reklama

Nejvyšší čas pro zazimování zahradního jezírka

Na podzim je potřeba pečovat o jezírka na zahradě víc než v létě. Spadané listí nesbíráme jenom pro estetickou stránku údržby zahrady, ale také, abychom si neroznesli plíseň z hnijícího listí. A pro jezírka to platí dvojnásob, pro ty koupací i ty okrasné. Pokud navíc chováme v jezírku ryby, mohly bychom jim pořádně zavařit, odměnily by se nám úhynem. Listí proto sbíráme průběžně a jezírko už pomalu připravíme na zimní odpočinek. Měli byste to stihnout nejpozději do prvních mrazů.

Nejvyšší čas pro zazimování zahradního jezírka

Blíží se zima a nikdy nevíme, kdy začne opravdu mrznout. Počasí je v posledních letech nevyzpytatelné. Nespoléhejte raději na předpovědi další dlouho teplé zimy. Pokud jste tak ještě neudělali, pusťte se do čištění a podzimních úprav jezírka co nejdříve. Pokud také chováte rybičky je o důvod víc na péči nezapomenout, a jezírko buď vhodně připravit, nebo ryby přestěhovat do náhradní nádoby. V listopadu je už opravdu nejvyšší čas pro zazimování zahradního jezírka.

I malé okrasné jezírko je potřeba před zimou uklidit a připravit
I malé okrasné jezírko je potřeba před zimou uklidit a připravit

Čištění a úprava jezírka

Na podzim nám nejvíce zaneřádí jezírko spadané listí. Je potřeba uklízet jak zahradu a okolí jezírka, tak i jezírko samotné. Vodní plochu na podzim uklízejte pravidelně, aby se co nejméně listí usazovalo na dně. Rozkládající rostliny vodu zakalí a také znehodnotí na kvalitě. Malé množství spadaného listí na dně není tolik nebezpečné, s tím si ekosystém poradí, ale velké množství rozkládajícího se listí a rostlin může být i v zimě velmi nepříjemná záležitost. Může uškodit vodním rostlinám, ale hlavně pokud chováte v jezírku rybičky, mohou onemocnět nebo i uhynout. A to by byla škoda.

Veškerou techniku v jezírku je na zimu potřeba vypnout a uklidit
Veškerou techniku v jezírku je na zimu potřeba vypnout a uklidit

V okolí jezírka také ukliďte kameny, které by díky vlhkému podzimnímu počasí mohly být nebezpečně kluzké a způsobit zranění. Také pokud máte v okolí jezírka instalované různé dekorační předměty, je lepší je na zimu uklidit a zbytečně nevystavovat změnám počasí, sněhu a mrazu. Na jaře je pak znovu i s kameny instalujete nepoškozené zpátky.

Úprava a úklid techniky

U většího a hlubšího jezírka, kde je hloubka min. 80 cm, můžete ponechat čerpadlo i přes zimu na svém místě. Tato a větší hloubka zabezpečí, že voda úplně nezamrzne a technika se tak nepoškodí. Musí být uložena v dané hloubce. Pokud je jezírko menší, tak čerpadlo rozhodně vyndejte. V žádném případě ho neodkládejte jen tak. Nejdříve ho očistěte a řádně vysušte. Až poté ho ukliďte do sklepa, garáže či dílny. Další možností je uložit vyndané čerpadlo do nádoby s vodou a uklidit na místo, kde voda určitě nezamrzne.

Bahenní rostliny vydrží pod vodou i silné mrazy
Bahenní rostliny vydrží pod vodou i silné mrazy

  • Pokud máte v jezírku odsávač povrchových nečistot, tzv. skimmer, před zimním obdobím snižte hladinu vody pod jeho úroveň. Když není možné hladinu snížit, například kvůli čerpadlu, tak skimmer raději vyndejte.
  • Ukliďte také UVC lampy. V našich klimatických podmínkách v zimě neposlouží. Také je řádně očistěte, osušte a ukliďte na suché místo. Zabezpečte, aby nedošlo k mechanickému poškození jak při úklidu, tak po celou dobu uskladnění. Třeba v případě, že bude v dílně, kde se pracuje i v zimě.
  • Filtr a filtrační sadu také vyndejte a vypusťte veškerou vodu bez zbytku. Ideální je vše co nejvíce vysušit a uložit na místo, kde nebude mrznout, aby nedošlo k poškození zařízení.
U většího a hlubšího jezírka zvládnou ryby přezimovat na dně
U většího a hlubšího jezírka zvládnou ryby přezimovat na dně

