reklama

Zazimování balkonových rostlin

Kbelíkové rostliny jako ibišky, granátovníky, durmany, pelargonie, begonie, fuchsie ad. v našich klimatických podmínkách v zimě zmrznou, proto musíme podle nároků jednotlivých druhů najít vhodné místo pro jejich zazimování.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Balkonovky potřebují zazimovat, jinak by je mráz spálil a poškodil (Zdroj: Ludmila Dušková)

Zazimování balkonovek nepodceňujme. Podíváme se na ty, které patří u nás mezi nejpěstovanější:

Fuchsie

Rostliny na přezimování postupně přivykáme. Ponecháváme je venku velmi dlouho až do doby, kdy jsou hlášeny první mrazíky. I tehdy rostliny ponecháme venku, ale zakryjeme je několika vrstvami bílé netkané textilie. Dlouhodobější mrazíky pod - 5 °C by však i takto chráněné rostliny poškodily. Přišla tedy doba, kdy výhony fuchsií zkrátíme asi o 1/3. Ušetříme tím místo pro uskladnění, ale především dužnaté nevyzrálé vrcholky, často již zavadlé nebo namrzlé, by mohly být zdrojem chorob. Odstraníme také všechny zaschlé, žluté a poškozené listy. Velmi vhodné je také provést postupně 2 postřiky proti plísni šedé a případně proti škůdcům (mšice, svilušky a molice). Půdu udržujeme mírně vlhkou, aby rostliny nepřeschly. Rostliny kontrolujeme a odstraňujeme opadané listy. Po úplném opadu listů se vyplatí druhý postřik proti plísni šedé.

Převislé balkonovky
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Většina balkonovek patří mezi choulostivé rostliny

Stanoviště pro přezimování by nemělo být tmavé, protože zimující rostliny potřebují světlo. Teplota v místnosti by měla být v rozmezí 5 - 8 °C u Fuchsia x hybrida. F. triphylla přezimuje při teplotě vyšší, a to 8-10 °C. Ideální je samozřejmě temperovaný skleník, ve kterém rostliny ani neztrácejí listy, ale co dělat když tuto možnost nemáme? Nevytápěné pokoje, světlé chodby a verandy jsou velmi častým místem pro přezimování. Pozor však na nízké teploty u skla a na průvan. Přesto je však nutné při slunných dnech větrat. Chladné sklepy a garáže nejsou sice ideální, ale přesto poslouží rostlinám lépe, než přetopený pokoj. Velmi dobře se uplatňuje také vybudování krechtu. Do jámy asi 60 cm hluboké nasypeme vrstvu rašeliny nebo hoblin. Potom pokládáme fuchsie vodorovně korunami proti sobě, ale i přes sebe. Rostliny však je vhodné ošetřit proti houbovým chorobám a umístit návnady proti hlodavcům. Zbývající prostor do úrovně terénu vyplníme mulčovací folií. Jámu překryjeme prkny nebo polystyrenem. Navrch pak nahrneme suché listí a chvojí do výšky 50 cm.

Fuchsie
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Fuchsie mohou zůstat na balkoně až do prvních mrazíků

Pelargonie

Nejoblíbenější balkonové rostliny připravujeme na přezimování již od poloviny září. Přestaneme je přihnojovat a mírně omezíme zálivku. Omezení výživy přispívá k lepšímu vyzrání výhonů a rostliny lépe přezimují. Rostliny určené k přezimování chráníme před nízkými teplotami, protože 2 - 5 °C může již rostliny vážně poškodit. V této době můžeme také odebrat vrcholové řízky.

Muškáty
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Muškáty jsou na nízké teploty citlivé

Pro přezimování pelargonií jsou nejvhodnější světlé, vzdušné a přiměřeně vlhké prostory s teplotou v rozmezí 3 - 12 °C. Takovými místy v domácnostech bývají zimní zahrady, verandy, schodiště, chodby sklepy a garáže. Celkem úspěšně přezimují i v chladnějších ložnicích, kde však teplota nepřesahuje 18 °C. Zde mohou přes zimu i kvést. Rostliny umístěné v tmavých prostorách by měly mít teplotu 3 - 5 °C. Velmi důležité také je, aby teplota byla stálá bez velkých výkyvů mezi dnem a nocí.

Odebrané řízky
Na podzim odebíráme z pelargonií řízky na nové rostlinky (Zdroj: Ludmila Dušková)
Řízky po zkrácení listu
Řízky je potřeba zakrátit a zbavit přebytečných listů (Zdroj: Ludmila Dušková)

Rostliny pěstované během léta v nádobách nevyjímáme. Naopak rostliny pěstované ve volné půdě nebo v nějakých ozdobných a těžkých nádobách zasadíme do květináčů, nebo truhlíků. Přezimujeme jen zdravé rostliny, které před umístěním zakrátíme. Pokud budou rostliny zimovat v teplejších prostorách,  zakracujeme je velmi razantně. To se týká převislých kultivarů. Pelargonie páskaté seřezáváme na podzim více v případě, že budou na světlém stanovišti.  Většinou se však doporučuje až předjarní řez.

Použití práškového stimulátoru
Aby rostlinky snáze kořenily, pomůžeme jim stimulátorem (Zdroj: Ludmila Dušková)
Kořenící mladá rostlinka
Mladé rostlinky muškátů rychle zakoření (Zdroj: Ludmila Dušková)

Během zimy silně omezíme zálivku. Při teplotě 5 °C stačí rostlinu zalít za celé zimní období 3 - 4x, při vyšších teplotách víckrát. Důležité je také odstraňování zaschlých listů a kypření půdy.

Vytvoření jamky do substrátu
Vytvoříme jamku a do ní posadíme mladou rostlinku (Zdroj: Ludmila Dušková)
Vysazení řízku
Řízky vysazujeme do vyživené zeminy (Zdroj: Ludmila Dušková)

Durmany

Označované též jako andělské trumpety, jakmile začne ubývat světlo, shodí listy a nastává čas k jejich přezimování. Durmany, které rostly ve volné půdě, musíme vyrýt a přesadit do velkého kontejneru, do kterého jsme předem dali kompost s rašelinou. Durmany přezimují při teplotě 5 - 7 °C v polostínu s omezenou zálivkou. Na zimu je neseřezáváme, to necháme až na jaro.

Durman
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Durmany jsou nádherné v květu, ale také patří mezi halucinogeny

Begonie

Hlíznaté begonie necháme přezimovat v rašelině nebo hoblinách při teplotě 5 - 7 °C. Pro přezimování však vybereme hlízy zdravé a pevné bez známek hniloby.

Begoni tbh. červená
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Begonie budou dobře zazimovat v rašelině

Většina rostlin je schopna při správném přezimování vydržet řadu let. Výhoda dobře pěstovaných starších rostlin je v tom, že jsou mohutnější a mohou i bohatěji kvést. Úspěšnost přezimování je však závislá na podmínkách, které máme a také na naší pečlivosti, vytrvalosti a lásce, se kterou jsme schopni o rostliny pečovat.

Publikováno: 31. 10. 2019, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková