen truhlík na balkoně. Můžete zde pěstovat léčivé byliny, jako jsou heřmánek, jitrocel, yzop nebo šalvěj. Všechny tyto bylinky vám pomohou při nachlazení, kašli, problémech s průduškami a také s trávením. Navíc si popíjením bylinných čajů z těchto rostlin posílíte imunitu.

Zelená lékárnička
Zelená lékárnička
Zelená lékárnička
Zelená lékárnička
Zelená lékárnička

Heřmánek pravý vysejte na jaře na slunné stanoviště s lehkou, propustnou půdou. Květy heřmánku stříhejte plně rozvité, usušte na suchém a vzdušném místě. Čaj z heřmánku tiší bolesti a záněty v krku, žaludeční nevolnosti, uvolňuje křeče a zklidňuje nervy, odvar zklidňuje vyrážky. Jitrocel kopinatý vysejte v dubnu do odplevelené výživné půdy s dobrým slunečním osvitem. Sklízí se listy ještě před rozkvětem byliny 2x do roka. Používá se při problémech s průduškami, usnadňuje dýchání, podporuje vykašlávání. Čerstvé listy přikládejte na hnisavá poranění.

Zelená lékárnička
Zelená lékárnička
Zelená lékárnička
Zelená lékárnička

Yzop lékařský roste jen v zahradách a pro léčebné účely se využívají listy a kvetoucí stonkové vrcholy, může se sušit nebo zmrazovat. Pěstujeme ho na osluněném a před větrem chráněném stanovišti v dobře propustné půdě. Yzop podporuje trávení, má dezinfekční účinky, zmírňuje nadýmání, pomáhá při bronchitidě, astmatu, zahlenění. Působí jako mírné tonikum a stimuluje organismus. Za studena podávaný zabraňuje nadměrnému pocení. Šalvěj lékařská se vysévá v březnu do pařeniště, sazenice v květnu na slunné stanoviště s vápnitou půdou. Daří se jí i v nádobách. Listy sbírejte nejlépe v době květu. Odedávna šalvěj léčí kašel, bolavé zuby, zažívání, urychluje hojení ran, čistí pleť a zabraňuje pocení, např. při klimakteriu.

Publikováno: 11. 4. 2013, Autor: JARA (text), Pavel Zeman (foto), Profil autora: Redakce