reklama

Uspáváme zahradu

Nadchází relativně dlouhé období zimního spánku, který platí nejen pro jezevce, ale i pro vegetaci na našich zahradách. Před nástupem zimy však ještě zbývá několik zásahů, díky kterým se na jaře dočkáte zdravého a odpočatého základu pro další sezonu. Než se tedy pustíte do výroby krmítka pro sýkorky, věnujte pozornost celé zahradě.

Uspáváme zahradu

Rozsah podzimních prací na zahradě samozřejmě souvisí s tím, co všechno na ní máte. Pokud vaši zahradu představuje travnatá plocha s občasným keříkem či stromem, budete mít práci samozřejmě jednodušší než soused se skalkou, bazénem či zahradním jezírkem. Čím začít?

Velký úklid

Než se půstíme do konkrétních dílčích činností, postarejme se o „vyčištění zahrady“ od spadaného listí, větviček a dalšího odpadu, kterého je na podzim na zahradě snad nejvíce. Na menších plochách si poradíte s hráběmi, větší zahrady uklidíte bez námahy s traktůrkem se sběrným košem. Odstranění spadaného listí z trávníku je velmi důležité kvůli prevenci proti tzv. sněžné plísni, která může snadno vzniknout v případě, že se přes listí nedostane vzduch. Projevuje se nepravidelnými skvrnami různé velikosti, které bývají zbarveny do bíla. Nadzemní část trávníku je odumřelá, jeho regenerace pak velmi náročná. Důsledným odstraněním organické hmoty na trávníku jí však můžeme úspěšně předejít, aniž bychom museli používat chemikálie.

Velký úklid
Velký úklid

Kromě trávníku věnujme pozornost i odumřelým větvím na stromech. Ty raději odstraníme – uschlé či nemocné haluze ruční pilkou uřízneme, avšak nebudeme se pouštět do žádných velkých akcí, klasické prořezávání stromů si necháme až na jaro. Zbytky ze zahrady (stejně jako z kuchyně) můžeme navíc velmi dobře využít do kompostu, který nám poskytne cenné hnojivo.

Poslední sestřih a vertikutace

Než definitivně uklidíte sekačku, naposledy posekejte trávník, aby se rovněž zbavil uhynulých částí. Nesekejte však příliš nakrátko, ponechte stéblům 4 - 5 cm, aby lépe přečkala tuhý mráz. Stejně jako na jaře, také na podzim se vyplatí použít tzv. vertikutátor: stroj, který provzdušní a pročistí travní plochu od všeho, co do trávy nepatří (plevel a zbytky posekané trávy z letní sezony). Vertikutace obnoví přívod vody, vzduchu i živin ke kořenovému systému trávy, která se pak nedusí travními zbytky a plevelem.

Dosetí a výživa na zimu

Výsledek vertikutace může mnohé vyděsit, protože se po ní ukáže, co vše se v trávě nacházelo a suplovalo jeho bohatou zelenou plochu. Přesto je to velmi potřebný proces, který se na jaře bohatě vyplatí. Holá místa v pažitu můžete dosít travním semenem a následně pohnojit. Pokud hnojivo použijete, kupte si speciální směs přímo na podzimní použití, která obsahuje dostatek minerálních látek. Jedním z nejdůležitějších prvků je draslík, jenž posiluje pletiva rostlin a ta jsou pak odolnější vůči drsným zimním podmínkám, ale i zmiňovaným plísním. Pokud hnojíte v pokročilých fázích podzimu, kdy je vegetační období u konce, zvolte přípravky s vyšším obsahem fosforu, který posiluje kořeny trávníku.

Uskladnění zahradní techniky

Adekvátní péči si zaslouží nejen zahrada, ale i náčiní a stroje, které vám celý rok s údržbou sloužily. Ruční nářadí důkladně očistíme od zbytků hlíny, listí a trávy, případně otřeme hadrem. Pokud má dřevěné části (například rukojetě), dáváme pozor, aby zimu netrávilo ve vlhké místnosti. Technika s pohonem (ať už benzinovým nebo elektrickým) vyžaduje trochu víc péče, která se zcela jistě vyplatí, pokud ji chcete na jaře najít ve funkčním stavu.

Uskladnění zahradní techniky
Uskladnění zahradní techniky

Nejčastěji se jedná o zahradní sekačku. Neskladujte ji ve znečištěném stavu - odstraňte z povrchu motoru nečistoty, usazeniny nebo trávu. Ponechte vodič odpojený od zapalovací svíčky a umyjte veškeré zbytky trávy zahradní hadicí či vysokotlakým čističem. Po odstranění většiny zbytků trávy bude snazší identifikovat chuchvalce, které brání hladkému pohybu nože. Dřevěnou tyčkou nebo nástrojem podobného tvaru (nikoli pomocí rukou a nohou) odstraňte přebytečný materiál a důkladně umyjte kryt sekačky.

Uskladnění zahradní techniky
Uskladnění zahradní techniky

U benzinových strojů zkontrolujeme vzduchový filtr, popřípadě jej vyměníme. Před skladováním dolijeme plnou palivovou nádrž, čímž předejdeme kondenzaci vlhkosti a zastavíme tak korozi i tvorbu vodního kamene ještě předtím, než se vyskytne. Před vlastním plněním přidáme do paliva stabilizátor a poté na několik minut spustíme motor, aby se přísada rozptýlila po celém palivovém systému. Stabilizátor paliva předchází tvorbě pryskyřičných usazenin v palivové soustavě nebo na důležitých částech karburátoru. Jestliže do nádrže stabilizátor paliva nepřidáváte, nebo pokud motor používá palivo s obsahem alkoholu, je nutno odstranit z nádrže veškeré palivo a potom nechat motor běžet tak dlouho, až v spálí veškerá rezidua a sám se zastaví. Dokud je motor ještě teplý, vyměníme olej i olejový filtr, je-li jím motor vybaven.

Uskladnění zahradní techniky
Uskladnění zahradní techniky

Zazimováním zahradní techniky její práce pro letošní sezonu končí. Díky vhodné péči jí však dopřejete mnohem delší životnost a kvalitu, takže se vám odmění skvělými výsledky v akci.Pokud se chcete dozvědět víc o vzduchem chlazených benzínových motorech do sekaček, navštivte stránky www5.briggsandstratton.com/eu/cz/.

Publikováno: 6. 11. 2011, Autor: Briggs & Stratton (text + foto), Profil autora: Redakce