reklama

Jak si správně vybrat sněhovou frézu

Na trhu je možné vybírat z celé řady modelů jednostupňových a dvoustupňových sněhových fréz. Nejedná se o stroj na jednu sezonu, proto by na něj měla být poskytována minimálně pětiletá záruka. Stejně tak je důležité, aby měl specialista široké servisní zázemí a dokázal garantovat rychlou i dlouhodobou dostupnost náhradních dílů. Jestli si pořizujete kvalitní stroj, můžete zjistit už při nákupu v prodejně. Zde je jednoduchý návod, jak to udělat.

Jak si správně vybrat sněhovou frézu

1. Lopatky kovového šneku se při stisku rukama nesmí pohnout, natož pak překřížit. Jestliže ano, existuje možnost, že při kontaktu s kusy ledu dojde k poškození stroje.2. Zatlačíte-li maximální silou shora oběma rukama na kovový bunkr frézy, nesmí se prohnout. Jen tak poznáte, že výrobce na materiálu nešetřil. V opačném případě by při odhazování sněhu mohl snadno prasknout při najetí do zledovatělého sněhu např. s rampouchy. 3. Při zatlačení na vnitřní boční stranu bunkru, se od ní nesmí odchýlit šnek. V místě uchycení musí být pevně a stabilně uložen. Jedině tak eliminujete riziko jeho vyosení při práci, což by vedlo k poškození převodovky. 4. Řazení by mělo být snadné a chod páky musí být v co nejkratších drahách, což zaručuje jednoduchou změnu rychlosti přímo během jízdy. V opačném případě se může jednat o známku nedokonalé konstrukce převodového ústrojí. 5. Řadicí páka musí být umístěna přímo na hlavním ovládacím panelu. Neměli byste se k ní shýbat.6. Pro natočení odhozového komínu z jedné krajní pozice do druhé se nesmí klička otočit více než 3x. Vzhledem k častému využívání této funkce by vás více otáček obtěžovalo. Naprosto ideální je ovládání joystickem. 7. Minimální průměr kol dvoustupňové frézy by měl být 33 cm. U vyšších modelů se setkáte s běžným průměrem 38 cm. Při menším průměru, než jsou výše zmíněné, je pohyb s frézou na nerovném povrchu příliš obtížný. Pro ještě lepší trakci je vhodné vybírat sněhové frézy s pneumatikami se vzorkem ve tvaru písmene „V“.

Jak si správně vybrat sněhovou frézu
Jak si správně vybrat sněhovou frézu

Typy fréz; jak pracují

Vybírejte sněhovou frézu podle typu povrchu, který budete odklízet a podle toho, jak často se sněhu chcete zbavovat.

Fréza dvoustupňová – je určena k odstranění déle ležícího, udusaného, mokrého, přemrzlého či zledovatělého sněhu, a to z jakýchkoli povrchů. Ideální stroj k rodinnému domu, chatě, či chalupě.

Typy fréz; jak pracují
Typy fréz; jak pracují

Fréza jednostupňová – odklidí malé terasy a chodníčky se zpevněným povrchem pokrytým čerstvým sněhem(úklid nejlépe ihned po jeho napadnutí).

Typy fréz; jak pracují
Typy fréz; jak pracují

Kategorizace jednostupňové a dvoustupňové sněhové frézy vychází ze způsobu odhozu sněhu:

Sněhové frézy jednostupňové i dvoustupňové jsou většinou benzinové, popř. jednostupňové mohou být elektrické či existuje varianta dvoustupňových sněhových fréz na akumulátor. Akumulátorové modely fréz jsou oblíbené právě proto, že díky tichému provozu nezatěžují sousedy téměř žádným hlukem. Vhodné jsou proto třeba do satelitních městeček.

Dvoustupňové modely se dělí na kolové a pásové:

Kolové sněhové frézy jsou mnohem rozšířenější; mohou být vybaveny praktickým systémem Free Wheel nebo automatickým diferenciálem, což jsou systémy, které umožňují jednodušší manipulaci s frézou při zatáčení a couvání.

Typy fréz; jak pracují
Typy fréz; jak pracují

Pásové frézy se pohybují pomocí pásů, které umožňují snadnější manipulaci v podmínkách, při kterých nedochází k odklízení sněhu až na zpevněný povrch. Tyto pásové frézy snadno zvládnou pohyb v hlubokých závějích a sněhových jazycích. Jde o frézy do náročných podmínek, které díky pásům zvládají postupné frézování sněhu po vrstvách.

Typy fréz; jak pracují
Typy fréz; jak pracují

Jak pracuje jednostupňová sněhová fréza?

Rotující lopatky z tvrzené pryže (šnek) nabírají sníh z odklízeného povrchu a skrz odhozový komín jej odhazují do velké vzdálenosti (až 10 m) přesně tam, kam potřebujete. Sníh dokonale „vymetou" z každé skuliny. Kromě odklízení sněhu mají rotující lopatky za úkol pohybovat frézou dopředu. Nahrazují tak pojezdové systémy s převodovkami.

Jak pracuje jednostupňová sněhová fréza?
Jak pracuje jednostupňová sněhová fréza?

Jak pracuje dvoustupňová sněhová fréza?

1. stupeňOtáčející se ocelový šnek s pilovými zuby prořezává odklízenou vrstvou sněhu, který tak postupně odkrajuje z povrchu. Mezi pevnými ocelovými listy rozdrtí velké sněhové kusy na malé, které následně dopraví do prostoru, kde je umístěn vysokootáčkový ventilátor.2. stupeňSpeciálně tvarované lopatky vysokootáčkového ventilátoru naberou rozdrcený sníh od šneku a skrz otočný komín jej odhodí přesně tam, kam potřebujete. Směr a vzdálenost odhozu si jednoduše nastavíte pákou nebo joystickem přímo na ovládacím panelu.

Jak pracuje dvoustupňová sněhová fréza?
Jak pracuje dvoustupňová sněhová fréza?

Poradna odborníka

Na otázky odpovídá specialista na sněhové frézy, František Turek ze společnosti Mountfield.

Proč je sněhová fréza tím nejlepším strojem pro úklid sněhu?Tento stroj perfektně odklidí sníh při minimální časové investici a fyzické námaze, a to až 20x rychleji než lopata nebo hrablo. Jeho ovládání je jednoduché a k obsluze není potřeba téměř žádná síla.

Podle čeho sněhovou frézu vybírat?Určitě podle typu povrchu, který budete odklízet, a podle toho, jak často se sněhu chcete zbavovat. Jedná-li se o malé terasy a chodníčky pokryté čerstvým sněhem, zvládne je fréza jednostupňová. Jestliže ale budete odstraňovat i déle ležící udusaný, mokrý či zledovatělý sníh, a navíc i z jiných než zpevněných povrchů, pořiďte si dvoustupňový model.

Jak se při výběru nespálit, jak poznat, že kupuji opravdu kvalitní frézu?Zjistěte, v jaké zemi byl stroj vyroben. Pochází-li z Japonska nebo z USA, máte jistotu, že si pořizujete opravdu kvalitní model. Samozřejmostí by měla být alespoň 5letá záruka, široké servisní zázemí prodejce a rychlá a dlouhodobá dostupnost náhradních dílů. Prověřte pevnost bunkru, stabilní uložení šneku a bytelnost jeho lopatek. Řadicí páka musí být dobře přístupná a řazení by mělo být snadné. Při výběru sněhové frézy vyzkoušejte také odhozový komín. Vybírejte stroj s minimálním průměrem kol 33 cm. U dvoustupňových modelů vyšší třídy se setkáte s běžným průměrem 38 cm. Při menším průměru je pak pohyb se strojem příliš obtížný.

Poradna odborníka
Poradna odborníka
Poradna odborníka
Poradna odborníka

Kdy je nejlepší si sněhovou frézu pořídit?Doporučuji nečekat až na první přívaly sněhu a frézu si raději pořídit už teď. Čím dříve, tím lépe, vždyť zima už letos varovným prstem pohrozila.

www.mountfield.cz

Publikováno: 29. 11. 2012, Autor: Mountfield (text a foto), Profil autora: Redakce