reklama

Znáte zimní bakterie do jezírka?

Zahradní jezírka v zimě odpočívají a proto je potřeba jim dodat potřebnou výživu a vzpruhu, aby se do jara probudily v té nejlepší kondici a dělaly nám zase po celý rok radost a potěšení. A k tomu poslouží jezírkové bakterie, které spolu s enzymy a vitamíny napomáhají ke kvalitě vody a správnému složení.

Zimní bakterie vám přes zimu pomohou vyčistit vodu v jezírku, dodat mu živiny a zničit choroboplodné zárodky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zima je za dveřmi a je potřeba na ni připravit i zahradní jezírko. Vykonáme vše potřebné, vyčistíme ho, přesuneme ryby do zimoviště a ošetříme jezírkovou techniku. A můžeme v klidu počkat, až se zima ujme vlády. A nezapomněli jste na něco? Jak na zimu ošetříte vodu v jezírku? Slyšeli jste už o zimních bakteriích do jezírka?

Co jsou zimní bakterie?

Jezírko potřebuje samozřejmě účinnou filtraci, protože jinak by se stojatá voda začala brzy kazit. My můžeme k čištění vody přispět tím, že budeme pravidelně vybírat spadané listí a různé nečistoty. Většina čerpadel, a to zvlášť v malých jezírkách, se na zimu musí uklízet do sucha, aby je mráz nepoškodil. V tu chvíli bychom měli už vědět, jak vodu zabezpečit, aby se nekazila a byla na jaře připravená k další sezóně. Proto bychom měli přírodě vypomoci přidáním bakterií do vody.

První známkou, že není něco v pořádku, je zakalená voda v jezírku
První známkou, že není něco v pořádku, je zakalená voda v jezírku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jsou bakterie v jezírku opravdu nutné?

Zastánci ryze přírodního a ekologického zahradničení budou protestovat, avšak opak je pravdou. Tím pravým důvodem je velice dlouhá zima a studené měsíce v našich podmínkách, které dávají zahradám a jezírkům opravdu zabrat. Čistotu vody vám totiž nezajistí jen kvalitní filtrace a výkonné čerpadlo, ale především tzv. biofilm, který se skládá nejen z bakterií, ale také ze živočichů, řas, zooplanktonu, fytoplanktonu a jeho vytvoření trvá cca 2-12 měsíců, podle typu média, filtrace, kvality vody, dostatku potravy, typu krmiva a dalších kritérií.

Problém je, že po každé zimě tento biofilm odumírá a musí se během roku vytvořit nový. My ale nemůžeme čekat měsíce, než se vytvoří přirozená harmonie a vše začne fungovat. Proto dodáme jezírku trochu životabudiče v podobě bakterií. Již na podzim dodáme typ Microbe-Lift Winter Bacterial, a Bio-Oxidator.

S nárůstem řas a kalů si zimní bakterie dokáží hravě poradit
S nárůstem řas a kalů si zimní bakterie dokáží hravě poradit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud je zima mírná a mrazy jsou jen slabé, pouštějte v jezírku vzduchování, aby z vody mohly unikat všechny nahromaděné plyny. Odstraňujte povrchové nečistoty, které napomáhají rozkladu a tvoří kaly ve vodě. Během teplejších dnů v zimě přidávejte Microbe-Lift Winter Bacterial a Bio-Oxidator. Na trhu je i komplexní přípravek Baktoma Zazimovač jezírek a rybníčků.

Rozkládá organické usazeniny na dně i ve vodním sloupci, odstraňuje hnědou vodu, rozkládá organické nečistoty, udržuje stálou hladinu kyslíku, snižuje koncentraci plynů jako amoniak či sirovodík. Je bezpečný pro všechny vodní i ostatní živočichy. 500 g balení je jednorázová dávka pro 25 m² vodní plochy. Balení jednoduše nasypeme do jezírka po odebrání přebytečného množství vody před zimou.

Zimní bakterie eliminují výskyt sinic
Zimní bakterie eliminují výskyt sinic (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Microbe-lift Autumn-Winter je další z řady přípravek pro zazimování jezírek. Jedná se o dvousložkový systém sestávající z bakterií v tekutém stavu a suchých, ve vodě rozpustných sáčků obsahujících směs celulózových enzymů, celulózu produkujících bakterií a chladno vodních bakterií. Celulózové enzymy napomáhají rozkladu listí, organických sedimentů a kalu. Ostatní bakterie rozkládají vedlejší produkty. Tyto bakterie vydrží i extrémní teplotu pod bodem mrazu, pouze jejich aktivní činnost ustává a nastartuje se ihned, jakmile se teplota ustálí nad bodem mrazu. Fungují v temnu i pod ledem. Kromě rozkladné enzymatické činnosti pomáhají uchovat zdravý imunitní systém pro ryby během zimních měsíců.

Nevíte, jak dostat spadané listí ze dna jezírka? Použijte zimní bakterie
Nevíte, jak dostat spadané listí ze dna jezírka? Použijte zimní bakterie (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Za povšimnutí stojí i přípravek Vodnář Sada podzim pro jezírka, což je biologický přípravek pro odbourání nadměrného množství organických látek a prevence růstu řas a sinic. Bakterie se množí na dně, rostlinách i kamenech, spotřebovávají organický materiál, který slouží k růstu řas. Působí jako prevence a udržují přirozenou rovnováhu v jezírku, přičemž rozkládají již narostlé řasy.

Zamezují výskyt jedovatých plynů, které se v jezírku v zimě mohou hromadit. Na řasy působí téměř okamžitě, již v několika minutách po aplikaci je možné pozorovat, jak jsou řasy vynášeny na vodní hladinu. Poté bychom je měli odstranit mechanicky. Stejně tak působí bakterie a enzymy na kaly usazené na dně a všechny tyto nečistoty se zachytí na hladině.

Některé zimní bakterie pracují i pod ledem a ve tmě
Některé zimní bakterie pracují i pod ledem a ve tmě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Chcete-li svému jezírku a zejména vodě a organismům v ní žijících prospět, využijte zimní bakterie, které vám vodu pročistí, obohatí živinami a aktivním kyslíkem, zbaví jezírko nečistot, řas a kalů a zajistí rovnováhu celého biotopu. Čím více získáte biologických pomocníků do jezírka, tím bude voda čistší a kvalitnější a tím více se odbourají organické i anorganické nečistoty.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 20. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová