Potřebujete dřevo do krbu, kamen nebo kotle? Žádný problém. Dřevo je levné, zatím je ho dostatek a na mnoha chatách a chalupách prostě ani jiný zdroj tepla není. Jenom se musí naštípat a dobře uskladnit. Takže vezmeme do ruky sekeru nebo si pořídíme štípačku.




Na malé špalky postačí elektrická štípačka na dřevo horizontální s výkonem od 4 tun výše. Stojanové jsou určené spíše pro velké špalky. Jejich štípací výkon je až 20 tun. Tedy síla, kterou opravdu sami pomocí sekery nevyvineme. Snadno rozštípnou polena i metr dlouhá a okolo 35 cm v průměru. Některé štípačky mají i výměnný štípací klín čtyřhranný, ten vám z polínka vyrobí čtyři čtvrtky a není potřeba štípat půlky zvlášť.




Především tam, kde je na chatě nebo chalupě celoroční provoz a topí se dřevem, je štípačka velmi vhodný pomocník. I když je štípání dřeva krásné a čistí hlavu, každému z nás není třicet, nebo není ve skvělé fyzické kondici. Při bolestech zad také není dobré máchat sekerou či kalačem. Navíc se často musíme zbavit i sevřené sekery ve špalku. I toto vše je dobré zvážit. Ceny elektrických štípaček na dřevo se pohybují od 3 000 do 15 000 Kč, podle výkonu a velikosti stroje a štípaného materiálu. I malá štípačka, kterou jsem měl možnost vyzkoušet, je velmi výkonný a užitečný pomocník.
Bezpečnost




Ovládací prvky jsou u štípaček řešeny s vysokou mírou bezpečnosti práce. Jde o dvě spouštěcí tlačítka (na každou ruku jedno) řešená tak, aby se ruce nedostaly do pracovního prostoru stroje. Pro práci je důležitá i správná pracovní výška štípačky. U stojanových je to dané samostojnou konstrukcí, u horizontálních je nutné ji pevně a stabilně podložit ve vhodné výšce, nebo si vyrobit podstavec.
Máme-li dřevník, je nejlepší vytvořit pro štípačku vlastní prostor. Nemáme-li takové zázemí, pak postačí vyvézt štípačku na práci před dům, kde je více pracovního místa. Oba typy štípaček bývají díky kolečkům mobilní.

Proč štípat?


Naštípané dřevo podstatně rychleji vysychá a tím pádem lépe hoří a má i větší výhřevnost. I když štípačka ušetří mnoho práce, nezastane všechny nástroje. Bez pily a sekery se stejně neobejdeme. Sekeru budeme potřebovat například na přípravu třísek na podpal nebo jenom pro symbolické zaseknutí do špalku. Pilu zase potřebujeme k zkrácení špalků na vhodný rozměr podle velikosti štípačky nebo topeniště kamen, kotle či krbu.
Ovládání stroje

Práce se štípačkou je snadná a zvládne bez jakékoliv námahy i starší člověk nebo žena. Jediná práce spočívá v položení špalku do štípacího korýtka nebo na pracovní plochu. Pak už jenom na chvíli podržíme spínače. A ostatní za nás udělá hydraulika.
Pozor
Při pořízení elektrické štípačky na dřevo mějte na paměti, že se bez elektriky neobejdete. I to má ale řešení v podobě naftového generátoru.
Já osobně bych si štípačku po vyzkoušení pořídil. Má to však jeden háček, nemám chalupu a topím plynem, ale kdo ví, co bude za pár let.
Více o štípačkách dřeva se dozvíte na www.garland.cz.
Publikováno: 11. 10. 2011, Autor: Pavel Zeman (text a foto), Fiskars, Garland (foto), Profil autora: Redakce