reklama

Trávník jako ze žurnálu

Abyste měli výstavní trávník, nestačí jej jen sekat a zavlažovat. Hlavně před nastupujícím chladným obdobím je nutné zelenou plochu osít, hnojit a především vertikutovat.

Trávník jako ze žurnálu

Během léta se v trávníku objevily odumřelé části a zbytky posekané trávy. Vytvořilo se tak ideální prostředí pro růst plevelů a mechů. V trávníku se začíná tvořit takzvaná travní plsť - několikacentimetrová vrstva, skrze kterou ke kořenům hůře pronikají živiny, voda a světlo. Tedy všechno, co trávník potřebuje, aby prosperoval. V takto „ucpané“ půdě se však skvěle daří plísním a houbovým onemocněním. Abyste trávník zbavili všech zmíněných nepřátel, dopřejte mu ozdravnou kúru v podobě vertikutace.

Trávník jako ze žurnálu aneb Vertikální sekačky
Trávník jako ze žurnálu aneb Vertikální sekačky

Benzín nebo elektrika?

Vertikutace, neboli provzdušnění trávníku, se provádí vertikutátorem. Těch je na trhu spousta, ať s elektrickým nebo benzínovým motorem. „Hlavním měřítkem při nákupu vertikutátoru by měla být velikost plochy, kterou je potřeba vertikutovat. Pokud máte v dosahu trávníku elektrickou zásuvku, pořiďte si elektrický vertikutátor. Je skladnější a má tišší chod než benzínový stroj. Elektrické vertikutátory musí být propojeny prodlužovacími kabely a musí mít v dosahu pracovní plochy zásuvku, druhá možnost je zvolit benzínový stroj. Díky silnému čtyřtaktnímu motoru a velkému záběru je velmi výkonný a práce s ním je podstatně rychlejší,“ vysvětluje Ondřej Bílý, specialista na trávník ze společnosti Mountfield. Zorientovat se v obrovské nabídce strojů od bezejmenných značek až po ty známé, může být pro laika obtížné. „Trh nabízí levné, avšak ne tolik kvalitní stroje asijské výroby. Sám za sebe bych však volil německou kvalitu – vertikutátory značky Wolf-Garten, která má téměř stoletou tradici. Jedná se o výkonné stroje, které vydrží bez problémů sloužit dlouhou řádku let,“ doporučuje Bílý. Známkou kvality vertikutátorů Wolf-Garten je i to, že se běžně stávají vítězi nezávislého spotřebitelského testování společnosti iTEST.

Benzín nebo elektrika?
Benzín nebo elektrika?
Benzín nebo elektrika?
Benzín nebo elektrika?

Vertikální sekačka

Pokud nevíte, jak vertikutátor vypadá, představte si klasickou sekačku na trávu. Rozdíl je však v umístění nožů. Vertikutační nože jsou na hřídeli umístěny ve svislé poloze, a to proto, aby mohly při práci lehce nařezávat travní drny a zároveň z trávníku vyhrabovat škodlivou plsť. Vertikutace má také omlazující účinky, protože nože zároveň přesekávají travní výběžky a podporují tak jejich obnovu.

Vertikální sekačka
Vertikální sekačka
Vertikální sekačka
Vertikální sekačka

Podzimní péče o zelenou

Po vertikutaci pamatujte na to, že trávník nebude vypadat příliš reprezentativně. Tak to má ale být. Na některých místech se mohou dokonce objevit prořídlá místa. Ta dosejte. Pokud zrovna nebude pršet, nezapomínejte ani na závlahu. To proto, aby semínka zakořenila a spojila se s původní trávou. Celou plochu pak pohnojte, a to speciálním podzimním hnojivem s vysokým obsahem draslíku. Právě tento prvek má velký potenciál k ochraně trávníku před vymrznutím a různými nemocemi. Pak už nezbývá nic jiného, než čekat na jaro, kdy se sami přesvědčíte, že se podzimní péče opravdu vyplatila.

www.mountfield.cz

Publikováno: 25. 9. 2012, Autor: Mountfield (text a foto), Profil autora: Redakce