reklama

Péče o bazén před zimou: úklid, odstavení filtrace a údržba

Zapuštěný bazén je velmi praktický doplněk moderní zahrady s novostavbou. Se zastřešením a ohřevem vody může být koupací sezóna prodloužena až do té doby, než přijde první listopad, kdy už hrozí reálné potíže kvůli mrazům. Které práce v rámci úklidu bazénu na zimu musíme provést?

Péče o bazén před zimou: úklid, odstavení filtrace a údržba

Úklid bazénu začíná očistou zastřešení

Než se pustíte do zazimování zapuštěného bazénu, určitě se podívejte na stav zastřešení, které je nejčastěji vyvedeno z polykarbonátových panelů, upevněných do posuvných oblouků s rámem z oceli. Celý komplet zastřešení posuňte mimo plochu bazénu a proveďte důkladnou kontrolu nepoškozenosti panelů, konstrukcí a také pojezdového mechanismu. Pro čištění kvalitního polykarbonátu je možné použít některou z tlakových myček, avšak se stříkací tryskou, jejíž paprsek je ve větší šíři. Úzký paprsek vody o velkém tlaku může totiž polykarbonát poškodit, případně otryskat povrchovou úpravu rámu. Stačí lehké omytí, zaměřte se i na vymytí kolejnic posuvníkového mechanismu, po kterém je celé zastřešení vedeno. Pokud se zde vyskytují součásti, vyžadující přimazání, proveďte jej co nejdříve po dokončení vodního čištění. Pro dočištění hrubých nečistot využijte textilní hadr, abrazivním chemickým čističům se vyhněte.

Zanedbaná údržba bazénu se velmi brzy projeví tam, kde to nečekáte
Zanedbaná údržba bazénu se velmi brzy projeví tam, kde to nečekáte

Vypouštět nebo ponechat vodu?

Někteří z vás, především pak ti, jež vlastní menší zapuštěné bazény, navíc pouze minimálně ošetřované chemií, zajisté vodu použijí jako zásobárnu vody pro vydatné podzemní zalévání zahrady. Pro odsátí vody potřebujete nejlépe výkonnější čerpadlo v takovém provedení, aby bylo schopné vysát vodu v bazénu až na dno. Na rovných zahradách často sáhnete po čerpadle ponorném, které má dnes prakticky každý majitel domu se zahradou. Svažitější pozemek s bazénem umístěným v kopci pak snese jakékoliv jiné čerpadlo, které si nejlépe samo nasaje vodu a není jej zapotřebí zaplnit, aby začalo pracovat. Vodu použijte pro zalévání stromů a keřů, hlavně pak pro jehličnany, protože dlouhodobé mrazivé počasí v zimě jim nesvědčí a mohou uschnout. Stejně tak ale škodí přílišné obohacení vody bazénovou chemií. Pokud se v bazénu nekoupete již od září, a budete jej vypouštět, pak chemii není zapotřebí dále používat. Před vypuštěním vody ale proveďte dokonalé očištění stěn a dna bazénu speciálním kartáčem. Vodu je možné také v bazénu ponechat, avšak částečně odpuštěnou. Pro její ponechání bazénu hovoří často její velice dobrá kondice a také snížená spotřeba vody v jarním období. Pokud jsou chemické parametry v pořádku, pak je možné započít odpouštění a než voda klesne pod úroveň nasávacího hrdla filtrace, proveďte dodatečné přidání přípravku pro zimní období. Ten brání zamrznutí vody a udržuje ji v dobrém stavu až do jara. Samozřejmě, i zde je nutné očistit stěny a dno od nečistot. Případný zbytek pak před odstavením filtrace likvidujte bazénovým vysavačem.

Odstavte a vysušte vodní filtrační systém
Odstavte a vysušte vodní filtrační systém

Odstávka filtrace a ohřevného systému

Ještě, než udeří první mrazy, je zapotřebí filtraci, její čerpadlo a celý ohřevný systém zbavit vody, nechat dokonale vysušit. Pokud je na vstupu do filtrace uzavírací kohout, pak jej po vysušení zařízení uzavřete. Elektrické části musíte důkladně zakrýt, aby se do nich v zimě a předjaří nedostala vlhkost. Řada z vás má však čerpadla a filtraci instalovanou tak, že toto nehrozí. Pokud je tedy možné odklidit solární ohřev, pak to proveďte. Napevno namontované panely se alespoň zakrývají tak, aby nebyly poškozeny napadeným sněhem. Zmrzlá voda dokáže napáchat na zařízení rozsáhlé škody. Prasklé potrubí je závada vcelku snadno odstranitelná, avšak zničená skříň čerpadla, roztržený solární panel nebo úplně zničená filtrace, jsou pro majitele pak velkou finanční zátěží a zbytečnou starostí.

Čištění stěn bazénu po vypuštění eliminuje nový výskyt řas
Čištění stěn bazénu po vypuštění eliminuje nový výskyt řas

Úklid příslušenství a okolí bazénu

S definitivním ukončením koupací sezóny také přichází čas na úklid příslušenství. Především jde o nábytek, který složíte a uklidíte do kůlny či garáže, různé hračky pro děti pak zajisté naleznou také svoje místo. Nakonec nezapomeňte bazén zakrýt, předejdete tím jak jeho znečištění, tak případným problémům. Poté, co máte bazén připravený na zimu, vyrazte na obhlídku jeho okolí, především vydlážděného okolí. Všechny skvrny snadno odstraníte opět tlakovou myčkou, zde je ale zapotřebí užší tryska a co nejvyšší pracovní tlak. Tuto operaci ale proveďte až po opadání listí, práce bude tak snazší.

Čištění dna napuštěného bazénu
Čištění dna napuštěného bazénu

Publikováno: 28. 10. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.