Jak správně zazimovat ryby v jezírku

I tady platí, že větší a hlubší jezírko je pro živé ryby bezpečné a zimu přečkají bez úhony. Musí to být opravdu jezírko, které nezamrzá. A to nemusí znamenat, že nezamrzá úplně. Menší zmrznutí na povrchu a do určité mírné hloubky je v pořádku, děje se to i v přírodě. Je důležité, aby nezamrzla voda úplně až ke dnu a ryby měly dostatek prostoru pro přežití. Ideální hloubka je pro ně metr a více. V zimním období vegetují, mají zimní klid. Jejich metabolizmus se zpomalí. V tomto období ryby v jezírku většinou vůbec nekrmíme, nebo jen minimálně. Nakrmte je vydatněji a kvalitnější stravou právě teď, aby nabraly zásoby na zimu. Vhodné je krmivo s větším obsahem tuku a pšenice. Krmení by mělo ustat pozvolna. Ryby z našich podmínek stačí přestat krmit kolem teploty 8 -10 °C, choulostivější Koi kapry a podobné druhy již při teplotě kolem 13 °C. Při teplotách pod 7 °C už nekrmte vůbec. Ryby můžou upadnout do zimní letargie a stravu by už nemohly trávit. Zbytečně by se v nich rozkládala a mohla jim tak uškodit. Zabezpečte také, aby voda na povrchu nezamrzla úplně. Pohlídejte, ať zůstane aspoň malý větrací otvor. Skvělými pomocníky jsou vzduchovací kameny, umístěné mírně pod hladinou. Budou čeřit vodu a tím zamezí zamrznutí celé hladiny. Dalším pomocníkem je speciální protimrazové čerpadlo.

Ryby z malého jezírka musíme na zimu přestěhovat do náhradní nádrže
Ryby z malého jezírka musíme na zimu přestěhovat do náhradní nádrže

Přemístění ryb na zimu mimo jezírka

Když není jezírko vhodné pro zimování ryb, nebo je jednoduše chcete na zimu umístit jinde, je nejvyšší čas vybrat vhodnou nádobu. Myslete na to, že pro přesun by neměla být teplota vody příliš odlišná než ta v jezírku. Maximální bezpečná odchylka je rozdíl 3 °C. Ryby můžete umístit do kádí, kde přezimují podobně jako by byly na dně v jezírku, nebo jim vytvořit provizorní akvárium. To můžete umístit v garáži, zimní zahradě, nebo přímo v domě. Podle vašich možností. Rybám je potřeba vytvořit co nejvěrnější podmínky jako měly předtím, jsou na to zvyklé. Pokud budou v kádi, chovejte se k nim, jako by byly v jezírku, nechte je odpočívat, krmte minimálně, občas zkontrolujte jejich stav a chování. Zabezpečte jim vzduchování a filtraci vody. Pokud jim vybudujete prozatímní domov v akváriu, chovejte se k nim, jako by bylo skoro letní období, ale také je nechte odpočívat. Můžete je mírně přikrmovat, budou ve větší pohodě a neupadnou do takového odpočinku. Vodu musíte určitě filtrovat, čistit a okysličovat.

Nezapomínejte sbírat povrchové nečistoty do doby, než jezírko zamrzne
Nezapomínejte sbírat povrchové nečistoty do doby, než jezírko zamrzne

Závěrečná práce na jezírku

Pokud máte jezírko bez ryb, nebo jste je úspěšně přemístili jinam, vše je uklizené a vyčištěné, můžete nechat jezírko zimovat bez dalších zásahů. Občas je vhodné samozřejmě jezírko a jeho okolí zkontrolovat. Hladinu můžete také zcela zakrýt fólií nebo vhodnými deskami. Nikdy se nesnažte rozbít zamrzlou plochu, ani pokud tam nejsou ryby. Můžete otřesy poškodit ponechané čerpadlo, i když je v hloubce, nebo také fólii na dně jezírka. Pokud v jezírku navíc zimují vaše rybičky, tak by jim otřesy mohly vážně uškodit, dokonce je i usmrtit.

Publikováno: 31. 10. 2019, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce