reklama

Uskladnění bazénové techniky před zimou

Babí léto už je dávno pryč, a tak nastal čas na zazimování venkovního bazénu, a to i toho, který je zastřešený a má vytápění. Budeme muset učinit všechny potřebné a nutné kroky k tomu, aby se bazén a jeho jednotlivé části zimou a mrazem nepoškodily. Pokud dlouhodobá denní teplota nepřesahuje 10 -15 °C a noční teploty klesají pod 7 °C, máme nejvyšší čas. Bude se jednat o úpravu vody, vyndání veškeré techniky z vody, ale i o její uskladnění.

Uskladnění bazénové techniky před zimou

Zapuštěné bazény

U vody je nutné zkontrolovat její pH, i když už bazén nebudeme využívat. Zkontrolovat aktuální koncentraci aktivního chlóru, kyslíku nebo u bazénů se slanou vodou její solinity. Poté doplníme vhodnými prostředky na požadované pH. K vyčištění nevhodných látek, jako je spadané listí nebo zbytky trávy použijeme bazénový vysavač nebo bazénovou chemii na bázi shlukovačů a vločkovačů a následně bazénovou filtraci.

Vodu v bazénu je nejprve potřeba zbavit nečistot
Vodu v bazénu je nejprve potřeba zbavit nečistot

Poté vypustíme poměrnou část vody. Dáváme pozor, aby došlo ke snížení hladiny pod trysky a ústí bazénové filtrace, ty může pro jistotu zaslepit krytkami.

Vodu začneme vypouštět až po skimmer
Vodu začneme vypouštět až po skimmer

Do vody nadávkujeme speciální přípravek na zazimování, který nám udrží žádoucí kvalitu vody. Aby nám v mrazech vodu v bazénu nezamrzla a nepoškodila stěny bazénu, použijeme PET láhve částečně naplněné pískem, které rozmístíme na vodní hladinu. Případně můžeme využít speciálních dilatačních plováků. Hladinu bazénové vody kontrolujeme i během zimních měsíců, pokud by se vlivem dešťů zvýšila, je nutné ji upustit do výše 10 cm pod skimmerem.

Čím začít?

Zazimování dalších součástí bazénu jako jsou bazénové technologie a ochrany bazénu ve formě protiproudu, solinizační jednotky, solárního ohřevu, ale i případného zastřešení, spojovacích hadic nebo trubek spočívá v důkladném odstranění veškeré vody. V případě mrazu by se mohly tyto části nenávratně poškodit. Speciální pozornost je dobré věnovat bazénové filtraci. V žádném případě nenecháváme filtrační náplň v bazénové filtraci.

Jednotlivé díly techniky vyjmeme a vyčistíme
Jednotlivé díly techniky vyjmeme a vyčistíme

Veškeré části filtrační jednotky je dobré uložit na suché místo chráněné před mrazem. Vlivem vlhkého a chladného prostředí dochází k přemnožení nežádoucích mikroorganismů, které by mohly zapříčinit mikrobiální kontaminaci náplně. Rovněž tak nám může vlivem mrazu poškodit zmrzlý písek či zeolit vnitřní komoru filtrační jednotky.

Čerpadlu je potřeba věnovat péči, aby v něm nezůstala voda
Čerpadlu je potřeba věnovat péči, aby v něm nezůstala voda

Pokud je bazén vybaven tepelným čerpadlem, vypojíme jej ze sítě a obtokové ventily uzavřeme. Následně odšroubováním potrubí z obou přípojek filtračního okruhu vypustíme z čerpadla vodu. Je nutné zajistit, aby ve výměníku nezůstala žádná voda. Poté našroubujeme potrubí opatrně zpět a dbáme, aby se do čerpadla nedostala voda a nečistoty.

Bazén na zimu zakryjeme střechou nebo plachtou
Bazén na zimu zakryjeme střechou nebo plachtou

Rovněž z bazénu musíme odstranit veškeré schůdky, skimmery, plováky nebo skluzavky. Po vyndání veškeré toto vybavení omyjeme pitnou vodou a necháme usušit.

Bazénovou techniku skladujte v suchu třeba v garáži
Bazénovou techniku skladujte v suchu třeba v garáži

Nadzemní bazény

Bazény z plastu je vhodné poskládat sbalit a uschovat. Nejprve vypustíme veškerou vodu a odmontujeme příslušenství – hadici a filtraci. Vnitřní strany důkladně očistíme. Vyfoukneme horní prstenec a bazén rozložíme tak, aby mohl dostatečně proschnout. Následně jej srolujeme, neskládáme jej mohou vzniknout přehyby. Během zimy je vhodné jej rozložit a opět srolovat, aby nevznikaly lomy, které by mohly zapříčinit mechanické poškození. U nadzemních bazénů s konstrukcí je potřeba rozmontovat kovový rám a složit jej. Veškeré kovové části vhodně ošetříme proti korozi a plastové části srolujeme a občas přeskládáme, vyhneme se tak vzniku nebezpečných přehybů. Důkladně vyčistíme filtraci. Poté vše uložíme na suché a chráněné místo, aby nedošlo k poškození. I u nadzemních bazénů důkladně vyčistíme filtraci a skladujeme ji na suchém a čistím místě.

Publikováno: 29. 10. 2019, Autor: Šárka Miškovská (text a foto), Profil autora: Redakce