reklama

Strupovitost jabloní

Jedná se o nejčastější houbovou chorobu jabloní, která dokáže zcela znehodnotit úrodu. Napadá hlavně listy a plody. Na listech se vytváří různě velké šedočerné skvrny, silně napadené listy opadávají. S napadenými plody se setkal asi každý pěstitel, typickým příznakem jsou skvrny (strupy) na pokožce plodů. V důsledku nestejného růstu postižených a zdravých pletiv se plody deformují a praskají.

Strupovitost jabloní

Houba přezimuje na napadených listech, odkud se za vlhkého a deštivého počasí šíří, a napadá jabloně. Největší nebezpečí napadení nastává v čase od růstové fáze růžového poupěte až do dvou týdnů po odkvětu, tzn. cca od poloviny dubna do začátku června (v závislosti na klimatických podmínkách).

Strupovitost jabloní
Strupovitost jabloní
Strupovitost jabloní
Strupovitost jabloní

Velmi významné jsou rozdíly v náchylnosti pěstovaných odrůd. Mezi velmi náchylné řadíme třeba Golden Delicious, Idared, Spartan, Šampión, Jonagold, atd. Pro výsadbu bychom měli volit odrůdy rezistentní (odolné), které strupovitost nenapadá. Mezi rezistentní odrůdy řadíme třeba: Rubinola, Goldstar, Melodie, Selena, Otava, Topas atd. Tyto odrůdy strupovitost nenapadá, ale může se na nich vyskytovat další houbové choroby, jako třeba padlí nebo tzv. skládkové hniloby. Tedy ani u rezistentních odrůd se často použití chemické ochrany nevyhneme, ale nemusí být zdaleka tak častá a intenzivní.

Strupovitost jabloní
Strupovitost jabloní

Pokud pěstujeme náchylné odrůdy a se strupovitostí každoročně bojujeme, měli bychom v období od fáze růžového poupěte (před květem) až do 2 týdnů po odkvětu provádět pravidelně v intervalu cca 14 dní postřik přípravky proti strupovitosti (cca 4 postřiky). Důležité je střídat přípravky a pokud se nám na stromech vyskytuje i padlí jabloňové, je vhodné používat přípravky s účinností i proti padlí.

Strupovitost jabloní
Strupovitost jabloní
Strupovitost jabloní
Strupovitost jabloní

Firma Lovela má ve svém sortimentu velké množství přípravků, mezi kterými si vybere jistě ten pravý pro vás. Jsou jimi: Baycor 25 WP, Delan 70 WDG, Discus, Merpan 80 WG, Syllit 65 WP, Topas 100 EC, Zato 50 WG, Jablko Zahrady Čech. Podrobné informace najdete na www.lovela.cz.

Publikováno: 11. 5. 2012, Autor: Lovela (text a foto), Profil autora: Redakce