reklama

Ten má ale palici!

Překvapivě tento obdivný výkřik nemusí znamenat ocenění čísi inteligence nebo tvrdohlavosti, ale chválu prastarého užitečného nářadí, které v poslední době doznalo proti své klasické podobě některé změny: myslíte si, že i tak zažité tvary, jaké vykazuje zahradní palice, nelze modernizovat?

Ten má ale palici!
Ten má ale palici! Aneb zahradní palice Fiskars
Ten má ale palici! Aneb zahradní palice Fiskars
Ten má ale palici! Aneb zahradní palice Fiskars
Ten má ale palici! Aneb zahradní palice Fiskars

Je to nejen možné, ale i užitečné. Tradiční palice má hlavu válcovou – vždyť to slovo v přeneseném smyslu znamená například i kulaté květenství, ostatně hranatá palička na maso byla pro mnohé z nás donedávna také těžko představitelná… A přece: aby zahradní palice při zatloukání například kůl nerozštípala, nebo neurážela rohy a hrany upevňovaných dlaždic, je lepší, bude-li její ocelová hlava z kované kalené oceli mít stěny rovné a pouze rohy zakulacené. Přišli na to výzkumníci z firmy Fiskars. A aby palice Fiskars při úderu příliš nevibrovala, opatřili ji gumovým chráničem.

Hodně také záleží na držadle: rozšířený konec držadla minimalizuje nebezpečí, že nám nástroj vyklouzne z ruky. Pokud je topůrko z kompozitního materiálu vyztuženého skelnými vlákny, můžeme si být jistí, že při úderu nepraskne a dlaně nám po jeho otřesy pohlcujícím povrchu neuklouznou. To platí jak pro pětikilové palice na dlouhé násadě, tak pro ty malé, příruční, vážící něco přes kilogram. Je to šikovné nářadí a potřeba mít pro řadu prací na zahradě „dobrou palici“ je víc než zřejmá.

Připraveno ve spolupráci s firmou Toolscomp.

Publikováno: 3. 3. 2013, Autor: Jiří Jan, Toolscomp (text), Fiskars (foto), Profil autora: Redakce