reklama

Znáte zimní bakterie do jezírka?

Zahradní jezírka v zimě odpočívají a proto je potřeba jim dodat potřebnou výživu a vzpruhu, aby se do jara probudily v té nejlepší kondici a dělaly nám zase po celý rok radost a potěšení. A k tomu poslouží jezírkové bakterie, které spolu s enzymy a vitamíny napomáhají ke kvalitě vody a správnému složení.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zimní bakterie vám přes zimu pomohou vyčistit vodu v jezírku, dodat mu živiny a zničit choroboplodné zárodky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zima je za dveřmi a je potřeba na ni připravit i zahradní jezírko. Vykonáme vše potřebné, vyčistíme ho, přesuneme ryby do zimoviště a ošetříme jezírkovou techniku. A můžeme v klidu počkat, až se zima ujme vlády. A nezapomněli jste na něco? Jak na zimu ošetříte vodu v jezírku? Slyšeli jste už o zimních bakteriích do jezírka?

Co jsou zimní bakterie?

Jezírko potřebuje samozřejmě účinnou filtraci, protože jinak by se stojatá voda začala brzy kazit. My můžeme k čištění vody přispět tím, že budeme pravidelně vybírat spadané listí a různé nečistoty. Většina čerpadel, a to zvlášť v malých jezírkách, se na zimu musí uklízet do sucha, aby je mráz nepoškodil. V tu chvíli bychom měli už vědět, jak vodu zabezpečit, aby se nekazila a byla na jaře připravená k další sezóně. Proto bychom měli přírodě vypomoci přidáním bakterií do vody.

První známkou, že není něco v pořádku, je zakalená voda v jezírku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
První známkou, že není něco v pořádku, je zakalená voda v jezírku

Jsou bakterie v jezírku opravdu nutné?

Zastánci ryze přírodního a ekologického zahradničení budou protestovat, avšak opak je pravdou. Tím pravým důvodem je velice dlouhá zima a studené měsíce v našich podmínkách, které dávají zahradám a jezírkům opravdu zabrat. Čistotu vody vám totiž nezajistí jen kvalitní filtrace a výkonné čerpadlo, ale především tzv. biofilm, který se skládá nejen z bakterií, ale také ze živočichů, řas, zooplanktonu, fytoplanktonu a jeho vytvoření trvá cca 2-12 měsíců, podle typu média, filtrace, kvality vody, dostatku potravy, typu krmiva a dalších kritérií.

Problém je, že po každé zimě tento biofilm odumírá a musí se během roku vytvořit nový. My ale nemůžeme čekat měsíce, než se vytvoří přirozená harmonie a vše začne fungovat. Proto dodáme jezírku trochu životabudiče v podobě bakterií. Již na podzim dodáme typ Microbe-Lift Winter Bacterial, a Bio-Oxidator.

S nárůstem řas a kalů si zimní bakterie dokáží hravě poradit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S nárůstem řas a kalů si zimní bakterie dokáží hravě poradit

Pokud je zima mírná a mrazy jsou jen slabé, pouštějte v jezírku vzduchování, aby z vody mohly unikat všechny nahromaděné plyny. Odstraňujte povrchové nečistoty, které napomáhají rozkladu a tvoří kaly ve vodě. Během teplejších dnů v zimě přidávejte Microbe-Lift Winter Bacterial a Bio-Oxidator. Na trhu je i komplexní přípravek Baktoma Zazimovač jezírek a rybníčků.

Rozkládá organické usazeniny na dně i ve vodním sloupci, odstraňuje hnědou vodu, rozkládá organické nečistoty, udržuje stálou hladinu kyslíku, snižuje koncentraci plynů jako amoniak či sirovodík. Je bezpečný pro všechny vodní i ostatní živočichy. 500 g balení je jednorázová dávka pro 25 m² vodní plochy. Balení jednoduše nasypeme do jezírka po odebrání přebytečného množství vody před zimou.

Zimní bakterie eliminují výskyt sinic
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zimní bakterie eliminují výskyt sinic

Microbe-lift Autumn-Winter je další z řady přípravek pro zazimování jezírek. Jedná se o dvousložkový systém sestávající z bakterií v tekutém stavu a suchých, ve vodě rozpustných sáčků obsahujících směs celulózových enzymů, celulózu produkujících bakterií a chladno vodních bakterií. Celulózové enzymy napomáhají rozkladu listí, organických sedimentů a kalu. Ostatní bakterie rozkládají vedlejší produkty. Tyto bakterie vydrží i extrémní teplotu pod bodem mrazu, pouze jejich aktivní činnost ustává a nastartuje se ihned, jakmile se teplota ustálí nad bodem mrazu. Fungují v temnu i pod ledem. Kromě rozkladné enzymatické činnosti pomáhají uchovat zdravý imunitní systém pro ryby během zimních měsíců.

Nevíte, jak dostat spadané listí ze dna jezírka? Použijte zimní bakterie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nevíte, jak dostat spadané listí ze dna jezírka? Použijte zimní bakterie

Za povšimnutí stojí i přípravek Vodnář Sada podzim pro jezírka, což je biologický přípravek pro odbourání nadměrného množství organických látek a prevence růstu řas a sinic. Bakterie se množí na dně, rostlinách i kamenech, spotřebovávají organický materiál, který slouží k růstu řas. Působí jako prevence a udržují přirozenou rovnováhu v jezírku, přičemž rozkládají již narostlé řasy.

Zamezují výskyt jedovatých plynů, které se v jezírku v zimě mohou hromadit. Na řasy působí téměř okamžitě, již v několika minutách po aplikaci je možné pozorovat, jak jsou řasy vynášeny na vodní hladinu. Poté bychom je měli odstranit mechanicky. Stejně tak působí bakterie a enzymy na kaly usazené na dně a všechny tyto nečistoty se zachytí na hladině.

Některé zimní bakterie pracují i pod ledem a ve tmě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé zimní bakterie pracují i pod ledem a ve tmě

Chcete-li svému jezírku a zejména vodě a organismům v ní žijících prospět, využijte zimní bakterie, které vám vodu pročistí, obohatí živinami a aktivním kyslíkem, zbaví jezírko nečistot, řas a kalů a zajistí rovnováhu celého biotopu. Čím více získáte biologických pomocníků do jezírka, tím bude voda čistší a kvalitnější a tím více se odbourají organické i anorganické nečistoty.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 20. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová